Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
PATH
. Obsah této proměnné si můžeme nechat vypsat třeba takto:
[petr@soban ~]$ echo $PATH /usr/kerberos/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/X11R6/binPokud shell příkaz nenajde, ale jste si jistí, že příkaz daného jména v systému opravdu máte, můžete zkusit příkaz najít (například příkazem
find
, více informací v tomto FAQ) a shellu poté předat celou cestu k příkazu, nebo rovnou do proměnné PATH
přidat adresář, v němž se příkaz nachází.
Předání shellu celou cestu k příkazu by mohlo vypadat následovně (/home/petr/bin
není součástí proměnné PATH
):
[petr@soban ~]$ /home/petr/bin/nejaky-prikazOproti tomu přidání celého adresáře do proměnné
PATH
tak, aby shell příkaz našel a my se o nic dalšího nemuseli starat, probíhá asi takto:
[petr@soban ~]$ export PATH=$PATH:/home/petr/bin [petr@soban ~]$ nejaky-prikazPrvní řádek znamená, že proměnná
PATH
má od této chvíle obsahovat to, co už obsahovala předtím ($PATH
) a navíc ještě adresář /home/petr/bin
. Ale pozor, tato nová proměnná PATH
bude po odhlášení zapomenuta, proto, chceme-li tuto změnu uchovat na věky věků, musíme první řádek posledního příkladu (ten s export
em) do některého souboru, které váš shell načítá po svém spuštění. Používáte-li bash
, ideální místo bude soubor .bashrc
nebo .bash_profile
ve vašem domovském adresáři.
Dokument vytvořil: Petr Šobáň, 28.9.2006 15:31 | Poslední úprava: Petr Šobáň, 29.2.2008 18:44 | Další přispěvatelé: Milan Vít, Petr Šobáň | Historie změn | Zobrazeno: 2799×
Tiskni
Sdílej: