Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
lilo.conf
image=/boot/vmlinuz label="linux" root=/dev/hda1 initrd=/boot/initrd.img append="resume=/dev/hda5 video=vesafb:ypan,invers" vga=791Jak vidíte, připojil jsem tam ještě ypan, což by mělo nahradit implicitní typ scrolování (redraw). Dokážu tak detekovat, zda se parametry projevily nebo to, že invers prostě znamená něco jiného než si představuji.
dmesg | grep fb Kernel command line: BOOT_IMAGE=linux root=301 resume=/dev/hda5 video=vesafb:ypan,invers vesafb: framebuffer at 0xe8000000, mapped to 0xce880000, using 6144k, total 32576k vesafb: mode is 1024x768x16, linelength=2048, pages=20 vesafb: protected mode interface info at 00ff:44f0 vesafb: scrolling: redraw vesafb: Truecolor: size=0:5:6:5, shift=0:11:5:0 fb0: VESA VGA frame buffer deviceScrolling zůstává nastaven na
redraw
.
Co je tedy špatně? A co k čertu znamená ten invers? inverse
nedělá nic.
gcc -E drivers/video/vesafb.c | grep invers static int inverse = 0; if (! strcmp(this_opt, "inverse")) inverse=1;Tím je (bohužel) důkaz hotov. Umíte to někdo opravit?
The VESA BIOS provides protected mode interface for changing some parameters. vesafb can use it for palette changes and to pan the display. It is turned off by default because it seems not to work with some BIOS versions, but there are options to turn it on.Uz sem z toho ale nepochopil, kde ze se to ma zapnout.. Mozna primo ve zdrojaku, nebo v configu jadra... Ja osobne ovsem radeji pouzivam driver primo pro mou grafiku, tedy konkretne aty128fb...
Tiskni
Sdílej: