Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
X Error of failed request: BadAccess (attempt to access private resource denied) Major opcode of failed request: 144 (MIT-SHM) Minor opcode of failed request: 1 (X_ShmAttach) Serial number of failed request: 74 Current serial number in output stream: 75dosemu funguje v pořádku i ve vzdálených terminálech. Můžete mi prosím poradit co dělám špatně. Je vůbec možné takto xdosemu spustit?
Buď na klientských počítačoch bežia lokálne X a xdosemu cheš spúšťať tak, že ho naštartuješ na serveri a presmeruješ mu vystup pomocou command-line parametera -display, alebo premennej prostredia DISPLAY. V takom prípade, musí klient povoliť prístup na svoj display napr. pomocou programu xhost (benevolentne: "xhost +", alebo trocha restriktivne: "xhost servername"). Ci to funguje mozno overiť spustením ľubovoľnej inej X aplikácie - napr. xterm - na serveri.
Alternativne na serveri beží display manager ( xdm/kdm/gdm ), ktorý ponúka do siete pripojenie cez XDMCP. V takom prípade je premenná DISPLAY nastavená automaticky a rovnako prístup je povolený automaticky . Kontrola opäť spočíva v tom, že sa pokúsiš spustiť proces na serveri, ktorého výstup sa musí objaviť na klientovi - pokiaľ sa ti po prihlásení do [xkg]dm objavi desktop, tak to funguje.
Pojem server používam pre počítač, kde beží proces (xterm/xdosemu/...). Klient je stroj za ktorým sedí užívateľ a kde sa zobrazuje výstup. (X tú terminológiu vždy postavia na hlavu)
Podľa tej chybovej hlášky by som to tipoval na prvý scenár a nepovolený xhost.
Omlouvám se, nechápal jsem co má společného XDMCP a ssh a proč mám nastavovat něco v ssh.
Takže pro úplnost, pokud někdo bude řešit totéž co já, tak:
V /etc/dosemu/dosemu.conf
odkomentovat řádek s parametrem $_X_mitshm = (on)
a nastavit je na $_X_mitshm = (off)
Tiskni
Sdílej: