Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
mode
(př. mode=1024x768
), případně ještě specifikovat kmitočet parametrem hsync
. Další možností je spustit parametry vesa
, nebo safe
pouze vesa režim.
boot:
a nad tím nějaká nápověda, v níž jsou popsány rozšířené parametry pro start. V takovém případě samozřejmě není nutné nic znovu pálit, stačí za to boot:
dopsat název jádra a parametry, nějak tahle:
boot:nazev-jadra hsync=75
Název jádra bývá v té zmiňované nápovědě. Jak říkám, neznám ABC Linux, ale ještě jsem snad neviděl live distribuci, která by nějak takhle nefungovala.
Co se týče toho zhasnutého monitoru, nejspíš se grafická karta nastavila na obnovovací frekvenci, kterou váš monitor neumí. Občas se to bohužel při automatické detekci stane (ovšem není to jen výsada Linuxu, už jsem se s tím párkrát potýkal i v jiných systémech). Čili bych doporučil zkusit ten parametr hsync
.
VertRefresh 70-80
Popř. se ještě podívat na HorizSync tamtéž?
Device
je řádek Driver "radeon"
), mohlo by pomoci dopsat v xorg.conf do sekce Device
řádek tuším že
Option "MonitorLayout" "LCD, NONE"
Pokud to jede na binárních ovladačích od ATI, mám pocit, že DVI výstup prostě fungovat nebude, alespoň mě se to na Radeonu 9200 PRO nepodařilo začátkem roku rozchodit a co jsem koukal po Internetu, nebyl jsem sám.
Tiskni
Sdílej: