abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 577 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Jak si pamatovat všechna ta hesla? Systém aktualizace hesel? (obecně)

    25.1.2006 12:10 Dendak | skóre: 3
    Jak si pamatovat všechna ta hesla? Systém aktualizace hesel? (obecně)
    Přečteno: 217×

    Zdravím čtenáře abíčka,

    má otázka sice nesouvisí přímo s Linuxem, ale trochu s bezpečností dat, tak snad nepobouří ;-)

    Lehké nastínění problému: Nedávno jsem změnil heslo v internetovém bankovnictví a protože jsem po Vánocích nechal účet chvíli v klidu a vlezl na něj až teď a heslo neměl zažité - samozřejmě jsem ho zapomněl (teda spíš mě to nenechalo vyzkoušet všechny varianty, které jsem chtěl). Protože se mi zaminulý týden povedlo něco podobného ještě asi 2x - usuzuji, že je čas něco s tím udělat.

    Do minulého roku mi stačilo heslo k e-mailu (dobře, tak ke dvěma:-), ICQ, a PIN k mobilu a bankomatkartě. Pak přišlo ADSL domů i do práce a služby na internetu začly být použitelné ;-). Ale k tomu taky heslo k modemu, heslo k APčku, internetbanking, registrace na pár e-shopu, aukro, last.fm, registrace na pár diskuzních serverů - zkrátka jsem si udělal takový malý seznam a vychází mi, že za měsíc použiji tak 15 služeb + hesel. Dalších 25 potřebuji tak 1x-2x za půlrok.

    Samozřejmě některá hesla jsou stejná nebo vytvořená na stejném základě - takže reálně si jich musím pamatovat tak 10. To není problém. Problém je se změnami hesel. Většinou měním heslo, pokud jsem zrovna připojen k dané službu, tj. u každé služby změním heslo jindy a jinak často. Svá hesla tvořím podle určitého systému. V podstatě heslo nezapomenu - jen nevím, které je aktuální a než je vyzkouším, tak mi třeba služba zablokuje přístup. Takže dumám, jak udělat systém, abych si pamatoval jestli jsem heslo změnil na novější nebo ne? Nebo měnit hesla u všech 40 služeb pravidelně každé 3 měsíce? To abych celý den jenom měnil hesla.:-)

    Až na výjimky jsem si hesla zatím nepotřeboval nikam psát a samozřejmě bych rád aby to tak zůstalo, ale asi lepší napsané nezapamatovatelné heslo než lehké v hlavě. Jenže kam s nimi? Papír v peněžence??? nebo někde uložená v mobilu??? Co když mi je někdo šlohne???

    Jak to řešíte vy? Má smysl měnit hesla a jak často je měníte? Jak si je pamatujete / uchováváte? Máte nějáký systém?

    Díky za všechny nápady (ne, čip do ruky ještě nechci :-)) Ďěňďák

    Odpovědi

    25.1.2006 12:48 Lada_C
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si pamatovat všechna ta hesla? Systém aktualizace hesel? (obec
    Např Keepass , je pro Lin i Win, pro Win i v češtině

    http://keepass.sourceforge.net/index.php
    25.1.2006 12:54 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si pamatovat všechna ta hesla? Systém aktualizace hesel? (obec
    Ak ku všetkým službám pristupuješ z jedného miesta - z počítača, tak používaj napr. kwalletmanager v KDE. Alebo jednoducho súbor šifrovaný pomocou GPG. Druhou variantou sú napr. elektronické diáre (úspešne vytláčané mobilmi (na moje prekvapenie)), ktoré majú kus svojej pamäte chránenú heslom. Je otázne, či tie dáta sú tam šifrované. Ale pochybujem, že sa k nim dá dostať bez toho aby sa ten diár rozobral a napojil na nejakú prefíkanú elektroniku. Skrátka už to nie je pre kutilov. Posledná možnosť sú špecializované elektronické zariadenia. Videl som niečo čo vyzeralo ako prívesok na kľúče. Nepripájalo sa to k počítaču, ale malo to malý LCD display na ktorom sa heslo dalo zobraziť. Principiálne podobné zariadenie je napr. tu. To čo som videl ja, bolo ešte menšie.

    Mám heslá, ktoré som nemenil už mnoho rokov. Záleží ako silné sú a ako a kde ich používaš. Skôr mám tendenciu používať silné heslo (moje najdlhšie heslo má niekoľko desiatok znakov ;-) )dlhšiu dobu než meniť často.

    25.1.2006 14:50 Jirka | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si pamatovat všechna ta hesla? Systém aktualizace hesel? (obec
    Mam v mobilu funkci, ktera mi hesla zakoduje :-)

    Dalsi - mene elegantni - moznosti je napsat si to na zlute lepive papirky a hodit je do slupliku k ostatnimu bordelu. Nalezeni trva sice nejakou dobu, ale utocnik to radeji vzda, nez by se mel prohrabovat tim zlutym slepencem prohazenym s kabely, sroubky, konektory a radoby dulezitymi papiry :-))

    posledni moznost prosim nebrat vazne ;-)
    David Watzke avatar 25.1.2006 15:13 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si pamatovat všechna ta hesla? Systém aktualizace hesel? (obecně)
    Má smysl měnit hesla a jak často je měníte?
    Nemá, pokud zvolíš vhodný. ;-) Já jsem měnil, když mi někdo švihl emaily a tak.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.