Linuxová distribuce elementary OS byla vydána ve verzi 7 „Horus“. Založená je na Ubuntu 22.04. Přináší zjednodušený instalátor, offline aktualizace, četná vylepšení desktopového prostředí Pantheon a balíku aplikací, např. přepracovaný hudební přehrávač aj.
Článek na Libre Arts představuje open source prohlížeč a převodník 3D CAD souborů Mayo.
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
X Error of failed request: BadAccess (attempt to access private resource denied) Major opcode of failed request: 144 (MIT-SHM) Minor opcode of failed request: 1 (X_ShmAttach) Serial number of failed request: 74 Current serial number in output stream: 75dosemu funguje v pořádku i ve vzdálených terminálech. Můžete mi prosím poradit co dělám špatně. Je vůbec možné takto xdosemu spustit?
Buď na klientských počítačoch bežia lokálne X a xdosemu cheš spúšťať tak, že ho naštartuješ na serveri a presmeruješ mu vystup pomocou command-line parametera -display, alebo premennej prostredia DISPLAY. V takom prípade, musí klient povoliť prístup na svoj display napr. pomocou programu xhost (benevolentne: "xhost +", alebo trocha restriktivne: "xhost servername"). Ci to funguje mozno overiť spustením ľubovoľnej inej X aplikácie - napr. xterm - na serveri.
Alternativne na serveri beží display manager ( xdm/kdm/gdm ), ktorý ponúka do siete pripojenie cez XDMCP. V takom prípade je premenná DISPLAY nastavená automaticky a rovnako prístup je povolený automaticky . Kontrola opäť spočíva v tom, že sa pokúsiš spustiť proces na serveri, ktorého výstup sa musí objaviť na klientovi - pokiaľ sa ti po prihlásení do [xkg]dm objavi desktop, tak to funguje.
Pojem server používam pre počítač, kde beží proces (xterm/xdosemu/...). Klient je stroj za ktorým sedí užívateľ a kde sa zobrazuje výstup. (X tú terminológiu vždy postavia na hlavu)
Podľa tej chybovej hlášky by som to tipoval na prvý scenár a nepovolený xhost.
Omlouvám se, nechápal jsem co má společného XDMCP a ssh a proč mám nastavovat něco v ssh.
Takže pro úplnost, pokud někdo bude řešit totéž co já, tak:
V /etc/dosemu/dosemu.conf
odkomentovat řádek s parametrem $_X_mitshm = (on)
a nastavit je na $_X_mitshm = (off)
Tiskni
Sdílej: