abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: komunikace s displayem pres seriovy port

    7.6.2006 09:51 TimeMaster
    komunikace s displayem pres seriovy port
    Přečteno: 251×
    Dobry den, potreboval bych poradit. Mam display Matrix orbital LK202-25, komunikuje s pocitacem pres seriovy port, display ma i klavesnici, kazda klavesa posle pres seriak nejake pismeno. Pomoci programu nize, muzu cist klavesy, ktere stisknu, ale nedokazu display prinutit aby pri stisknuti urcite klavesy neco vypsal. Kdyz uz neco tak je to nesmyslny text,do doby nez spusti minicoma a ukoncim ho bez restartu modemu:( pak pri stisknuti klavesy posilajici znak I se na displayi obevi napis "sipka nahoru" ale pred nim nevim proc jeste "a", navic toto funguje jen parkrat, po par stisknutich se opet nic nevypisuje.. :( nevite nekdo kudy kam? diky #include <sys/types.h>
    #include <sys/stat.h>
    #include <fcntl.h>
    #include <termios.h>
    #include <stdio.h>

    #define BAUDRATE B19200
    #define MODEMDEVICE "/dev/ttyUSB0"
    #define FALSE 0
    #define TRUE 1

    volatile int STOP=FALSE;

    main()
    {
    int fd,c, res;
    struct termios oldtio,newtio;
    char buf[255];

    fd = open(MODEMDEVICE, O_RDWR | O_NOCTTY );
    if (fd <0) {perror(MODEMDEVICE); exit(-1); }

    tcgetattr(fd,&oldtio); /* save current port settings */
    bzero(&newtio, sizeof(newtio));
    newtio.c_cflag = BAUDRATE | CRTSCTS | CS8 | CLOCAL | CREAD;
    newtio.c_iflag = (INPCK | IGNPAR);
    newtio.c_oflag = 0;

    /* set input mode (non-canonical, no echo,...) */
    newtio.c_lflag = 0;
    newtio.c_cc[VTIME] = 0; /* inter-character timer unused */
    newtio.c_cc[VMIN] = 1; /* blocking read until 5 chars received */
    tcflush(fd, TCIFLUSH);
    tcsetattr(fd,TCSANOW,&newtio);

    while (STOP==FALSE) { /* loop for input */
    res = read(fd,buf,255); /* returns after 5 chars have been input */
    buf[res]=0; /* so we can printf... */
    write (fd, "a", 1);
    if (buf[0] == 'I') write (fd, "sipka nahoru" , 12);
    else
    printf("%s\n", buf);
    if (buf[0]=='I') STOP=TRUE;
    }
    tcsetattr(fd,TCSANOW,&oldtio);
    }

    Odpovědi

    Josef Kufner avatar 7.6.2006 10:02 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    echo "ahoj" > /dev/ttyUSB0
    neco na displej vypise?
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    7.6.2006 11:35 TimeMaster
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    btw: tohle funguje.. vypise se nesmysl, dokud se nenastabi spravny baudrate toho portu.. potom to dokonce vypise i to ahoj :)
    Josef Kufner avatar 7.6.2006 18:27 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    Tak si nastav spravne port, treba pomoci setserial a pak ho ze sveho programu proste otevri a pis/cti.
    fd = open("/dev/...", O_RDWR);
    write(fd, ...);
    read(fd, ...);
    close(fd);
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Josef Kufner avatar 7.6.2006 18:32 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    ... tim jsem chtel rict, aby jsi se vybodnul na ty kouzla okolo a v helpu uvedl jak to ma byt nastavene. Ale spis v helpu k tomu zarizeni...
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    7.6.2006 10:11 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    Zkus toho u sériové komunikace zakázat víc. Kromě přenosové rychlosti, parity a stopbitů to obvykle nastavuju takto, ale už jsem zapomněl význam těch optionů:
    options.c_cflag = parita,rychlost,stopbity ...
    
    options.c_cflag |= CS8 | CLOCAL | CREAD | HUPCL;
    	  
    options.c_iflag = IGNPAR | IGNBRK | INPCK | IMAXBEL | IXOFF;
    options.c_lflag = ECHOKE;
    options.c_oflag = ONOCR;
    
    7.6.2006 11:02 TimeMaster
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    tak problem s 'a' je vyreseny, ja nevim jestli po ranu nevidim nebo jsem nejakej nablblej... radek v programu write (fd,"a",1) mluvi sam za sebe... no jinak prave jsem se v tom nejak hrabal a uz to celkem chodi.. ale mel bych par jinych otazek:
    1. v programu potrebuji vytvorit pole char a toto pole odeslat na seriovy port, potrebuji ale posilat prvni dva znaky jako hexa kod a potom obycejny text, hexa kod udava napriklad smazani displaye. Nevedel by nekdo jak vyvorit pole char abych do nej zadal ty hexa kody a potom za to pripojil text #define TEXT "ahoj" ? abych nemusel jak kokot psat to co uvidite dale v programu :)
    2.nejak nemuzu prijit na to jak pouzivat len() u fce write musim zadat i pocet odesilanych znaku write(fd,"a",1) - jeden znak - a do streamu fd, v pripade ze mam pole znaku napr. char c[] = {'a','h','o','j'}; a nechci zadavat pocet znaku (protoze pole budu potrebovat generovat ruzne dlouhe), zkousel jsem write (fd, c , len(c)) ale nevim proc nefunguje to :(

    pokus.c:(.text+0x254): undefined reference to `len' collect2: ld returned 1 exit status

    #include <sys/types.h>
    #include <sys/stat.h>
    #include <fcntl.h>
    #include <termios.h>
    #include <stdio.h>

    #define BAUDRATE B19200
    #define MODEMDEVICE "/dev/ttyUSB0"
    #define FALSE 0
    #define TRUE 1

    //text
    char UP[] = {0xFE,0x58,'s','i','p','k','a',' ','n','a','h','o','r','u'};
    char DOWN[] = {0xFE,0x58,'s','i','p','k','a',' ','d','o','l','u'};
    char LEFT[] = {0xFE,0x58,'s','i','p','k','a',' ','d','o','l','e','v','a'};
    char RIGHT[] = {0xFE,0x58,'s','i','p','k','a',' ','d','o','p','r','a','v','a'};
    char F1[] = {0xFE,0x58,'k','l','a','v','e','s','a',' ','F','1'};
    char F2[] = {0xFE,0x58,'k','l','a','v','e','s','a',' ','F','2'};
    char ENTER[] = {0xFE,0x58,'k','l','a','v','e','s','a',' ','e','n','t','e','r',' ',0x7E,' ','k','o','n','e','c'};

    void
    daemonize (void)
    {
    pid_t pid;

    close (2);
    close (1);
    close (0);
    pid = fork ();
    if (pid < 0)
    {
    perror ("Fork");
    exit (-1);
    }
    if (pid)
    exit (0);
    return;
    }
    volatile int STOP=FALSE;

    main()
    {
    int fd,c, res;
    struct termios oldtio,newtio;
    char buf[255];

    fd = open (MODEMDEVICE, O_RDWR | O_NOCTTY);
    if (fd <0) {perror(MODEMDEVICE); exit(-1); }
    tcgetattr(fd, &oldtio);
    bzero (&newtio, sizeof (newtio));
    cfmakeraw(&newtio);
    cfsetispeed(&newtio, BAUDRATE);
    cfsetospeed(&newtio, BAUDRATE);
    newtio.c_cc[VMIN] = 1;
    tcflush(fd, TCIFLUSH);
    tcsetattr(fd, TCSANOW, &newtio);

    daemonize();

    while (STOP==FALSE) { /* loop for input */
    res = read(fd,buf,255); /* returns after 5 chars have been input */
    buf[res]=0; /* so we can printf... */
    if (buf[0] == 'I') {write (fd, UP , 16);}
    if (buf[0] == 'J') {write (fd, DOWN , 14);}
    if (buf[0] == 'O') {write (fd, LEFT , 16);}
    if (buf[0] == 'E') {write (fd, RIGHT , 17);}
    if (buf[0] == 'N') {write (fd, F1 , 14);}
    if (buf[0] == 'M') {write (fd, F2 , 14);}
    if (buf[0] == 'H') {write (fd, ENTER , 25);STOP=TRUE;}
    }
    tcsetattr(fd,TCSANOW,&oldtio);
    }
    7.6.2006 18:16 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    2.nejak nemuzu prijit na to jak pouzivat len() u fce write musim zadat i pocet odesilanych znaku write(fd,"a",1) - jeden znak - a do streamu fd, v pripade ze mam pole znaku napr. char c[] = {'a','h','o','j'}; a nechci zadavat pocet znaku (protoze pole budu potrebovat generovat ruzne dlouhe), zkousel jsem write (fd, c , len(c)) ale nevim proc nefunguje to :(
    Pokud pole znaků bude vždycky nějaký text, můžeš to pole udělat null-terminated a pro zjištění délky použít strlen().
    Quando omni flunkus moritati
    7.6.2006 20:33 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    Zkus to napsat nějak v duchu tohohle:
    #include <stdio.h>
    #include <stdlib.h>
    #include <string.h>
    #include <stdint.h>
    
    int main(int argc, char **argv) {  
      char up[] =   "\xFE\x58sipka nahoru";
      char down[] = "\xFE\x58sipka dolu";
      char *tosend = NULL;
      int a = 'J';
      
      switch(a){      
        case 'I':
          tosend = strdup(up);
          break;
        case 'J':
          tosend = strdup(down);
          break;
        default:
          printf("Strange character\n");
          exit(-1);
      }
      
      printf("string length is %d\n", strlen(tosend));
      printf("%s", tosend);
      free(tosend);
      return 0;
    }
    
    Když to pustím pajpou do xxd, tak je vidět, jaký je obsah řetězce:
    $ ./a.out | xxd
    0000000: 7374 7269 6e67 206c 656e 6774 6820 6973  string length is
    0000010: 2031 320a fe58 7369 706b 6120 646f 6c75   12..Xsipka dolu
                       ^^^^
    
    8.6.2006 15:11 TimeMaster
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    tak jsem zkoumal Tvuj priklad,ak by to mohlo vypadat a moc se mi hodi, u pouziti switch jsem si nebyl moc jisty, ale pouzit jsem ho chtel, tak jsem rad,ze to nemusim zjistovat.. :) poud spravne chapu, tak misto prirazovani acku hodnotu J do nej budu ukladat to pismenko ktere poleze poleze ze seriaku..
    8.6.2006 15:44 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    Jojo, přesně tak jak říkáš - to 'J' (tedy hodnotu 74) jsem tam dal naschvál (natvrdo), abych to mohl nějak otestovat. Ve tvém případě tam půjde to, co přijde z portu.
    Možná bych měl doplnit (ale asi to víš), že když v C napíšeš řetězec (do uvozovek), tak překladač na konec přidá ještě ukončovací nulu, takže není třeba se o to starat.
    8.6.2006 10:36 TimeMaster
    Rozbalit Rozbalit vše Re: komunikace s displayem pres seriovy port
    diky vsem za rady, ja se zase budu chvili snazit a pak dam vedet jak to dopadlo :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.