abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:00 | Nová verze

    Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 4.0. Přehled změn v souboru CHANGES.md na GitHubu. Odstraněna byla podpora SSLv2 Client Hello a SSLv3. Ve výchozím nastavení byla zakázána podpora odmítnutých eliptických křivek v TLS dle RFC 8422. Přibyla například podpora Encrypted Client Hello (ECH, RFC 9849).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Komunita

    curl up 2026, tj. setkání vývojářů a uživatelů curlu, proběhne opět v Praze. O víkendu 23. a 24. května v Pracovně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | IT novinky

    Aplikace pro ověřování věku uživatelů on-line platforem je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Půjde podle ní o bezplatné a snadno použitelné řešení, které pomůže chránit děti před škodlivým a nelegálním obsahem. Aplikace bude podle ní fungovat na jakémkoli zařízení a bude zcela anonymní.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 04:33 | Komunita

    V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:33 | IT novinky

    IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    14.4. 21:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 18:22 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 18:00 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 11:22 | Nová verze

    Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1332 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: nevite nahodou proc mi to jede tak pomalu?

    29.1.2006 12:28 tomiq
    nevite nahodou proc mi to jede tak pomalu?
    Přečteno: 520×
    Pekny den preju damy a panove vseho linuchoveho ducha... Nejakou dobu jedu na debian testing distribuci s originalnim jadrem debianu, zacal jsem se ucit, jak tenhle silenej system ovladat a zatim ne moc uzasne administrovat... ale co, hlavne ze jede...

    Po neuspesnem pokusu se pripojit z linuxu na microsofti vpn jsem nainstaloval widle a ono ejhle... nejen ze vpn jede bez sebemensich problemu, ale taky se to hrozne rychle hybe (a to i s à la mac prostredim apod), zatimco v gnome ma firefoxa dost osklivy lagy a nejen ona... Pouzivam gdesklets a castej se stava, ze nez se python vubec dostane ku slovu, tak ubehne i minuta.

    Vubec nevim, co by mohlo takoveto rychlostni nedostatky zpusobit (dobrym jadrem se to urcite zdychli, ale kdyz tak o tom premyslim, tak i obecne jadro by mohlo byt alespon tak rychle jako wokenni...?) a to mam docela sikovnou masinku P4 hyperthreading se slusnou sbernici a deskou... sataII disk taky neni nejpomalejsi :)) Mozna mi bezi prilis mnoho nepotrebnych "sluzeb", nevim... vetsinou si od apt necham doporucit balicky a cas od casu hazu sirotky do jamy zapomeni (rozumej deborphan && apt-purge). Nebo je problem v gnome??

    Kazdopadne predem dekuji za spekulace, ktere zde vyplodite, urcite mne i nektere ostatni "stastlivce" budou velmi zajimat a snad i pomuzou. dik

    tomas r

    Odpovědi

    29.1.2006 12:35 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nevite nahodou proc mi to jede tak pomalu?
    Jako co jde pomalu ?

    Internet nebo X ka nebo konzoli nebo co ?

    O chybách se dozvíš v logu /var/log.

    Samozřejmě pokud jde o síť blbě nastavené DNS servery Firewall, pokud jde o grafiku tak špatné ovladače grafiky které nepodporují OpenGL nebo ho pouze softwarově emulují, pokud máš nvidiu nainstalovat ovladače od výrobce u ATI to stejné.

    Pokud jde o celkovou pomalost spuštěných moc služeb programů málo ram pomalý HD a pod......

    Jinak věštecká koule zde.
    29.1.2006 13:19 ?
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nevite nahodou proc mi to jede tak pomalu?
    Pokud jde o celkovou pomalost spuštěných moc služeb programů málo ram pomalý HD a pod......
    co vim, tak Debian defaultne nema spustene sluzby, ktere nejsou nutne. ze chyba rychlosti byla v uzivateli?
    29.1.2006 22:04 tomiq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nevite nahodou proc mi to jede tak pomalu?
    to je pravdepodobne... proto se ptam na radu, v cem byvaji casto chyby, kdyz uzivatel nezna presne system, necha si od apt poradit a pokud to jede, tak se v tom moc nehrabe
    29.1.2006 13:42 spectrum | skóre: 29 | blog: spectrumblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nevite nahodou proc mi to jede tak pomalu?
    Náhodou nevíme. Byt vámi, tak bych tam nechal výše uvedené widle. Není zač.
    29.1.2006 22:00 tomiq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nevite nahodou proc mi to jede tak pomalu?
    hehm:) to snad ani neni nutne... jen na techto strankach snad neni trestne poukazat na to ze nejaka instance linuxu bezi pomalej jak produkt nenavideneho makrosoftu. Problem je jedine v tom, ze nevim proc.

    preju pekny den
    29.1.2006 22:06 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nevite nahodou proc mi to jede tak pomalu?

    Problém je v tom, že celé soustavy instancí linuxu jsou nepochybně pomalejší než jiné soustavy instancí windows. A opačně, celé soustavy instancí linuxu jsou rychlejší než jiné soustavy instancí windows. Všechny zmíněné soustavy mohou být po částech disjunktní, anebo taky ne.

    Poukazujte na co chcete, ale pokud čekáte nějakou seriozní odpověď, tak musíte poskytnout i konkrétní informace. Na dotaz (respektive spíš konstatování), že v "A" je vyšší průměrná teplota než v "B" vám těžko někdo může odpovědět jinak, než že se vám (více či méně sofistikovaně) vysměje.

    29.1.2006 22:46 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nevite nahodou proc mi to jede tak pomalu?
    Tento dotaz se moc nepovedl. A proč?
    • Kromě francouzského à je celý text bez diakritiky. Hůř se kvůli tomu čte, přitom stačí tak málo - přepnout si klávesnici.
    • Není jednolitý, týká se více věcí, které spolu nesouvisejí. Odpovědi se mohou mezi sebou motat a celé vláknu tím bude pokaženo.
    A teď k dotazům:
    • Pokud jde o MS VPN, zkuste pptpclient.sourceforge.net. Je k tomu i server: www.poptop.org.
    • Zaplácat si systém nepotřebnými službami je špatné. Vadí to jak ve Windows, tak v Linuxu.
    • Na Pentium 4 s rozšířením hyper-threading se hodí jádro s podporou více procesorů (z balíčku označeného SMP = symetrický multiprocesing). Ale moc se to asi nezrychlí, chyba bude jinde.
    P.S.: Nepište prosím linuch, zní to jako eunuch. ;-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.