Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Ahoj... po dlouhé době se zas obracím na fórum s prosbou o pomoc. Vybírám si notebook do školy. Cenová hranice 22000. Záleží na dvou věcech. Na výdrži (kolem 4h by bylo fajn) a na podpoře linuxu. Vybírám mezi dvěma HP a případně by se dalo uvažovat o jednom Lenovu.
Kandidát 1.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39331
Tenhle se mi zamlouvá nejvíc. Matnej display, 4h výdrž (co sem koukal na testy tak reálně 3.5h), dobře vybavenej, slušná cena. Nevýhodou je grafická karta od Ati. Od tý doby co Ati odstrčilo karty 9200 a níž se bojím že odsrtčí i tu co tam je.
Kandidát 2.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40237
Tenhle má pro změnu celeron, výdrž 3.5h (reálně nevim), intel grafiku (open ovladače). Nevýhodou je lesklej display. Nikdy jsem s nim nepracoval jen jsem na něj párkrát koukal tak nevím jestli se s tim dá pracovat v normální žářivkami osvětelné místnosti.
Kandidát 3.
http://www.alza.cz/lenovo-3000-c100-p-m-740-15-xga-512mb-80gb-5-4k-dvd-rw-dl-wifi-bt-bez-os-d62464.htm
Poslední je z dílny Lenovo. Četl jsem na něj všelijakou recenzi a docela mě od něj odradila. Ale má matnej display a vydrží 5h (reálně 4h) což by bylo moc super. Jen nevím jak to je s odolností, jestli přežije i časté otevírání displaye v řádu let. V diskusi pod tou recenzí (bylo to na živě) psali snad jen lidi co maj Thinkpady a jejich výroky tak mohou být neobjektviní. Procík má P-M což ho zvýhodňuje nad těmi HP.
Jsem dost nerozhodný a už musím tento týden některý z nich obejdnat :( Pokud vlastníte některý z těchto modelů tak bych byl rád, kdybyste mi napsali jak jste s ním spokojení. Když tak se nebráním i jiným modelům i značkám. Pomůžete mi se rozhodnout?
Tiskni
Sdílej: