Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Možná je to úplně mimo, ale zkoušel jste nvidia
i nvidia-legacy
( to je pro starší karty.. nevim, jestli se tam ta vase vejde;)?
Druhá věc je konfigurace X, já použil hwd
a bylo to naprosto bez problému. Měl jsem zvyk si přenášet konfigurační soubory, ale Arch mi zrovna xorg.conf nevzal, tak jsem si ho vygeneroval.
Xorg -configurenovy xorg.conf.new, ktery jsem presunul a prejmenoval na
/etc/X11/xorg.confKdyz jsem se ale do nej podival, tak mi tam chybely radky pro nastaveni obnovovacich frekvenci monitoru, defaultniho rozliseni a barevne hloubky a rekl bych, ze tam nebyly ani veci tykajici se klavesnice. Tak jsem to smazal a vygeneroval postaru xorg.conf prikazem
xorgconfigkde uz byly vsechny ty veci jako driv. Domnival jsem se totiz, ze tim nic nezkazim a kdyz ten prikaz navic funguje, tak jsem ho pouzil. Zkusim to cely smaznout a preinstalovat znovu - nastesti tam jeste nemam zadny data
/usr/lib/X11R6/modules
). Pak nainstaluj ovladače nvidia pomocí pacmana.
/usr/lib/xorg/modules
. ale to uz nahore bylo urcite receno. At posle log a uvidime co se da delat.
pacman -S nvidiaovladace pro graf. kartu NVIDIA a pozmenil xorg.conf dle README - zakomentoval jsem modul dri, odkomentoval jsem modul glx a zmenil pvladac z "vesa" na "nvidia". Pokud jsem toto provedl na Slackware (samozrejme po instalaci orig. ovladacu od NVidie), tak jsem nemel zadny problem. Zkontroloval jsem tez zda-li jsou moduly na spravnem miste => byly. Pri pokusu o spusteni Xek (startx) mi zcernala obrazovka a pouze v levem hornim rohu svitil kurzor - podtrzitko (ani neblikal - jenom svitil). Kdyz jsem se pak podival do logu, tak byl kratsi nez predchozi s ovladacem VESA, ale take v nem nebylo nic divneho - vsechny moduly natazeny bez problemu, zadna obnovovaci frekvence monitoru mimo rozsah. Z logu nelze az na par warnings nic zjistit. Log konci nasledujici hlaskou
(II) Loading extension XFree86-Misc (II) Loading extension XFree86-DGA (II) Loading extension DPMS (II) Loading extension TOG-CUP (II) Loading extension Extended-Visual-Information (II) Loading extension XVideo (II) Loading extension XVideo-MotionCompensation (II) Loading extension X-Resource (II) LoadModule: "glx" (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so *** If unresolved symbols were reported above, they might not *** be the reason for the server aborting. Backtrace:a tady ten log konci. Vse se zda byt vporadku, ale akcelerovana Xka mi proste nejedou
Section "DRI"
i tam. GLcore si predpokladam podle howto zakomentoval taky. Zatim patram dal, nicmene tenhle postup u me fungoval bez sebemensich problemu -- geforce6600.
hwd -u
a lshwd -c
.
Tiskni
Sdílej: