Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
mam nahodeny SimplyMEPIS 6.0, kernel 2.6.15 - ale to je jedno. V mojom NB je Celeron-M 1.4GHz. Ked nastavim Powersave rezim tak utility v KDE/xfce vypisuju ze CPU freq. je 175MHz, ale neviem ako to mam overit, ci to je pravda.
Pretoze CeleronM oficialne podla Intelu nie je schopny znizit frekvenciu.
Ale linux vypisuje ze dokaze!?!
Bolo by to super pre battery lifetime, ale skor si myslim, ze linuxove utility na citanie CPU freq. vypisuju hluposti.
Ako zistim na 100% aka je skutocna frekvencia CPU?
Vo WinXP som skusal vsetko mozne, ale ani Speedswitch nedokazal podtaktovat moj CPU, kedze to nie je Centrino, ale Celeron-M jadro Dothan, 90nm.
resp. ak mate napad ako podtaktovat Celer-M pod Tucniakom, tak budem vdacny za kazdy napad - kompilacia jadra, specialny patch, to je jedno, aj ked na tom budem robit cely tyzden, len nech to podtaktujem v Powersave rezime.
dakujem.
Potom ale nechapem, preco Intel tvrdi, ze CelerM sa podtaktovat neda??? A preco to neslo vo WinXP???
PODOTAZKA:
Ako zistim, ktora vec (HW/SW) zerie najvac energie - myslim nejaky sledovac spotreby jednotlivych HW komponentov a programov?
Dokaze to aj gkrellm?
PODOTAZKA:No, třeba s pomocí UPS. Mrkneš se kolik to žere třeba se zapnutým monitorem, potom s vypnutým a porovnáš. AFAIK to softwarově to nejde a jít ani nemůže.Ako zistim, ktora vec (HW/SW) zerie najvac energie
A tady se píše jak snižovat frekvenci u Celeronu M: http://www.abclinuxu.cz/blog/lzap/2006/6/5/135739
Tiskni
Sdílej: