Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
hibernate
, jenze pri spousteni pocitace jsem na to zapomnel a omylem nechal nabootovat jadro distribucni,
ktere o nejakem suspendu vubec nic nevedelo. Takze se mu nepodarilo namountovat swap, cehoz jsem si pri bootu nevsiml. Pozdeji vecer se mi ale podarilo dostat do situace, kde jsem mel nekolikrat spusteny Firefox, znovu jsem kompiloval jadro a pri tom pouzival pamet-zerouci SVG aplikaci. A tak mi pri make modules_install
pamet totalne dosla a system se zhroutil.
Pri dalsim spusteni uz jsem si vsiml, ze mi chybi swap, a kdyz jsem si vypsal fstab, na radku pro swap byla jen nesmyslna rada znaku.
A ja ted nevim, co tam patrilo... Slysel jsem neco o swapon/swapoff, /proc/swaps, /proc/partitions,... A co s tim mam delat ? kdyz zadam swapon -L /dev/hda2
(tam je ten swap),
tak vypadne cannot find the device for /dev/hda2
.
Kdyby mi tak nekdo poradil, co mam do fstab pripsat za radek, byl bych mu mooc vdecny ! Ten swap je na /dev/hda2.
Diky, jestli se nekdo obetuje.
/proc/partitions
. Mimochodem, jádro jsi nemusel kompilovat, stačí stáhnout rpm od člověka jménem Mathias Hensler:
/dev/hda2 none swap sw 0 0
> Mimochodem, suspendovat system a nabootovat novy system bez resume > je cesta do pekel a muze te stat filesystem.Pokud vím, tak swsusp před uspáním flushne všechny změny na disk, takže FS je v konzistentním stavu. Pokud následně nabootuje bez resume, tak je vše OK ne?
> Obzvlaste pokud se pri dalsim rebootu do kernelu se swsuspem ten > resume provede (ten resumovany system ma na disku jiz neco jineho, > nez si mysli...No předpokládám, že tazatel úspěšně nahodí swap znovu, čímž smaže hibernační data a následný boot do jádra s podporou resume nic v /dev/hda2 kloudného nenajde a pokračuje jako čerstvý plnohodnotný boot. Hibernace si tam dělá nějakou značku, že se jedná o hibernační data, právě aby se to odlišilo od dat ze swapu.
> A doporucuji po uvedeni systemu do rozumneho stavu (nemit nic > suspendovaneho, nemit nic obnoveneho, mit cisty boot) nejak vynutit > fsck na vsechny filesystemy, jestli jsou fakt v poradku...to sice ničemu neuškodí, ale podle mě to nutné není.
$ cat /proc/partitions major minor #blocks name 3 0 39082680 hda 3 1 15732328 hda1 3 2 657720 hda2 3 3 22692600 hda3 3 64 78150744 hdb 3 65 26218048 hdb1 3 66 1 hdb2 3 69 51922048 hdb5Kdyz pouziju swapon, dopadne to takto :
# swapon /dev/hda2 swapon: /dev/hda2: Invalid argumentRadek do fstabu jsem si pridal, ale mount dopada takto:
# mount /dev/hda2 mount: mount point none does not exist
/sbin/mkswap /dev/hda2 /sbin/swapon /dev/hda2
/sbin/mkswap /dev/hda2 /sbin/swapon /dev/hda2
Tiskni
Sdílej: