V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
mam nahodeny SimplyMEPIS 6.0, kernel 2.6.15 - ale to je jedno. V mojom NB je Celeron-M 1.4GHz. Ked nastavim Powersave rezim tak utility v KDE/xfce vypisuju ze CPU freq. je 175MHz, ale neviem ako to mam overit, ci to je pravda.
Pretoze CeleronM oficialne podla Intelu nie je schopny znizit frekvenciu.
Ale linux vypisuje ze dokaze!?!
Bolo by to super pre battery lifetime, ale skor si myslim, ze linuxove utility na citanie CPU freq. vypisuju hluposti.
Ako zistim na 100% aka je skutocna frekvencia CPU?
Vo WinXP som skusal vsetko mozne, ale ani Speedswitch nedokazal podtaktovat moj CPU, kedze to nie je Centrino, ale Celeron-M jadro Dothan, 90nm.
resp. ak mate napad ako podtaktovat Celer-M pod Tucniakom, tak budem vdacny za kazdy napad - kompilacia jadra, specialny patch, to je jedno, aj ked na tom budem robit cely tyzden, len nech to podtaktujem v Powersave rezime.
dakujem.
Potom ale nechapem, preco Intel tvrdi, ze CelerM sa podtaktovat neda??? A preco to neslo vo WinXP???
PODOTAZKA:
Ako zistim, ktora vec (HW/SW) zerie najvac energie - myslim nejaky sledovac spotreby jednotlivych HW komponentov a programov?
Dokaze to aj gkrellm?
PODOTAZKA:No, třeba s pomocí UPS. Mrkneš se kolik to žere třeba se zapnutým monitorem, potom s vypnutým a porovnáš. AFAIK to softwarově to nejde a jít ani nemůže.Ako zistim, ktora vec (HW/SW) zerie najvac energie
A tady se píše jak snižovat frekvenci u Celeronu M: http://www.abclinuxu.cz/blog/lzap/2006/6/5/135739
Tiskni
Sdílej: