Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Možná je to úplně mimo, ale zkoušel jste nvidia
i nvidia-legacy
( to je pro starší karty.. nevim, jestli se tam ta vase vejde;)?
Druhá věc je konfigurace X, já použil hwd
a bylo to naprosto bez problému. Měl jsem zvyk si přenášet konfigurační soubory, ale Arch mi zrovna xorg.conf nevzal, tak jsem si ho vygeneroval.
Xorg -configurenovy xorg.conf.new, ktery jsem presunul a prejmenoval na
/etc/X11/xorg.confKdyz jsem se ale do nej podival, tak mi tam chybely radky pro nastaveni obnovovacich frekvenci monitoru, defaultniho rozliseni a barevne hloubky a rekl bych, ze tam nebyly ani veci tykajici se klavesnice. Tak jsem to smazal a vygeneroval postaru xorg.conf prikazem
xorgconfigkde uz byly vsechny ty veci jako driv. Domnival jsem se totiz, ze tim nic nezkazim a kdyz ten prikaz navic funguje, tak jsem ho pouzil. Zkusim to cely smaznout a preinstalovat znovu - nastesti tam jeste nemam zadny data
/usr/lib/X11R6/modules
). Pak nainstaluj ovladače nvidia pomocí pacmana.
/usr/lib/xorg/modules
. ale to uz nahore bylo urcite receno. At posle log a uvidime co se da delat.
pacman -S nvidiaovladace pro graf. kartu NVIDIA a pozmenil xorg.conf dle README - zakomentoval jsem modul dri, odkomentoval jsem modul glx a zmenil pvladac z "vesa" na "nvidia". Pokud jsem toto provedl na Slackware (samozrejme po instalaci orig. ovladacu od NVidie), tak jsem nemel zadny problem. Zkontroloval jsem tez zda-li jsou moduly na spravnem miste => byly. Pri pokusu o spusteni Xek (startx) mi zcernala obrazovka a pouze v levem hornim rohu svitil kurzor - podtrzitko (ani neblikal - jenom svitil). Kdyz jsem se pak podival do logu, tak byl kratsi nez predchozi s ovladacem VESA, ale take v nem nebylo nic divneho - vsechny moduly natazeny bez problemu, zadna obnovovaci frekvence monitoru mimo rozsah. Z logu nelze az na par warnings nic zjistit. Log konci nasledujici hlaskou
(II) Loading extension XFree86-Misc (II) Loading extension XFree86-DGA (II) Loading extension DPMS (II) Loading extension TOG-CUP (II) Loading extension Extended-Visual-Information (II) Loading extension XVideo (II) Loading extension XVideo-MotionCompensation (II) Loading extension X-Resource (II) LoadModule: "glx" (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so *** If unresolved symbols were reported above, they might not *** be the reason for the server aborting. Backtrace:a tady ten log konci. Vse se zda byt vporadku, ale akcelerovana Xka mi proste nejedou
Section "DRI"
i tam. GLcore si predpokladam podle howto zakomentoval taky. Zatim patram dal, nicmene tenhle postup u me fungoval bez sebemensich problemu -- geforce6600.
hwd -u
a lshwd -c
.
Tiskni
Sdílej: