Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Zažil jsem něco podobného u špatně fungujícího routeru. Bylo to u mé domácí (WiFi) sítě se třemi zařízeními. Když jsem zapnul DHCP server a některému ze zařízení jsem přidělil adresu ručně, stalo se, že MAC adresa toho zařízení se špatně zaregistrovala do tabulek ARP u routeru. Zařízení pak mohlo komunikovat s vnějším světem, ale nikde uvnitř sítě nebylo "vidět".
Vyřešil jsem to tak, že jsem nastavil u DHCP serveru pevně rezervované IP adresy (podle MAC adres), takže každé zařízení se k němu korektně přihlásí a pokaždé dostane tutéž adresu. Pak už to funguje.
Horší je, pokud zařízení neumí DHCP. Určitě se to ale dá nějak napravit, aby PING fungoval. Stačí jen, aby si switch správně udržoval své tabulky (přiřazení MAC adres ke konkrétním portům). Nekoupili jste náhodou v rámci toho stěhování jiný switch nebo podobný síťový prvek? To by mohlo být důvodem.
Nemají tiskárny zakázáno přijímat broadcast pakety? Jestli ano, pak se nedá z jejich IP adresy resolvovat MAC adresa a nedá se jim tudíž nic poslat. (Zatímco ony samy komunikovat mohou.)
Vím, že jste to určitě už desetkrát kontroloval, ale nemáte tam náhodou konflikt IP adres? (Napřed zapnete počítače, které dostanou od serveru DHCP adresu, a pak teprve zapnete tiskárny...) Já vždy radši přiděluji všechny adresy pomocí DHCP a na routeru jsou předem rezervované. Každý stroj dostane vždy tutéž adresu. Výsledek je stejný jako statické adresy, ale má to jednu výhodu: Místo tří adres (vlastní, gateway, DNS) měníte jen jednu tabulku na serveru.
Příkazem arp -n
získáte pěkný výpis. Jinak v man arp
najdete podrobný návod, jak s těmi tabulkami můžete manipulovat. Takže pokud se s tou sítí po dobrém nedomluvíte, jsou dvě možnosti:
Možnost první: Rezervace IP adres podle MAC adres na DHCP serveru (jen pro tiskárny). Může to pomoct i tehdy, když tiskárna DHCP služeb fakticky nevyužívá a nastaví si adresu sama. (Ale pozor, není to běžné chování a nelze na to spoléhat.)
Možnost druhá: Jak se dočtete v manuálové stránce, do tabulek ARP lze vkládat fixní záznamy, které se dynamicky nepřepisují. Stačilo by každému PC vložit fixní záznamy s MAC adresami obou tiskáren. Pak by bez ohledu na server byly tiskárny viditelné. (Mimochodem, fixní záznamy mají pozitivní dopad i na bezpečnost v síti, což ale není v tomto případě zas tak ožehavý problém.)
Poslední problém, který mě napadá, by mohl být se subnet mask. Pokud máte 255.255.255.0 na všech zařízeních, je to nejspíš v pořádku. Pokud ale někde máte nějaké jiné nastavení, může to selhat. Rozhodně se podívejte sem a na Googlu určitě najdete další podrobnosti. Je potřeba mít všude stejný subnet mask a tím pádem i stejnou broadcast adresu. Jinak se to tam spolu nedomluví.
Tiskni
Sdílej: