Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Zažil jsem něco podobného u špatně fungujícího routeru. Bylo to u mé domácí (WiFi) sítě se třemi zařízeními. Když jsem zapnul DHCP server a některému ze zařízení jsem přidělil adresu ručně, stalo se, že MAC adresa toho zařízení se špatně zaregistrovala do tabulek ARP u routeru. Zařízení pak mohlo komunikovat s vnějším světem, ale nikde uvnitř sítě nebylo "vidět".
Vyřešil jsem to tak, že jsem nastavil u DHCP serveru pevně rezervované IP adresy (podle MAC adres), takže každé zařízení se k němu korektně přihlásí a pokaždé dostane tutéž adresu. Pak už to funguje.
Horší je, pokud zařízení neumí DHCP. Určitě se to ale dá nějak napravit, aby PING fungoval. Stačí jen, aby si switch správně udržoval své tabulky (přiřazení MAC adres ke konkrétním portům). Nekoupili jste náhodou v rámci toho stěhování jiný switch nebo podobný síťový prvek? To by mohlo být důvodem.
Nemají tiskárny zakázáno přijímat broadcast pakety? Jestli ano, pak se nedá z jejich IP adresy resolvovat MAC adresa a nedá se jim tudíž nic poslat. (Zatímco ony samy komunikovat mohou.)
Vím, že jste to určitě už desetkrát kontroloval, ale nemáte tam náhodou konflikt IP adres? (Napřed zapnete počítače, které dostanou od serveru DHCP adresu, a pak teprve zapnete tiskárny...) Já vždy radši přiděluji všechny adresy pomocí DHCP a na routeru jsou předem rezervované. Každý stroj dostane vždy tutéž adresu. Výsledek je stejný jako statické adresy, ale má to jednu výhodu: Místo tří adres (vlastní, gateway, DNS) měníte jen jednu tabulku na serveru.
Příkazem arp -n
získáte pěkný výpis. Jinak v man arp
najdete podrobný návod, jak s těmi tabulkami můžete manipulovat. Takže pokud se s tou sítí po dobrém nedomluvíte, jsou dvě možnosti:
Možnost první: Rezervace IP adres podle MAC adres na DHCP serveru (jen pro tiskárny). Může to pomoct i tehdy, když tiskárna DHCP služeb fakticky nevyužívá a nastaví si adresu sama. (Ale pozor, není to běžné chování a nelze na to spoléhat.)
Možnost druhá: Jak se dočtete v manuálové stránce, do tabulek ARP lze vkládat fixní záznamy, které se dynamicky nepřepisují. Stačilo by každému PC vložit fixní záznamy s MAC adresami obou tiskáren. Pak by bez ohledu na server byly tiskárny viditelné. (Mimochodem, fixní záznamy mají pozitivní dopad i na bezpečnost v síti, což ale není v tomto případě zas tak ožehavý problém.)
Poslední problém, který mě napadá, by mohl být se subnet mask. Pokud máte 255.255.255.0 na všech zařízeních, je to nejspíš v pořádku. Pokud ale někde máte nějaké jiné nastavení, může to selhat. Rozhodně se podívejte sem a na Googlu určitě najdete další podrobnosti. Je potřeba mít všude stejný subnet mask a tím pádem i stejnou broadcast adresu. Jinak se to tam spolu nedomluví.Tiskni Sdílej: