Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
> /dev/null
Co si takhle přečíst něco aspoň o naprostých základech práce s shellem?
#! /bin/sh
echo off
cd /
cd /var/rrd/www
./index.cgi </dev/null
echo on
echo "hotovo"
echo off
' samozřejmě funguje: udělá přesně to, co má, tedy napíše slovo 'off
' a odřádkuje. Bylo by velmi nelogické, pokud by dělal cokoli jiného. Přidejte na konec řádku s voláním index.cgi
přesměrování >/dev/null
a pak si opravdu nastudujte aspoň naprosté základy používání shellu.
echo off
' nepotlačí výstup generovaný jednotlivými spouštěnými programy, pouze vypisování těch příkazů…
./index.cgi?type=8hours&cap=last%208%20hours %lt/dev/null %gt/dev/null
./index.cgi?type8hours: not found
Prikaz./index.cgi "type=8hours&cap=last%208%20hours" %lt/dev/null %gt/dev/null
http://10.152.18.241:8080/index.cgi?type=8hours&cap=last%208%20hours
./index.cgi
spustí program index.cgi
v aktuálním adresáři, tak příkaz ./index.cgi?type=8hours&cap=last%208%20hours
musí zákonitě spustit program s názvem o něco delším, který v tom adresáři ale nejspíše nemáte.
Že se shell zastaví na znaku ampersand (s pro shell speciálním významem) se sice dozvíte až v dokumentaci, ale ke zjištění, že příkaz ./hadice
nespustí program had
, protože tam jsou ještě nějaká písmenka navíc, snad opravdu stačí i ten mozek...
Čo krok, to problém, s ktorým nevieš pohnúť. A koniec cesty nevidno. Buď si veci naštuduj, alebo prenechaj tú úlohu niekomu, kto si to už naštudoval.
Iste. sh zoberie riadok a jeho prvé slovo použije ako meno programu, a všetky ostatné slová sa odovzdajú ako argumenty. "Slovo" je v tom to prípade niečo čo je od ostatných slov oddelené bielym znakom. Biely znak je medzera, tabulátor, alebo znak nového riadku. Viacero slov uzavretých do úvodzoviek alebo jednoduchých apostrofov sa odovzdá ako jeden argument. Rozdiel medzi úvodzovkami a apostrofmi je v tom, že v úvodzovkách sa robí nahradenie premenných shell-u. Ďalšie podrobnosti nájdeš v manuálovej stránke pre sh.
Ako vidíš, na tvoju otázku existuje pomerne presná obsiahla odpoveď, ktorá Ti je k ničomu. Je ti k ničomu preto, že cgi skripty napísané v ľubovoľnom jazyku preberajú argumenty iným spôsobom. Akým konkréne záleží na použitom volaní, ktoré môže byť formou GET (kedy sa argumenty posielajú v premennej prostredia QUERY_STRING) alebo POST (kedy sa argumenty posielajú na štandardný vstup). V oboch prípadoch sa posielajú zakódované (ak sa nemýlim tak podľa rfc1738). Keďže správne a bezpečné parsovanie môže byť dosť zložité, tak to prakticky už nikto nerobí sám, ale použije nástroje na to určené. Napr. perl a CGI.pm, PHP, alebo niečo iné.
Si z toho múdrejší? Preletieť vrtuľníkom odtiaľto ku mne domov je tiež "len kúsok". Napriek tomu to nejdem skúšať s prístupom: "veď treba len naštartovať, vzlietnuť, preletieť rovno 2-3 kilometre a pristáť".
Tiskni
Sdílej: