V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zažil jsem něco podobného u špatně fungujícího routeru. Bylo to u mé domácí (WiFi) sítě se třemi zařízeními. Když jsem zapnul DHCP server a některému ze zařízení jsem přidělil adresu ručně, stalo se, že MAC adresa toho zařízení se špatně zaregistrovala do tabulek ARP u routeru. Zařízení pak mohlo komunikovat s vnějším světem, ale nikde uvnitř sítě nebylo "vidět".
Vyřešil jsem to tak, že jsem nastavil u DHCP serveru pevně rezervované IP adresy (podle MAC adres), takže každé zařízení se k němu korektně přihlásí a pokaždé dostane tutéž adresu. Pak už to funguje.
Horší je, pokud zařízení neumí DHCP. Určitě se to ale dá nějak napravit, aby PING fungoval. Stačí jen, aby si switch správně udržoval své tabulky (přiřazení MAC adres ke konkrétním portům). Nekoupili jste náhodou v rámci toho stěhování jiný switch nebo podobný síťový prvek? To by mohlo být důvodem.
Nemají tiskárny zakázáno přijímat broadcast pakety? Jestli ano, pak se nedá z jejich IP adresy resolvovat MAC adresa a nedá se jim tudíž nic poslat. (Zatímco ony samy komunikovat mohou.)
Vím, že jste to určitě už desetkrát kontroloval, ale nemáte tam náhodou konflikt IP adres? (Napřed zapnete počítače, které dostanou od serveru DHCP adresu, a pak teprve zapnete tiskárny...) Já vždy radši přiděluji všechny adresy pomocí DHCP a na routeru jsou předem rezervované. Každý stroj dostane vždy tutéž adresu. Výsledek je stejný jako statické adresy, ale má to jednu výhodu: Místo tří adres (vlastní, gateway, DNS) měníte jen jednu tabulku na serveru.
Příkazem arp -n
získáte pěkný výpis. Jinak v man arp
najdete podrobný návod, jak s těmi tabulkami můžete manipulovat. Takže pokud se s tou sítí po dobrém nedomluvíte, jsou dvě možnosti:
Možnost první: Rezervace IP adres podle MAC adres na DHCP serveru (jen pro tiskárny). Může to pomoct i tehdy, když tiskárna DHCP služeb fakticky nevyužívá a nastaví si adresu sama. (Ale pozor, není to běžné chování a nelze na to spoléhat.)
Možnost druhá: Jak se dočtete v manuálové stránce, do tabulek ARP lze vkládat fixní záznamy, které se dynamicky nepřepisují. Stačilo by každému PC vložit fixní záznamy s MAC adresami obou tiskáren. Pak by bez ohledu na server byly tiskárny viditelné. (Mimochodem, fixní záznamy mají pozitivní dopad i na bezpečnost v síti, což ale není v tomto případě zas tak ožehavý problém.)
Poslední problém, který mě napadá, by mohl být se subnet mask. Pokud máte 255.255.255.0 na všech zařízeních, je to nejspíš v pořádku. Pokud ale někde máte nějaké jiné nastavení, může to selhat. Rozhodně se podívejte sem a na Googlu určitě najdete další podrobnosti. Je potřeba mít všude stejný subnet mask a tím pádem i stejnou broadcast adresu. Jinak se to tam spolu nedomluví.
Tiskni
Sdílej: