abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | IT novinky

    Telnet a ssh klient PuTTY postupně přechází na novou doménu putty.software.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.8. 01:00 | Komunita

    Debian dnes slaví 32 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    15.8. 17:44 | IT novinky

    Policisté zadrželi odsouzeného drogového dealera Tomáše Jiřikovského, který daroval ministerstvu spravedlnosti za tehdejšího ministra Pavla Blažka (ODS) bitcoiny v miliardové hodnotě, a zajistili i darovanou kryproměnu. Zadržení Jiřikovského může být podle ministerstva důležité k rozuzlení kauzy, která vypukla koncem května a vedla ke konci Blažka. Zajištění daru podle úřadu potvrzuje závěry dříve publikovaných právních

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    15.8. 13:44 | IT novinky

    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném převzetí podílu ve výrobci čipů Intel. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Akcie Intelu v reakci na tuto zprávu výrazně posílily. Trump minulý týden označil Tana za konfliktní osobu, a to kvůli jeho vazbám na čínské společnosti, čímž vyvolal nejistotu ohledně dlouholetého úsilí Intelu o obrat v hospodaření. Po pondělní schůzce však prezident o šéfovi Intelu hovořil příznivě.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    15.8. 05:44 | IT novinky

    Společnost Purism stojící za linuxovými telefony a počítači Librem má nově v nabídce postkvantový šifrátor Librem PQC Encryptor.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    14.8. 18:00 | Nová verze

    VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.2. Přehled novinek v Changelogu. Vypíchnou lze vylepšené GUI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.8. 14:11 | IT novinky

    Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. V březnu spustil předprodej hodinek Pebble Time 2 (tenkrát ještě pod názvem Core Time 2) za 225 dolarů s dodáním v prosinci. Včera představil jejich konečný vzhled (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    14.8. 12:44 | Zajímavý software

    Byla oznámena nativní podpora protokolu ACME (Automated Certificate Management Environment) ve webovém serveru a reverzní proxy NGINX. Modul nginx-acme je zatím v preview verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    14.8. 12:22 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.8. 11:55 | IT novinky

    Společnost Perplexity AI působící v oblasti umělé inteligence (AI) podala nevyžádanou nabídku na převzetí webového prohlížeče Chrome internetové firmy Google za 34,5 miliardy dolarů (zhruba 723 miliard Kč). Informovala o tom včera agentura Reuters. Upozornila, že výše nabídky výrazně převyšuje hodnotu firmy Perplexity. Společnost Google se podle ní k nabídce zatím nevyjádřila.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (52%)
     (19%)
     (4%)
     (5%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (17%)
    Celkem 408 hlasů
     Komentářů: 23, poslední 4.8. 13:01
    Rozcestník

    Dotaz: Perlicky Linuxu

    2.6.2006 19:09 Petr Drlik | skóre: 26 | Bernartice nad Odrou
    Perlicky Linuxu
    Přečteno: 172×
    Sousedovi, jsem nainstaloval mdk2006. Pri soucasnem pouzivani win ponalu vplouva do linuxu. Zatim jsem ho nasmeroval na prikazovy radek a ukazal jsem mu povel 'cal'. Jemu, jelikoz jej zajima astronomie, se tento povel velice libil, a okamzite si zjistoval, ktery den v tydnu byl upalen Hus a dalsi jine zajimavosti.

    Abych se priznal, prikazovy redek pouzivam obcas jen pro vypis adresare, souboru, mista atd., takze kolem povelu toho moc nevim. Existuji dalsi zajimave prikazy, ktere by ho upoutaly a vtahly do problematiky ne-windowsu?

    Vim, ze existuje manual a help, ale pokud nevim, co mam presne hledat, je to trosku tezsi. Ono je to jako z matematikou. Muze to byt rec suchych cisel a poucek, ale naopak take zajimave priklady a uz ta matika neni takova odporna.(samozrejme ze neni - nesnasim cestinu).
    Kdyby se bříza nestyděla, tak hoří i pod vodou !

    Odpovědi

    2.6.2006 21:00 Ricardo | skóre: 27 | blog: Ricardo | Horní Suchá
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    
    # cat /dev/urandom > /dev/dsp
    
    $ uptime
    
    # emerge
    
    # apt-get
    
    # urpmi
    
    $ tar
    
    $ latex
    
    $ gnuplot
    
    $ vim
    
    $ sed
    
    $ awk
    
    
    My mind may be raving, my words may be void, but I am not afraid of being moderated below threshold!
    David Watzke avatar 2.6.2006 21:06 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    cut, egrep, seq, let, [, for, while, until, case, getopt, int main(void) :-D
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Vojta Drbohlav avatar 3.6.2006 10:34 Vojta Drbohlav | skóre: 26 | blog: Blog | Strahov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    Nebo taky # rm -rf / :-D
    3.6.2006 13:21 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    To už lepšie je: unzip, strip, touch, finger, grep, mount, fsck, more, yes,fsck,fsck,fsck,umount, sleep.
    NbS avatar 4.6.2006 17:15 NbS | skóre: 26 | blog: Linux jako Linux ... vsude je neco jako /etc | Prague
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    Nejhustsi :))
    Pan Bily byli bily strop, aby byl bily ... (Opravdu si myslite, ze je to spravne) ?
    David Watzke avatar 4.6.2006 17:36 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    LOL, co s tím grepem? ;-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    2.6.2006 21:22 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    Nevidim moc smysluplny efekt v tom, hledat nejakej konzolovej prikaz co by byl nejak uzasny..

    Spis mu ukaz strom vseho softwaru co ma v repozitari. V mandriva CC je to docela pekne udelane.

    Pak mu tam nainstaluj celestii a KStars a bude to.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    2.6.2006 21:34 Petr Drlik | skóre: 26 | Bernartice nad Odrou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    Dik, Kstars uz tam ma. Je to zapaleny astronom, ktery si sveho casu(kdy bylo velice tezke koupit dalekohled), vyrabel doma cocky. Problem je v tom, ze hleda v techto astro programech hvezdne velikosti a objekty, ktere zna on a v techto programech nejsou. Ve sve stare 486 mel ve win program, kde se daly nainstalovat a stahnout dalsi data.

    dik za prikazy.
    Kdyby se bříza nestyděla, tak hoří i pod vodou !
    3.6.2006 10:33 Boris
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    Ano ano, Celestia je fakt bomba! (hlavně když má člověk akcelerované 3D)
    Jakub Hájek avatar 4.6.2006 14:53 Jakub Hájek | skóre: 14 | blog: zamek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    Na hvezdicky mi prijde uplne uzasne Stellarium...
    Teprve tehdy, až nebudeme mít co ztratit, budeme opravdu svobodní.
    2.6.2006 21:38 tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    skus prikaz "apropos retazec" vypise ti prikazy ktore sa zadaneho retazcaz tykaju
    3.6.2006 00:30 ravas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    tak mu nahraj program sl. je to super ked sa casto mylis a miesto ls napises sl :)
    David Watzke avatar 3.6.2006 13:24 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    To je sice hezký, ale jak ukončuje? :-D Pozdě, dostal SIGKILL ;-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 3.6.2006 13:24 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    's/jak/jak se/'
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    3.6.2006 10:21 Jalien
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu
    Pokud ho zajímá astronomie, tak mu nainstaluj XEphem a Sky Chart.
    4.6.2006 11:47 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perlicky Linuxu

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.