Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Mělo by stačit
DEVICES /dev/sd* ARRAY /dev/md0 uuid=...
kde místo tří teček doplníte UUID toho pole, zjištění např. pomocí 'mdadm --detail /dev/md0
'.
Není problém v tom, že se vám systém po startu nedetekuje disky pokaždé ve stejném pořadí? Pak byste měl dvě možnosti: za prvé se s tím smířit - mdadm
podle persistentních bloků správně pozná, která partition patří do kterého pole a jakou tam má funkci a to, že je jednou pole složeno z /dev/sdb1
a /dev/sdc1
a podruhé z /dev/sdb1
a /dev/sdd1
, vás trápit nemusí. Za druhé můžete persistentní pojmenování blokových zařízení zajistit nastavením pravidel pro udev.
Ja jen tvrdim, ze autoraid a prekompilovane jadro tim padem, mi dnes pripada lepsi. a ten problem by treba nemel/vyresil. Vy ne?
Ale ano. Jenže původně jste tvrdil něco trochu jiného než teď:
v pripade hellgasta by ale toto pomohlo
Netvrdil jsem, že to pomoci nemůže. Jen jsem se zeptal, proč tak kategoricky tvrdíte, že to pomůže, když není vůbec jasné, jaký má tazatel problém, a dokonce ani to, jestli už to právě takhle nemá.
mdadm
bez hrubého násilí sestaví pole z disků/oddílů, které do něj nepatří, zbývá mi jediný závěr: že celý problém (je-li to vůbec problém) není v tom, že by se pole nesestavilo, ale v tom, že přiřazení jednotlivých disků blokovým zařízením /dev/sd*
není persistentní. Proto jsem hned na začátku doporučil řešení pomocí udev rules a proto se vám celou dobu (zatím marně), snažím vysvětlit, že vaše přesvědčení, že nastavení id oddílů problém vyřeší, je neodůvodněné, tím spíš, že je dost dobře možné (a při použití automatických nástrojů dokonce pravděpodobné), že už to tak tazatel má.
/usr/share/doc/mdadm/README.upgrading-2.5.3.gz
.
Pokud je už raid rozbitý, zde je postup, jak ho spravit jen s pomocí ramdisku:
/dev
break=mount
echo
a přesměrování) jednoduchý /etc/mdadm/mdadm.conf
. V mém případě vypadal takto:
DEVICES=/dev/hd[ac][1235] ARRAY /dev/md0 devices=/dev/hda1,/dev/hdc1 # podobně pro zbytek polí
/usr/share/mdadm/mkconf
si vygeneruj nový popis RAIDových polí. Ten je založený na UUID, takže ho nerozhodí případné příští změny v pořadí disků a přitom zachová jména zařízení /dev/md*
podle toho, jak jsi je nastavil v ramdisku. Podle nich uprav svůj /etc/mdadm/mdadm.conf
. V mém případě vypadá nějak takto:
DEVICES partitions ARRAY /dev/md0 level=raid1 num-devices=2 UUID=ea27fba0:2b3e1587:8ee259d8:14122aa7 # zbytek konfigurace
/var/lib/mdadm/CONF-UNCHECKED
dpkg-reconfigure linux-image-2.6.18-4-486
(dosaď si název nainstalovaných balíčků s jádry)mdadm --stop /dev/md*V
/proc/mdstat ověř, že jsou všechna pole vypnutá
/dev/md*
zařízení odpovídaly tvé konfiguraci. Pokud je dané pole v pořádku, stačí něco na způsob:
mdadm --assemble /dev/md0 /dev/hda1 /dev/hdc1Pokud v pořádku není, je potřeba pole spustit postupně (samozřejmě jako první spustit partišnu se zdravými daty). V mém případě to vypadá takto:
mdadm --assemble /dev/md0 /dev/hda1 mdadm --add /dev/md0 /dev/hdc1Pole se automaticky začne synchronizovat. Pokud je potřeba synchronizovat i jiné pole, tak čeká, až se dokončí sync prvního. Postup lze sledovat v
/proc/mdstat
cd /mnt; mkdir md1 mount /dev/md1 md1 cd md1 for dir in dev proc sys; do mount /$dir $dir ;done chroot .
/dev/sda
(b, c, d) je pokaždé stejný fyzický disk? Není nakonec problém skutečně v tom, co jsem naznačoval hned v první odpovědi?
Zkusím to ještě jednou, zdá se, že mi pořád nerozumíte. Všechno, co jste zatím napsal, podle mne naznačuje, že problém není v tom, že by se vám po restartu pole sestavilo z jiných disků/oddílů, než z kterých jste ho původně vytvořil (opravdu nevěřím, že by mdadm
něco takového bez velké míry přemlouvání udělal), ale spíš na to, že se vám po restartu jinak přiřadila bloková zařízení /dev/sd?
jednotlivým fyzickým diskům. Zkuste např. porovnat výstup
scsi_id -g -s /block/sda scsi_id -g -s /block/sdb scsi_id -g -s /block/sdc scsi_id -g -s /block/sdd
při jednotlivých spuštěních systému.
V tom případě doporučuji podívat se na Writing udev rules. Nedávno jsem podobný problém řešil u jednoho zákazníka (tam šlo o jeden interní SCSI disk a externí pole s multipath přístupem) a řešením bylo právě nastavení udev rules tak, aby se fixovala jména speciálních souborů. Měli tam ale SLES, kde stačilo po změně udev rules přegenerovat initial ramdisk, aby to fungovalo i s kořenovým filesystémem, nevím, jestli to na Debianu půjde stejně snadno.
Pokud byste nenašel dostatečné rozlišovací prvky ve výstupu udevinfo
, zkuste tenhle článek, tam jen ukázka, jak se dá použít výstup scsi_id
(jen tam nerozlišují '==
' a '=
').
Tiskni
Sdílej: