Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
hibernate
, jenze pri spousteni pocitace jsem na to zapomnel a omylem nechal nabootovat jadro distribucni,
ktere o nejakem suspendu vubec nic nevedelo. Takze se mu nepodarilo namountovat swap, cehoz jsem si pri bootu nevsiml. Pozdeji vecer se mi ale podarilo dostat do situace, kde jsem mel nekolikrat spusteny Firefox, znovu jsem kompiloval jadro a pri tom pouzival pamet-zerouci SVG aplikaci. A tak mi pri make modules_install
pamet totalne dosla a system se zhroutil.
Pri dalsim spusteni uz jsem si vsiml, ze mi chybi swap, a kdyz jsem si vypsal fstab, na radku pro swap byla jen nesmyslna rada znaku.
A ja ted nevim, co tam patrilo... Slysel jsem neco o swapon/swapoff, /proc/swaps, /proc/partitions,... A co s tim mam delat ? kdyz zadam swapon -L /dev/hda2
(tam je ten swap),
tak vypadne cannot find the device for /dev/hda2
.
Kdyby mi tak nekdo poradil, co mam do fstab pripsat za radek, byl bych mu mooc vdecny ! Ten swap je na /dev/hda2.
Diky, jestli se nekdo obetuje.
/proc/partitions
. Mimochodem, jádro jsi nemusel kompilovat, stačí stáhnout rpm od člověka jménem Mathias Hensler:
/dev/hda2 none swap sw 0 0
> Mimochodem, suspendovat system a nabootovat novy system bez resume > je cesta do pekel a muze te stat filesystem.Pokud vím, tak swsusp před uspáním flushne všechny změny na disk, takže FS je v konzistentním stavu. Pokud následně nabootuje bez resume, tak je vše OK ne?
> Obzvlaste pokud se pri dalsim rebootu do kernelu se swsuspem ten > resume provede (ten resumovany system ma na disku jiz neco jineho, > nez si mysli...No předpokládám, že tazatel úspěšně nahodí swap znovu, čímž smaže hibernační data a následný boot do jádra s podporou resume nic v /dev/hda2 kloudného nenajde a pokračuje jako čerstvý plnohodnotný boot. Hibernace si tam dělá nějakou značku, že se jedná o hibernační data, právě aby se to odlišilo od dat ze swapu.
> A doporucuji po uvedeni systemu do rozumneho stavu (nemit nic > suspendovaneho, nemit nic obnoveneho, mit cisty boot) nejak vynutit > fsck na vsechny filesystemy, jestli jsou fakt v poradku...to sice ničemu neuškodí, ale podle mě to nutné není.
$ cat /proc/partitions major minor #blocks name 3 0 39082680 hda 3 1 15732328 hda1 3 2 657720 hda2 3 3 22692600 hda3 3 64 78150744 hdb 3 65 26218048 hdb1 3 66 1 hdb2 3 69 51922048 hdb5Kdyz pouziju swapon, dopadne to takto :
# swapon /dev/hda2 swapon: /dev/hda2: Invalid argumentRadek do fstabu jsem si pridal, ale mount dopada takto:
# mount /dev/hda2 mount: mount point none does not exist
/sbin/mkswap /dev/hda2 /sbin/swapon /dev/hda2
/sbin/mkswap /dev/hda2 /sbin/swapon /dev/hda2
Tiskni
Sdílej: