Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
hibernate
, jenze pri spousteni pocitace jsem na to zapomnel a omylem nechal nabootovat jadro distribucni,
ktere o nejakem suspendu vubec nic nevedelo. Takze se mu nepodarilo namountovat swap, cehoz jsem si pri bootu nevsiml. Pozdeji vecer se mi ale podarilo dostat do situace, kde jsem mel nekolikrat spusteny Firefox, znovu jsem kompiloval jadro a pri tom pouzival pamet-zerouci SVG aplikaci. A tak mi pri make modules_install
pamet totalne dosla a system se zhroutil.
Pri dalsim spusteni uz jsem si vsiml, ze mi chybi swap, a kdyz jsem si vypsal fstab, na radku pro swap byla jen nesmyslna rada znaku.
A ja ted nevim, co tam patrilo... Slysel jsem neco o swapon/swapoff, /proc/swaps, /proc/partitions,... A co s tim mam delat ? kdyz zadam swapon -L /dev/hda2
(tam je ten swap),
tak vypadne cannot find the device for /dev/hda2
.
Kdyby mi tak nekdo poradil, co mam do fstab pripsat za radek, byl bych mu mooc vdecny ! Ten swap je na /dev/hda2.
Diky, jestli se nekdo obetuje.
/proc/partitions
. Mimochodem, jádro jsi nemusel kompilovat, stačí stáhnout rpm od člověka jménem Mathias Hensler:
/dev/hda2 none swap sw 0 0
> Mimochodem, suspendovat system a nabootovat novy system bez resume > je cesta do pekel a muze te stat filesystem.Pokud vím, tak swsusp před uspáním flushne všechny změny na disk, takže FS je v konzistentním stavu. Pokud následně nabootuje bez resume, tak je vše OK ne?
> Obzvlaste pokud se pri dalsim rebootu do kernelu se swsuspem ten > resume provede (ten resumovany system ma na disku jiz neco jineho, > nez si mysli...No předpokládám, že tazatel úspěšně nahodí swap znovu, čímž smaže hibernační data a následný boot do jádra s podporou resume nic v /dev/hda2 kloudného nenajde a pokračuje jako čerstvý plnohodnotný boot. Hibernace si tam dělá nějakou značku, že se jedná o hibernační data, právě aby se to odlišilo od dat ze swapu.
> A doporucuji po uvedeni systemu do rozumneho stavu (nemit nic > suspendovaneho, nemit nic obnoveneho, mit cisty boot) nejak vynutit > fsck na vsechny filesystemy, jestli jsou fakt v poradku...to sice ničemu neuškodí, ale podle mě to nutné není.
$ cat /proc/partitions major minor #blocks name 3 0 39082680 hda 3 1 15732328 hda1 3 2 657720 hda2 3 3 22692600 hda3 3 64 78150744 hdb 3 65 26218048 hdb1 3 66 1 hdb2 3 69 51922048 hdb5Kdyz pouziju swapon, dopadne to takto :
# swapon /dev/hda2 swapon: /dev/hda2: Invalid argumentRadek do fstabu jsem si pridal, ale mount dopada takto:
# mount /dev/hda2 mount: mount point none does not exist
/sbin/mkswap /dev/hda2 /sbin/swapon /dev/hda2
/sbin/mkswap /dev/hda2 /sbin/swapon /dev/hda2
Tiskni
Sdílej: