Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
mam nahodeny SimplyMEPIS 6.0, kernel 2.6.15 - ale to je jedno. V mojom NB je Celeron-M 1.4GHz. Ked nastavim Powersave rezim tak utility v KDE/xfce vypisuju ze CPU freq. je 175MHz, ale neviem ako to mam overit, ci to je pravda.
Pretoze CeleronM oficialne podla Intelu nie je schopny znizit frekvenciu.
Ale linux vypisuje ze dokaze!?!
Bolo by to super pre battery lifetime, ale skor si myslim, ze linuxove utility na citanie CPU freq. vypisuju hluposti.
Ako zistim na 100% aka je skutocna frekvencia CPU?
Vo WinXP som skusal vsetko mozne, ale ani Speedswitch nedokazal podtaktovat moj CPU, kedze to nie je Centrino, ale Celeron-M jadro Dothan, 90nm.
resp. ak mate napad ako podtaktovat Celer-M pod Tucniakom, tak budem vdacny za kazdy napad - kompilacia jadra, specialny patch, to je jedno, aj ked na tom budem robit cely tyzden, len nech to podtaktujem v Powersave rezime.
dakujem.
Potom ale nechapem, preco Intel tvrdi, ze CelerM sa podtaktovat neda??? A preco to neslo vo WinXP???
PODOTAZKA:
Ako zistim, ktora vec (HW/SW) zerie najvac energie - myslim nejaky sledovac spotreby jednotlivych HW komponentov a programov?
Dokaze to aj gkrellm?
PODOTAZKA:No, třeba s pomocí UPS. Mrkneš se kolik to žere třeba se zapnutým monitorem, potom s vypnutým a porovnáš. AFAIK to softwarově to nejde a jít ani nemůže.Ako zistim, ktora vec (HW/SW) zerie najvac energie
A tady se píše jak snižovat frekvenci u Celeronu M: http://www.abclinuxu.cz/blog/lzap/2006/6/5/135739
Tiskni
Sdílej: