Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
> /dev/null
Co si takhle přečíst něco aspoň o naprostých základech práce s shellem?
#! /bin/sh
echo off
cd /
cd /var/rrd/www
./index.cgi </dev/null
echo on
echo "hotovo"
echo off
' samozřejmě funguje: udělá přesně to, co má, tedy napíše slovo 'off
' a odřádkuje. Bylo by velmi nelogické, pokud by dělal cokoli jiného. Přidejte na konec řádku s voláním index.cgi
přesměrování >/dev/null
a pak si opravdu nastudujte aspoň naprosté základy používání shellu.
echo off
' nepotlačí výstup generovaný jednotlivými spouštěnými programy, pouze vypisování těch příkazů…
./index.cgi?type=8hours&cap=last%208%20hours %lt/dev/null %gt/dev/null
./index.cgi?type8hours: not found
Prikaz./index.cgi "type=8hours&cap=last%208%20hours" %lt/dev/null %gt/dev/null
http://10.152.18.241:8080/index.cgi?type=8hours&cap=last%208%20hours
./index.cgi
spustí program index.cgi
v aktuálním adresáři, tak příkaz ./index.cgi?type=8hours&cap=last%208%20hours
musí zákonitě spustit program s názvem o něco delším, který v tom adresáři ale nejspíše nemáte.
Že se shell zastaví na znaku ampersand (s pro shell speciálním významem) se sice dozvíte až v dokumentaci, ale ke zjištění, že příkaz ./hadice
nespustí program had
, protože tam jsou ještě nějaká písmenka navíc, snad opravdu stačí i ten mozek...
Čo krok, to problém, s ktorým nevieš pohnúť. A koniec cesty nevidno. Buď si veci naštuduj, alebo prenechaj tú úlohu niekomu, kto si to už naštudoval.
Iste. sh zoberie riadok a jeho prvé slovo použije ako meno programu, a všetky ostatné slová sa odovzdajú ako argumenty. "Slovo" je v tom to prípade niečo čo je od ostatných slov oddelené bielym znakom. Biely znak je medzera, tabulátor, alebo znak nového riadku. Viacero slov uzavretých do úvodzoviek alebo jednoduchých apostrofov sa odovzdá ako jeden argument. Rozdiel medzi úvodzovkami a apostrofmi je v tom, že v úvodzovkách sa robí nahradenie premenných shell-u. Ďalšie podrobnosti nájdeš v manuálovej stránke pre sh.
Ako vidíš, na tvoju otázku existuje pomerne presná obsiahla odpoveď, ktorá Ti je k ničomu. Je ti k ničomu preto, že cgi skripty napísané v ľubovoľnom jazyku preberajú argumenty iným spôsobom. Akým konkréne záleží na použitom volaní, ktoré môže byť formou GET (kedy sa argumenty posielajú v premennej prostredia QUERY_STRING) alebo POST (kedy sa argumenty posielajú na štandardný vstup). V oboch prípadoch sa posielajú zakódované (ak sa nemýlim tak podľa rfc1738). Keďže správne a bezpečné parsovanie môže byť dosť zložité, tak to prakticky už nikto nerobí sám, ale použije nástroje na to určené. Napr. perl a CGI.pm, PHP, alebo niečo iné.
Si z toho múdrejší? Preletieť vrtuľníkom odtiaľto ku mne domov je tiež "len kúsok". Napriek tomu to nejdem skúšať s prístupom: "veď treba len naštartovať, vzlietnuť, preletieť rovno 2-3 kilometre a pristáť".
Tiskni
Sdílej: