Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Distribuční jádra používají init ramdisk, který obsahuje moduly (ovladače) pro diskové řadiče, souborové systémy, a ostatní věci které jsou nutné pro připojení /, taková jádra se snaží být co nejuniverzálnější.
Hlavní motivací pro kompilaci jádra je zmenšit jeho velikost (přímo jádra) a zbavit se init ramdisku, protože obvykle stačí řadič zakompilovat do jádra, stejně tak podporu pro souborový systém /.
Také pokud si pustíte lsmod na distribučním jádře je nataženo nezřídka několik desítek modulů, které by mohly být přímo v jádře, například alsa - když máte zvukovou kartu, tak je zbytečné pokaždé natahovat moduly, nebo pokud používáte připojení přes PPP, mohou být moduly také přímo v jádře.
Dalším důvodem může být potřeba aplikovat nějaké patche přidávající funkcionalitu, nebo zvyšující výkon. Případně váš distribuční kernel nepodporuje nějaký stávající hardware.
Viz podobný dotaz v poradně
Dokument vytvořil: vogo, 8.4.2007 10:52 | Poslední úprava: jadd, 15.1.2016 00:10 | Další přispěvatelé: anonymous | Historie změn | Zobrazeno: 4585×
Tiskni
Sdílej: