abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1975 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nastavování ve Fedoře Core 5

    Trainzak avatar 18.8.2006 12:27 Trainzak | skóre: 9
    Nastavování ve Fedoře Core 5
    Přečteno: 147×
    Chtěl bych přestoupit na Fedora Core 5 a potřeboval bych vědět, jak se zde nastavuje systém (konkrétně firewall). Je zde také něco jako YaST v Suse nebo se vše musí konfigurovat pomocí příkazové řádky?

    Odpovědi

    18.8.2006 12:33 pasmen | skóre: 45 | blog: glob | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Ve Fedore 5 je na to klipaci nastroj. Nekde pod Desktop->Administration a pak tusim neco se Security (pred sebou mam Arch takze z hlavy nevim :), nebo z commandliny si ten nastroj spustis pres neco jako sysconfig-security, taky si nepamatuji presny nazev. Ale to uz najdes. Nicmene, to nastavovatko neni nic moc, umozni ti jen pristup na porty z vnejsku, nic jako forward apod.
    Trainzak avatar 18.8.2006 12:46 Trainzak | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Takže i v Fedoře je podobný grafický nástroj jako v Suse. Rozumím tomu dobře?
    18.8.2006 13:06 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    No, nějak moc nadneseně bych to nenazýval. Pokud jde o to co myslím, tak to je dobré leda na to, aby v tom člověk vypnul SELinux a nic moc víc :-)
    Copak toho není dost?
    Trainzak avatar 18.8.2006 13:08 Trainzak | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    A nebyl by nějaký screenshot?
    18.8.2006 13:17 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Budiž. Byl.
    Copak toho není dost?
    18.8.2006 13:16 oron | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    nieco ako yast v suse tam nie je, aspon nie take dokonale. fedora nie je taka klikacia ako suse, videl som suse 10.1 a to je oproti fedore dost klikacie
    Trainzak avatar 18.8.2006 13:22 Trainzak | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Takže to znamená, že většinu věcí budu muset nastavovat přes konzoli?
    18.8.2006 13:42 oron | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    no ten firewall by som odporucal cez konzolu = iptables natavit
    18.8.2006 15:18 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Firewall je dobré nastavit přes konzoli ten klikací nástroj je na houby.

    Ale jinak nastavování tam v grafice je ovšem některé věci nejsou dotažené atd...je to vlastně tím že se ty nástroje (klikací) teprve dělají.

    Ale třeba pro yum je nádstavba yumex a ta je OK
    Trainzak avatar 18.8.2006 15:20 Trainzak | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Dobře, tak firewall bychom měli. Ale stále by mě zajímalo, jak vůbec obecně ten celý komplex na nastavování vypadá a jak se spouští. Vůbec nevím, jak si ho mám představit. A kde jsou ty jednotlivé položky k nastavení. Nemohl by ještě někdo prosím natípat pár screenshotů? Abych si udělal představu. Protože jestli spoustu věcí bude potřeba dělat přes konzoli tak to bych možná i zůstal u Suse.
    18.8.2006 15:29 oron | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    no jediny spravny postup asi bude nainstalovat si fc a skusit to ...
    18.8.2006 15:44 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Věci na nastavení jsou v /etc/* :-) u FC jsou zvláštní konfiguráky v /etc/sysconfig :-)

    Jinak nastavovací věci jsou:
    [petr@soban ~]$ system-config-
    system-config-authentication     system-config-network-cmd        system-config-services
    system-config-date               system-config-printer            system-config-soundcard
    system-config-display            system-config-printer-gui        system-config-time
    system-config-keyboard           system-config-printer-tui        system-config-users
    system-config-language           system-config-securitylevel
    system-config-network            system-config-securitylevel-tui
    
    Jenom tyto mám nainstalované :-)

    Jinak firewall čeština v RH FC
    18.8.2006 15:38 pasmen | skóre: 45 | blog: glob | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Redhat apod. ma by default firewall nekde v /etc/sysconfig/iptables a to v "divnem" formatu. Vlastne neni divny, normalni input soubor pro iptables, ale pokud to chce rychle clovek naklipat, tak bych si uplne basic naklipal, abych videl syntax a pak to doupravil rucne. Taky muzes zkusit firestarter.
    18.8.2006 15:47 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Firewal se nastavuje uplně jednoduše napíšeme si skript který vytvoří pravidla a potom ho jedním příkazem uložíme do toho default souboru a ať si to tam FC uloží v jakém chce formátu :-)

    Viz příklad zde.
    18.8.2006 16:26 pasmen | skóre: 45 | blog: glob | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    Jo to je chytre reseni, nevel jsem ze to jde takhle pres iptables save ulozit do souboru.
    18.8.2006 18:24 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastavování ve Fedoře Core 5
    On to neukládá iptables on to ukládá skript iptables který se stará o nastavení iptables na FC.

    Tak ať nedojde k omylu :-)
    [petr@soban /etc/init.d]$ ls | grep iptables
    iptables
    [petr@soban /etc/init.d]$ head iptables
    #!/bin/sh
    #
    # iptables      Start iptables firewall
    #
    # chkconfig: 2345 08 92
    # description:  Starts, stops and saves iptables firewall
    #
    # config: /etc/sysconfig/iptables
    # config: /etc/sysconfig/iptables-config
    
    [petr@soban /etc/init.d]$
    
    

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.