Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Ahoj... po dlouhé době se zas obracím na fórum s prosbou o pomoc. Vybírám si notebook do školy. Cenová hranice 22000. Záleží na dvou věcech. Na výdrži (kolem 4h by bylo fajn) a na podpoře linuxu. Vybírám mezi dvěma HP a případně by se dalo uvažovat o jednom Lenovu.
Kandidát 1.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39331
Tenhle se mi zamlouvá nejvíc. Matnej display, 4h výdrž (co sem koukal na testy tak reálně 3.5h), dobře vybavenej, slušná cena. Nevýhodou je grafická karta od Ati. Od tý doby co Ati odstrčilo karty 9200 a níž se bojím že odsrtčí i tu co tam je.
Kandidát 2.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40237
Tenhle má pro změnu celeron, výdrž 3.5h (reálně nevim), intel grafiku (open ovladače). Nevýhodou je lesklej display. Nikdy jsem s nim nepracoval jen jsem na něj párkrát koukal tak nevím jestli se s tim dá pracovat v normální žářivkami osvětelné místnosti.
Kandidát 3.
http://www.alza.cz/lenovo-3000-c100-p-m-740-15-xga-512mb-80gb-5-4k-dvd-rw-dl-wifi-bt-bez-os-d62464.htm
Poslední je z dílny Lenovo. Četl jsem na něj všelijakou recenzi a docela mě od něj odradila. Ale má matnej display a vydrží 5h (reálně 4h) což by bylo moc super. Jen nevím jak to je s odolností, jestli přežije i časté otevírání displaye v řádu let. V diskusi pod tou recenzí (bylo to na živě) psali snad jen lidi co maj Thinkpady a jejich výroky tak mohou být neobjektviní. Procík má P-M což ho zvýhodňuje nad těmi HP.
Jsem dost nerozhodný a už musím tento týden některý z nich obejdnat :( Pokud vlastníte některý z těchto modelů tak bych byl rád, kdybyste mi napsali jak jste s ním spokojení. Když tak se nebráním i jiným modelům i značkám. Pomůžete mi se rozhodnout?
Tiskni
Sdílej: