Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
> /dev/null
Co si takhle přečíst něco aspoň o naprostých základech práce s shellem?
#! /bin/sh
echo off
cd /
cd /var/rrd/www
./index.cgi </dev/null
echo on
echo "hotovo"
echo off
' samozřejmě funguje: udělá přesně to, co má, tedy napíše slovo 'off
' a odřádkuje. Bylo by velmi nelogické, pokud by dělal cokoli jiného. Přidejte na konec řádku s voláním index.cgi
přesměrování >/dev/null
a pak si opravdu nastudujte aspoň naprosté základy používání shellu.
echo off
' nepotlačí výstup generovaný jednotlivými spouštěnými programy, pouze vypisování těch příkazů…
./index.cgi?type=8hours&cap=last%208%20hours %lt/dev/null %gt/dev/null
./index.cgi?type8hours: not found
Prikaz./index.cgi "type=8hours&cap=last%208%20hours" %lt/dev/null %gt/dev/null
http://10.152.18.241:8080/index.cgi?type=8hours&cap=last%208%20hours
./index.cgi
spustí program index.cgi
v aktuálním adresáři, tak příkaz ./index.cgi?type=8hours&cap=last%208%20hours
musí zákonitě spustit program s názvem o něco delším, který v tom adresáři ale nejspíše nemáte.
Že se shell zastaví na znaku ampersand (s pro shell speciálním významem) se sice dozvíte až v dokumentaci, ale ke zjištění, že příkaz ./hadice
nespustí program had
, protože tam jsou ještě nějaká písmenka navíc, snad opravdu stačí i ten mozek...
Čo krok, to problém, s ktorým nevieš pohnúť. A koniec cesty nevidno. Buď si veci naštuduj, alebo prenechaj tú úlohu niekomu, kto si to už naštudoval.
Iste. sh zoberie riadok a jeho prvé slovo použije ako meno programu, a všetky ostatné slová sa odovzdajú ako argumenty. "Slovo" je v tom to prípade niečo čo je od ostatných slov oddelené bielym znakom. Biely znak je medzera, tabulátor, alebo znak nového riadku. Viacero slov uzavretých do úvodzoviek alebo jednoduchých apostrofov sa odovzdá ako jeden argument. Rozdiel medzi úvodzovkami a apostrofmi je v tom, že v úvodzovkách sa robí nahradenie premenných shell-u. Ďalšie podrobnosti nájdeš v manuálovej stránke pre sh.
Ako vidíš, na tvoju otázku existuje pomerne presná obsiahla odpoveď, ktorá Ti je k ničomu. Je ti k ničomu preto, že cgi skripty napísané v ľubovoľnom jazyku preberajú argumenty iným spôsobom. Akým konkréne záleží na použitom volaní, ktoré môže byť formou GET (kedy sa argumenty posielajú v premennej prostredia QUERY_STRING) alebo POST (kedy sa argumenty posielajú na štandardný vstup). V oboch prípadoch sa posielajú zakódované (ak sa nemýlim tak podľa rfc1738). Keďže správne a bezpečné parsovanie môže byť dosť zložité, tak to prakticky už nikto nerobí sám, ale použije nástroje na to určené. Napr. perl a CGI.pm, PHP, alebo niečo iné.
Si z toho múdrejší? Preletieť vrtuľníkom odtiaľto ku mne domov je tiež "len kúsok". Napriek tomu to nejdem skúšať s prístupom: "veď treba len naštartovať, vzlietnuť, preletieť rovno 2-3 kilometre a pristáť".
Tiskni
Sdílej: