abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1976 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Pomale vypalovani DVD

    stulda avatar 22.7.2006 09:40 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Pomale vypalovani DVD
    Přečteno: 511×
    Zdravicko,

    mam vypalovacku HL-DT-ST DVD-RW GWA-4082N a pod linuxem mi vypaluje hrozne pomalu. K3b napise ze zacina vypalovat rychlosti 8x, ale pri vypalovani to sotva presahne rychlost 1x.

    Jak jsem si zde procital diskuse, tak jsem se docetl, ze by to mohlo byt spusobeno vynutim DMA, ale ja mam u vypalovacky dma zapnute (i behem vypalovani).
    HoPik ~ # hdparm /dev/hdb
    
    /dev/hdb:
     IO_support   =  0 (default 16-bit)
     unmaskirq    =  0 (off)
     using_dma    =  1 (on)
     keepsettings =  0 (off)
     readonly     =  0 (off)
     readahead    = 256 (on)
     HDIO_GETGEO failed: Inappropriate ioctl for device
    
    takze v DMA bych problem nevidel. dmesg se pri vypalovani ukaze toto:
    hdb: set_drive_speed_status: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
    hdb: set_drive_speed_status: error=0xd0 { LastFailedSense=0x0d }
    ide: failed opcode was: unknown
    cdrom: This disc doesn't have any tracks I recognize!
    
    Vedel by nekdo co je toho pricinou? Na vypalovani k3b pouziva growisofs 6.1.

    Diky za kazdou radu. Stulda

    Odpovědi

    David Watzke avatar 22.7.2006 09:48 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Ukaž výpis
    hdparm -i /dev/hdb | grep -m1 \*
    aneb jaký DMA používáš?
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    stulda avatar 22.7.2006 09:51 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    HoPik ~ # hdparm -i /dev/hdb | grep -m1 \*
     DMA modes:  mdma0 mdma1 *mdma2
    
    David Watzke avatar 22.7.2006 09:54 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Aha, raději bych zkusil udma2, přestože mdma2 by nemělo být tak moc pomalý.
    hdparm -d1 -X udma2 /dev/hdb
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    stulda avatar 22.7.2006 10:03 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    udma nastavit nejde, ani neni v seznamu.
    HoPik ~ # hdparm -i /dev/hdb
    
    /dev/hdb:
    
     Model=HL-DT-ST DVD-RW GWA-4082N, FwRev=CC15, SerialNo=318B2C014630
     Config={ Fixed Removeable DTR<=5Mbs DTR>10Mbs nonMagnetic }
     RawCHS=0/0/0, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=0
     BuffType=unknown, BuffSize=0kB, MaxMultSect=0
     (maybe): CurCHS=0/0/0, CurSects=0, LBA=yes, LBAsects=0
     IORDY=on/off, tPIO={min:120,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
     PIO modes:  pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
     DMA modes:  mdma0 mdma1 *mdma2
     AdvancedPM=no
     Drive conforms to: ATA/ATAPI-5 T13 1321D revision 3:  ATA/ATAPI-2 ATA/ATAPI-3 ATA/ATAPI-4 ATA/ATAPI-5
    
     * signifies the current active mode
    
    
    David Watzke avatar 22.7.2006 10:06 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Aha, hups. Asi je to nějakej starší model. Tak už mě napadá jen otázka, jestli to jde třeba ve Windows dobře a jestli vypaluje pomalu i CD.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    stulda avatar 22.7.2006 10:21 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    No, zase moc starej model to neni. Je to vypalovacka v NB HP nx6110. CD jedou v poho, dokonce i prepisovatelny DVD jedou ok (4x). Ve windows to kdysi vypalovalo taky normalne. Hlavne by me zajimalo co znamenaji ty hlasky v dmesg a co je zpusobuje.
    David Watzke avatar 22.7.2006 10:23 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Hlavne by me zajimalo co znamenaji ty hlasky v dmesg a co je zpusobuje.
    Můžu ti říct jen to, že se mi tam objevujou taky. U hda, hdb (disky), hdc i hdd (DVD vypalovačky).
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    stulda avatar 22.7.2006 10:36 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    aha, tak v tom asi problem nebude. Vubec nevimcim to muze byt. Dela mi to od zacatku co ten NB mam, akorat jsem to neresil, protoze zas tak casto dvd nevypaluju. :)
    22.7.2006 10:40 Scarabeus IV | skóre: 20 | blog: blogisek_o_gentoo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    ta hlaska se seek errorem se mi stavala kdyz sem mel spatnej ovladac k radici v jadre. Kdyz sem si jadro skontroloval a opravil tak uz mi to nepsalo.
    stulda avatar 22.7.2006 11:17 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    neco podobnyho mi radili na gentoo irc kanalu. Mam tento IDE radic:

    00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) IDE Controller (rev 03)

    a v jadre pouzivam modul piix, coz by melo byt dobre, ne?
    David Watzke avatar 22.7.2006 10:44 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Aha, mám tam trochu jiný chyby...
    hda: dma_intr: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
    hda: dma_intr: error=0x84 { DriveStatusError BadCRC }
    ide: failed opcode was: unknown
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    vencour avatar 22.7.2006 10:49 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD

    Měl jsem pocit, že tuty hlášky jsou od laptop-mode nebo něčeho se spotřebou?

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    David Watzke avatar 22.7.2006 10:53 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD

    něčeho se spotřebou?

    No, harddisky a DVD vypalovačky jsou "něco se spotřebou" :-D
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    vencour avatar 22.7.2006 11:26 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD

    Ok. Občas se mi to v logu taky vyskytuje. Mam podezření, že je to jen, když jsem v Xkách. Když jsem neměl suspend nebo hibernate patch, tak jsem to snad v logu neviděl. Víc teď nevim.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    vencour avatar 22.7.2006 19:41 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD

    Potvrzeno, vídam to, když vypínam noťas, na řádku s laptop-mode.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    stulda avatar 22.7.2006 11:13 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    no ja nic takoveho u hda nemam jenom u hdb.
    David Watzke avatar 22.7.2006 11:32 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Hehe...
    CONFIG_IDEDISK_MULTI_MODE:                                                                                                           
    
    If you get this error, try to say Y here:                                                                                            
    
    hda: set_multmode: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
    hda: set_multmode: error=0x04 { DriveStatusError }                                                                                   
    
    If in doubt, say N.                                                                                                                  
    
    Symbol: IDEDISK_MULTI_MODE [=n]
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    stulda avatar 22.7.2006 11:50 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    ja bych rekl, ze jde uplne o neco jinyho.
    hda: set_multmode: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
    
    u tebe:
    hda: dma_intr: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
    
    a u me:
    hdb: set_drive_speed_status: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
    
    David Watzke avatar 22.7.2006 11:51 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Hm, to uvidím po dalším rebootu...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 23.7.2006 03:04 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Dělá to pořád...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    stulda avatar 23.7.2006 12:54 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    njn, me se ty chyby v dmesg objevy jenom kdyz dam vypalovat DVD.
    David Watzke avatar 22.7.2006 10:37 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Btw, na tvém místě bych zkusil growisofs (tedy dvd+rw-tools) 5.21 (třeba já mám 5.21.4.10.8). Taky jsem to musel udělat, protože s 6.x se mi tu vyskytovaly různý problémy, ale ne tedy s rychlostí, ale že to občas nepálilo vůbec, vždy si totiž něco vymyslel :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    stulda avatar 24.7.2006 09:37 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Googlil jsem jako blazen a stejne jsem na nic neprisel. :-(
    24.7.2006 10:09 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    jednou mi pomohlo přeinstalovat K3B
    stulda avatar 24.7.2006 10:27 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    No za pokus nic nedam, ale nevidim to nadejne.
    24.7.2006 10:10 Richard Gavenda | skóre: 19 | Třinec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Pises, ze ve windows to kdysi asi vypadalo normalne, takze usuzuju, ze jsi windows preinstaloval a ted nemas moznost overit funkcnost ve windows. Jestli rikas, ze prepisovatelna media a CD to pali normalne, tak jedina moznost ktera mne napada je problem s mediem. Zkousel jsi jinou znacku media?
    stulda avatar 24.7.2006 10:26 stulda | skóre: 18 | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomale vypalovani DVD
    Kdyz jsem si ten nb koupil, tak jsem tam mel chvili dualboot a dvd to ve windows na 100% vypalovalo normalne. Jinou znacku media jsem nezkousel, pouzivam uz roky jenom Verbatim a zadny problemy jsem nikdy nezaznamenal.

    Chtel jsem zkusit do vypalovacky nahrat i nejakej novej fw, ale nic jsem nenasel. Ja bych videl problem s temi hlaskami v dmesg, protoze se mi tam ukazou jenom kdyz vypaluju dvd, jinak ne. Mozna mam neco spatne nakonfigurovano v jadre, ale nevim co.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.