Lazygit byl vydán ve verzi 0.62.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu o rozepsal o tom, kam se vyhledávání v jeho očích posledních 10 let posunulo, jaké má zkušenosti s AI vyhledáváním, proč na něm nechce záviset a jaké vyhledávací služby ho v poslední době zaujaly.
Wayland kompozitor Labwc byl vydán ve verzi 0.20.0. Labwc je inspirován správcem oken Openbox. Postavený je na wlroots.
AlmaLinux OS byl vydán ve verzích 9.8 s kódovým jménem Olive Jaguar a 10.2 s kódovým jménem Lavender Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání (9.8 a 10.2). Opraveny byly zranitelnosti Copy Fail (CVE-2026-31431), Dirty FRAG, Fragnesia (CVE-2026-46300), nginx Rift (CVE-2026-42945) a SSH Keysign Pwn (CVE-2026-46333).
Seznam.cz vykázal za rok 2025 tržby v celkové hodnotě 6,454 miliardy korun. Oproti roku 2024 nárůst o 3,68 %. Zisk před zdaněním oproti předcházejícímu roku poklesl, a to o 11,21 % na 1,330 miliardy korun. Vlastní velké jazykové modely SeLLMa najdou dnes uživatelé téměř na všech seznamáckých službách. Na všechny obsahové služby byla zavedena technologie text-to-speech, díky níž si mohou uživatelé přehrát články v audio verzi namluvené
… více »Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.
Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.
Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.
Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.
Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.
dokumentace o nicem na obou stranach ...Nikoli. Na straně dokumentace Avidemuxu k tomu je jasný návod: AvidemuxInstallCompileSpiderMonkey Ve stručnosti: rozbalíš archiv se zdrojáky SpiderMonkey, v adresáři src to zkompiluješ pomocí:
make -f Makefile.ref
a pak zkopíruješ libjs.so do /usr/lib nebo /usr/local/lib a soubory *.h do /usr/local/include/js (nebo /usr/include/js) - všechny z adresáře src plus jsautocfg.h z podadresáře.
Pak už zkompiluješ Avidemux známým způsobem, rovněž popsaným v dokumentaci, začínajícím:
./configure --with-jsapi-include=/usr/local/include/js
Nebo přesvědčit autory SpiderMonkey, aby vydali verzi, která se dá "normálně" zkompilovat a nainstalovat, případně do své dokumentace napsali tu základní informaci jak se to vlastně instaluje.
Nic víc asi nevymyslíme.
Btw, předchozí verze Avidemuxu na tom nezávisely.
Tohle neplatí stoprocentně. Je prostě software, který je příliš exotický, vzácný a málo používaný na to, aby byl k dispozici ve formě balíčku pro určitý systém, který sám o sobě může být populární a můžou pro něj být tisíce balíčků se vším možným, co člověk jinak potřebuje.I sebeexotičtější software by měl být v distribuci, jinak se vzdalujeme od jejího smyslu.
A co teď - má kvůli neexistenci jednoho exotického balíčku změnit distribuci? Jenomže s jinou distribucí bude mít zas jiný konkrétní problém, klidně třeba i neexistenci jiného exotického balíčku, který pro předchozí distribuci k dispozici byl.Jelikož nic není ideální, ani distribuce ne, je to vždycky jenom na zvážení toho, jestli v té nebo oné distribuci ty exotické balíky budu muset ručně instalovat 2 nebo jich bude 20 a každý s pěti chybějícími závislostmi a podle toho si vybrat.
Žádná distribuce nemůže mít k dispozici balíčky pro všechen software, co existuje.Ale má se o to snažit. Jasně, že to nikdy nebude 100%. Bohužel, některé distribuce se vydávají přesně opačnou cestou a nabízejí jenom balíky, které se zrovna zamlovají autorům a na zbytek kašlou. To je cesta do pekel.
A v takovém případě si prostě musí uživatel vypomoct ruční instalací. To není nic, co uživatel "nemá co dělat".Ale je. Nebo jsi viděl, že by si uživatel třeba pod windows něco musel kompilovat ručně? Ano, vím, že je to tam řádově složitější a vyžaduje extra software, zatímco v linuxu to většinou zvládne i cvičená opice, ale to není důvod to považovat za standard.
A úplně nejhorší je, když člověk používá jiný operační systém, s jehož existencí vůbec tvůrci SpiderMonkey nepočítali (přestože jiný software včetně Avidemuxu na něm jde ze zdrojáků zkompilovat normálně, stejně jako v Linuxu) a tudíž jediná možnost je napsat si nějaký patch.Tohle už je malinko demagogie. Schválně si dosaď za "jiný operační systém" linux a za spidermonkey třeba virtualdubmod pro windows. Zkrátka není na místě, aby uživatel nadával vývojářům, že jejich aplikace není dostatečně user friendly pro instalaci ze zdrojáků, protože s nimi by uživatel vůbec neměl přijít do styku. V opačném případě můžeme rovnou zrušit distribuce, jako zbytečný mezičlánek.
Tohle už je malinko demagogie. Schválně si dosaď za "jiný operační systém" linux a za spidermonkey třeba virtualdubmod pro windows. Zkrátka není na místě, aby uživatel nadával vývojářům, že jejich aplikace není dostatečně user friendly pro instalaci ze zdrojáků, protože s nimi by uživatel vůbec neměl přijít do styku.Jenomže Windows jsou jenom "jedny", to je ten zásadní rozdíl. Vývojářům programů jako VirtualDubMod stačí udělat jeden build pro uživatele Windows. Není však na vývojáři linuxového/unixového software, aby dělal balíčky pro všechny linuxové distribuce, BSD systémy atd. Jenomže není ani možné, aby autoři balíčků pro tyto distribuce vytvořili balíčky pro všechen existující software. Třeba proto, že někdo někde si dneska usmyslel, že si udělá nějaký vlastní prográmek např. na tvorbu hudby a když to někomu jinému přijde zajímavé a nadějné chce si to vyzkoušet, prostě nemá jinou volbu než si to zkompilovat, protože něco takového málo známého tvůrci balíčků ještě nezachytili. A pak jde o to, aby to bylo rozumně kompilovatelné a instalovatelné a když ne, aby k tomu byl návod. Já se prostě nesmířím s tvým tvrzením, že uživatel si nemá co kompilovat software. Tak to je v uniformním světě Windows, tam to platí. Ale v roztříštěném světě unixových systémů to prostě není z principu zcela dosažitelné nikdy, dokud bude roztříštěný svět unixových systémů existovat.
2. SpiderMonkey už jsi měl nainstalovaný předtím.
3. Balíček (ebuild) se jmenuje jinak než SpiderMonkey. Např. "js" (jako JavaScript).
Pouzivam stabilni balicky, zrovna jako treba ty ... a s 99 procenty nemam problem .... to 1 procento je dan, za absolutni kontrolu.
Tiskni
Sdílej: