Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
mode
(př. mode=1024x768
), případně ještě specifikovat kmitočet parametrem hsync
. Další možností je spustit parametry vesa
, nebo safe
pouze vesa režim.
boot:
a nad tím nějaká nápověda, v níž jsou popsány rozšířené parametry pro start. V takovém případě samozřejmě není nutné nic znovu pálit, stačí za to boot:
dopsat název jádra a parametry, nějak tahle:
boot:nazev-jadra hsync=75
Název jádra bývá v té zmiňované nápovědě. Jak říkám, neznám ABC Linux, ale ještě jsem snad neviděl live distribuci, která by nějak takhle nefungovala.
Co se týče toho zhasnutého monitoru, nejspíš se grafická karta nastavila na obnovovací frekvenci, kterou váš monitor neumí. Občas se to bohužel při automatické detekci stane (ovšem není to jen výsada Linuxu, už jsem se s tím párkrát potýkal i v jiných systémech). Čili bych doporučil zkusit ten parametr hsync
.
VertRefresh 70-80
Popř. se ještě podívat na HorizSync tamtéž?
Device
je řádek Driver "radeon"
), mohlo by pomoci dopsat v xorg.conf do sekce Device
řádek tuším že
Option "MonitorLayout" "LCD, NONE"
Pokud to jede na binárních ovladačích od ATI, mám pocit, že DVI výstup prostě fungovat nebude, alespoň mě se to na Radeonu 9200 PRO nepodařilo začátkem roku rozchodit a co jsem koukal po Internetu, nebyl jsem sám.
Tiskni Sdílej: