Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.
Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.
Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).
aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.
Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 29. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.
Evropská komise předložila evropský balíček pro technologickou suverenitu, tedy soubor opatření, která mají posílit kapacity EU v oblasti polovodičů, umělé inteligence, cloudu a open source. To Evropě pomůže stát se lídrem v oblasti umělé inteligence, posílit její digitální autonomii a vytvářet podmínky pro udržitelnější digitální budoucnost.
OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána v nové major verzi 5.
Existuje nejaky uvitaci (kratky) text pre windows userov co prechadzaju na linux o rozdieloch, ktore stretnu?Nevím, jestli je nejlepší nápad zabývat se strukturálními rozdíly z pohledu uživatele Windows. Myslím ale, že není, protože tím si jen upevňujete návyky a styl přemýšlení, který vám bude jen překážet. Být vámi bych se soustředil na řešení praktických potřeb, tedy sehnal návody na to, CO chci udělat a JAK to udělat. A ne analyzovat, jak se to liší od stejného postupu z Windows. Už jen zabřednout do problematiky "disku C:" by se mi nechtělo ani za nic. O přípojných bodech to základní naleznete v manuálech k distribuci - ale naučit se mechanicky adresář /media je nahouby, když to ještě neplatí ve všech distribucích a navíc si můžete cokoliv připojit kam se vám zachce. I v Linuxu můžete mít adresář (či přímo složku) My Documents, záleží jak kdo vám to přednastaví. Instalace software bývá v naprosté většině popsána v manuálu distribuce (od sebe se totiž liší), většinou jde o jeden či několik jednoduchých povelů, které jdou zadat či naklikat v programu zvaném obecně správce balíčků. Vůbec nejlepší takový úvod je četba uživatelské příručky k distribuci. Protože obecný úvod bude buď tak obecný, že vám neřekne prakticky nic, anebo bude podrobný (a pro každou distribuci extra), a pak tedy nebude krátký. Jestli tento manuál nemůžete najít, tak prozraďte distribuci a on už vás někdo nasměruje.
ked vyjde ubuntu 6.10. Ale kazdemu stale vysvetlovat rozdiely ma uz unavuje. Tak hladam text ktory by som kazdemu mohol hodit na plochu.Dokumentace k Ubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake)
Tiskni
Sdílej: