abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (19%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (31%)
    Celkem 32 hlasů
     Komentářů: 4, poslední dnes 16:33
    Rozcestník

    Dotaz: DHCP a pevné IP adresy

    31.1.2006 21:36 LudvikR | skóre: 3
    DHCP a pevné IP adresy
    Přečteno: 762×
    Mám Debian 3.0 server a síť asi 10 PC. Krom toho asi 2 tiskárny s pevnou IP adresou. Na serveru běží DHCP. Stěhovali jsem server do jiné místnosti a protáhli kabely. Od této chvíle zařízení s pevnou IP adresou nejsou v síti viditelné. Mohou sice pingout na server, popř. jiné PC, ale na ně se pingnout nedá. Připadá mi to docela nesmyslné, dokážete někdo poradit. Díky LRůčka

    Odpovědi

    1.2.2006 06:24 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DHCP a pevné IP adresy

    Zažil jsem něco podobného u špatně fungujícího routeru. Bylo to u mé domácí (WiFi) sítě se třemi zařízeními. Když jsem zapnul DHCP server a některému ze zařízení jsem přidělil adresu ručně, stalo se, že MAC adresa toho zařízení se špatně zaregistrovala do tabulek ARP u routeru. Zařízení pak mohlo komunikovat s vnějším světem, ale nikde uvnitř sítě nebylo "vidět".

    Vyřešil jsem to tak, že jsem nastavil u DHCP serveru pevně rezervované IP adresy (podle MAC adres), takže každé zařízení se k němu korektně přihlásí a pokaždé dostane tutéž adresu. Pak už to funguje.

    Horší je, pokud zařízení neumí DHCP. Určitě se to ale dá nějak napravit, aby PING fungoval. Stačí jen, aby si switch správně udržoval své tabulky (přiřazení MAC adres ke konkrétním portům). Nekoupili jste náhodou v rámci toho stěhování jiný switch nebo podobný síťový prvek? To by mohlo být důvodem.

    Nemají tiskárny zakázáno přijímat broadcast pakety? Jestli ano, pak se nedá z jejich IP adresy resolvovat MAC adresa a nedá se jim tudíž nic poslat. (Zatímco ony samy komunikovat mohou.)

    Vím, že jste to určitě už desetkrát kontroloval, ale nemáte tam náhodou konflikt IP adres? (Napřed zapnete počítače, které dostanou od serveru DHCP adresu, a pak teprve zapnete tiskárny...) Já vždy radši přiděluji všechny adresy pomocí DHCP a na routeru jsou předem rezervované. Každý stroj dostane vždy tutéž adresu. Výsledek je stejný jako statické adresy, ale má to jednu výhodu: Místo tří adres (vlastní, gateway, DNS) měníte jen jednu tabulku na serveru.

    5.2.2006 09:41 LudvikR | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DHCP a pevné IP adresy
    Děkuji mnohokrát za radu. Přiznám se, že tohle by mě vůbec nenapadlo. Switch se asi měnil, ale byl to switch, který je jednoduchý, žádný management,atd. Jinak DHCP je zapnuto od 192.168.3.100 do 199 a pevné IP adresy tiskáren, popř. některých PC jsou nastaveny na 10,11,12 atd. Vyzkouším to. U tiskáren opravdu nejde nastavit DHCP, tedy budu to muset nějak pořešit. A ještě bych tedy měl dotaz, tu tabulku ARP lze nějak editovat? Popř. pozměnit a upravit? Děkuji, pěkný den. LR
    5.2.2006 14:06 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DHCP a pevné IP adresy

    Příkazem arp -n získáte pěkný výpis. Jinak v man arp najdete podrobný návod, jak s těmi tabulkami můžete manipulovat. Takže pokud se s tou sítí po dobrém nedomluvíte, jsou dvě možnosti:

    Možnost první: Rezervace IP adres podle MAC adres na DHCP serveru (jen pro tiskárny). Může to pomoct i tehdy, když tiskárna DHCP služeb fakticky nevyužívá a nastaví si adresu sama. (Ale pozor, není to běžné chování a nelze na to spoléhat.)

    Možnost druhá: Jak se dočtete v manuálové stránce, do tabulek ARP lze vkládat fixní záznamy, které se dynamicky nepřepisují. Stačilo by každému PC vložit fixní záznamy s MAC adresami obou tiskáren. Pak by bez ohledu na server byly tiskárny viditelné. (Mimochodem, fixní záznamy mají pozitivní dopad i na bezpečnost v síti, což ale není v tomto případě zas tak ožehavý problém.)

    Poslední problém, který mě napadá, by mohl být se subnet mask. Pokud máte 255.255.255.0 na všech zařízeních, je to nejspíš v pořádku. Pokud ale někde máte nějaké jiné nastavení, může to selhat. Rozhodně se podívejte sem a na Googlu určitě najdete další podrobnosti. Je potřeba mít všude stejný subnet mask a tím pádem i stejnou broadcast adresu. Jinak se to tam spolu nedomluví.
    13.2.2006 02:52 LudvikR | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DHCP a pevné IP adresy
    Zdravím všechny a hned předem se omlouvám za můj "problém". Chyba byla zcela někde jinde. U tiskárny byl uvolněný síťový kabel. Jelikož je to vetší tiskárna i s kopírkou, tak tam byl servisman, který pravděpodobně vytrhl LAN kabel ze zásuvky i s kostkou a aby to nebylo na něj, tak zpět to jen lehce zastrčil. Pak byl problém u nově nainstalovaného PCéčka, kde ovšem WinXP SP2 firewall dokázal zablokovat IP adresu, která nepřišl z DHCP. Pokud jsme natvrdo dali IP adresu, firewall ji nepustil. Pokud jsme ji ovolili na DHCP, stanice se připojila a byla viditelná odkudkoliv.

    Tímto se ještě jednou omlouvám a každopádně děkuji za spolupráci. Pěkný den.

    LudvikR

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.