Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
) a zasahnete.
Firewall castecne straci smysl, kdyz bezi nejake sluzby pred nim, ne?
A nebo me to Yenya spatne ucil. A nebo jsem to nepochopil...
Ale jinak pekny clanek.
Preji hezky den.
Osobne jsem zastancem nazoru, ze provozovat "celou DMZ" na jednom stroji neni prilis stastne reseni. Mozna to vyhovi nejake male kancelari a pak to mohu oznacit za prave ten zjednodusujici priklad. V urcitem okamziku totiz zacne narustat vytizeni celeho stroje a to muze jit az k neunosnym cislum. Pokud provozuji jednotlive sluzby v DMZ samostatne (na samostatnych strojich), pak rozdelim i zatez.
Cast "access listu" bude na routeru prave z toho duvodu, ze se jedna o router providera.
2) SMTP se nachazi v DMZ, na routeru/firewallu pak bezi konfigurace zvana SMTP on firewall. Opet, jedna se o standardni konfiguraci, ktera je dobre popsana zde http://www.postfix.org/faq.html#firewall
Jinak, firewall neztraci smysl, pokud bezi nejaka sluzba pred nim
(pred nim je prece x smerovacu, hranicnich smerovacu a hromady dalsich veci). Firewall vynucuje dodrzovani bezpecnostnich politik pro pristup do DMZ, pripadne do Vnitrni site.
Tak predne, onen predrazeny router "zahodi" vsechny pakety s adresami patricimi do rfc 1918 (privatni site). Podobne pakety nemaji ve verejnych sitich co delat. Zda na nej umistite dalsi black list, je jen na vas. Podrobnejsi vysvetleni/odliseni ohledne router vs. firewall mate v poslednim (mem) prispevku. Nu, a pokud ani to nebude stacit, pak budete muset na NIST. Mimochodem, kolik politik mate na tom firewallu a jaka je uroven logovani?
SMTP on firewall je popsan jako standardni konfigurace napr. na strankach postfixu (precetl jste si ten odkaz opravdu pozorne? - vzdyt to je SMTP proxy, ktera jen preposila postu).
NIST je zde:
http://csrc.nist.gov/publications/drafts.html
Delam do toho asi 19 let.
A ted strucne, ten router pred firewallem je obvykle providera a cast "access listu" se nachazi prave na nem. Bavime se totiz o univerzalnich modelovych topologiich, coz jsem vysvetloval jiz nekolikrat. Schema pro svou potrebu si samozrejme muzete zjednodusit a umistit si treba celou DMZ na firewall
Obcas to lide i delaji. Casem zjisti, ze provozovat apache, ftp server, mysql, smtp, squid a buh vi co jeste, prinasi tomu nebohemu stroji znacne zatizeni a vlastne "se miji ucinkem". Pokud jednotlive sluzby umistite do DMZ na samostatne stroje, pak rozdelite zatez.
Na odpovedi na otazky kolem IDS se taktez docela tesim.
Uz ze samotneho zadani ukolu se mi zda, ze autor toho o IDS moc nevi.
Jedna otazka pro autora clanku: co kdyz moje IDS sonda pouziva stealth rozhrani? Muzu si pres nej taky poslat mail s 'varovnym hlasenim'?
Jsou to sice americke normy a tudiz jsou v anglickem jazyce, ale s tim se asi budeme muset smirit (tedy s tou anglictinou). Mimochodem, procpak se podepisujete jen prezdivkou?
. Ano, oba stroje maji smerovaci tabulky a samozrejme oba smeruji pakety, ale kazdy z nich ma jine priority.
Co se paketovych filtru tyce:
Paketove filtry se budou nachazet na obou strojich, ale na kazdem budou plnit jinou funkci. Na routeru to bude krome "access listu" napr. vynuceni dodrzovani rfc 1918 o rozsazich adres pro privatni site (pakety s temito adresami by se nemely potulovat Internetem). Na firewallu to jiz budou nase bezpecnostni politiky - napr. pristup k sluzbam v DMZ, maskovani Vnitrni site apod. Firewall tech stupnu ma samozrejme vice, paketove filtry tvori jejich zaklad, ale to Martin jiz psal v minulem dilu.
Snad jsem to vysvetlil dostatecne. Podrobnejsi popis routeru uz ma nejspis Martin v dalsim dilu (osnova).
Tiskni
Sdílej: