V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
PATH
. Obsah této proměnné si můžeme nechat vypsat třeba takto:
[petr@soban ~]$ echo $PATH /usr/kerberos/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/X11R6/binPokud shell příkaz nenajde, ale jste si jistí, že příkaz daného jména v systému opravdu máte, můžete zkusit příkaz najít (například příkazem
find
, více informací v tomto FAQ) a shellu poté předat celou cestu k příkazu, nebo rovnou do proměnné PATH
přidat adresář, v němž se příkaz nachází.
Předání shellu celou cestu k příkazu by mohlo vypadat následovně (/home/petr/bin
není součástí proměnné PATH
):
[petr@soban ~]$ /home/petr/bin/nejaky-prikazOproti tomu přidání celého adresáře do proměnné
PATH
tak, aby shell příkaz našel a my se o nic dalšího nemuseli starat, probíhá asi takto:
[petr@soban ~]$ export PATH=$PATH:/home/petr/bin [petr@soban ~]$ nejaky-prikazPrvní řádek znamená, že proměnná
PATH
má od této chvíle obsahovat to, co už obsahovala předtím ($PATH
) a navíc ještě adresář /home/petr/bin
. Ale pozor, tato nová proměnná PATH
bude po odhlášení zapomenuta, proto, chceme-li tuto změnu uchovat na věky věků, musíme první řádek posledního příkladu (ten s export
em) do některého souboru, které váš shell načítá po svém spuštění. Používáte-li bash
, ideální místo bude soubor .bashrc
nebo .bash_profile
ve vašem domovském adresáři.
Dokument vytvořil: Petr Šobáň, 28.9.2006 15:31 | Poslední úprava: Petr Šobáň, 29.2.2008 18:44 | Další přispěvatelé: Milan Vít, Petr Šobáň | Historie změn | Zobrazeno: 2876×
Tiskni
Sdílej: