Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
pam_mkhomedir.so
. Jenom se uzivatele nepridaji do /etc/passwd
a pripadne /etc/group
. Da se jako nejaky parametr mkhomedir.so
rict, ze to ma provest? Nebo je na to nejaky jiny PAM modul? Jde to vubec? Dik
/etc/passwd
z LDAPu je hloupost. Nicmene oboje naraz problemy zpusobovat nebude, naopak, jak jinak overit napr. roota apod. jinak, nez pres /etc/passwd
? Posloupnost overovacich metoda (pam_ldap.so
, pam_unix.so
, ...) je dana v prislusnem souboru /etc/pam.d
. Tenkrat jsem mel vic cist a mene se ptat, ale byl jsem v casove tisni. Nyni uz vse bezi tak jak ma Potrebne udaje jde do AD vnutit pomoci AD4Unix. Tak to mam vyreseno, kazdy user musi mit UNIXove udaje tak jako tak (uid, gid, home, ...). Nicmene, rad bych k serveru pristupoval alespon jako root i pri vypadku site :) Nehlede na daemony, kteri casto mivaji vlastniho uzivatele a skupinu a startuji se jeste pred siti.
nss_ldap
samozrejme pouzivam, jak jsem zjistil, samotna autentizace probiha pres pam_ldap
, nicmene jmenne skuzby apod. pouzivaji prave nss_ldap
(napr. zkus id user bez pouziti nss_ldap a/nebo
passwd
).
Nicmene, rad bych k serveru pristupoval alespon jako root i pri vypadku site :) Nehlede na daemony, kteri casto mivaji vlastniho uzivatele a skupinu a startuji se jeste pred siti.NSS umí používat víc knihoven, třeba
passwd: files ldap group: files ldapbude uživatele hledat nejdříve v souboru
/etc/passwd
a pokud jej tam nenajde, bude hledat v LDAP.
V tom případě mi není jasné, na co se vlastně ptátenss_ldap
samozrejme pouzivam, jak jsem zjistil, samotna autentizace probiha prespam_ldap
, nicmene jmenne skuzby apod. pouzivaji pravenss_ldap
(napr. zkusid user
bez pouziti nss_ldap a/nebopasswd
).
file
pro root
a a uživatele různých daemonů, a LDAP pro "živé" uživatele. Mít root
a jenom v LDAP bych si nikdy netroufnul, zvlášť když vím, jak snadné je nss_ldap
nebo OpenLDAP
chybnou konfigurací vyřadit z provozu
Tiskni
Sdílej: