Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mělo by stačit
DEVICES /dev/sd* ARRAY /dev/md0 uuid=...
kde místo tří teček doplníte UUID toho pole, zjištění např. pomocí 'mdadm --detail /dev/md0
'.
Není problém v tom, že se vám systém po startu nedetekuje disky pokaždé ve stejném pořadí? Pak byste měl dvě možnosti: za prvé se s tím smířit - mdadm
podle persistentních bloků správně pozná, která partition patří do kterého pole a jakou tam má funkci a to, že je jednou pole složeno z /dev/sdb1
a /dev/sdc1
a podruhé z /dev/sdb1
a /dev/sdd1
, vás trápit nemusí. Za druhé můžete persistentní pojmenování blokových zařízení zajistit nastavením pravidel pro udev.
Ja jen tvrdim, ze autoraid a prekompilovane jadro tim padem, mi dnes pripada lepsi. a ten problem by treba nemel/vyresil. Vy ne?
Ale ano. Jenže původně jste tvrdil něco trochu jiného než teď:
v pripade hellgasta by ale toto pomohlo
Netvrdil jsem, že to pomoci nemůže. Jen jsem se zeptal, proč tak kategoricky tvrdíte, že to pomůže, když není vůbec jasné, jaký má tazatel problém, a dokonce ani to, jestli už to právě takhle nemá.
mdadm
bez hrubého násilí sestaví pole z disků/oddílů, které do něj nepatří, zbývá mi jediný závěr: že celý problém (je-li to vůbec problém) není v tom, že by se pole nesestavilo, ale v tom, že přiřazení jednotlivých disků blokovým zařízením /dev/sd*
není persistentní. Proto jsem hned na začátku doporučil řešení pomocí udev rules a proto se vám celou dobu (zatím marně), snažím vysvětlit, že vaše přesvědčení, že nastavení id oddílů problém vyřeší, je neodůvodněné, tím spíš, že je dost dobře možné (a při použití automatických nástrojů dokonce pravděpodobné), že už to tak tazatel má.
/usr/share/doc/mdadm/README.upgrading-2.5.3.gz
.
Pokud je už raid rozbitý, zde je postup, jak ho spravit jen s pomocí ramdisku:
/dev
break=mount
echo
a přesměrování) jednoduchý /etc/mdadm/mdadm.conf
. V mém případě vypadal takto:
DEVICES=/dev/hd[ac][1235] ARRAY /dev/md0 devices=/dev/hda1,/dev/hdc1 # podobně pro zbytek polí
/usr/share/mdadm/mkconf
si vygeneruj nový popis RAIDových polí. Ten je založený na UUID, takže ho nerozhodí případné příští změny v pořadí disků a přitom zachová jména zařízení /dev/md*
podle toho, jak jsi je nastavil v ramdisku. Podle nich uprav svůj /etc/mdadm/mdadm.conf
. V mém případě vypadá nějak takto:
DEVICES partitions ARRAY /dev/md0 level=raid1 num-devices=2 UUID=ea27fba0:2b3e1587:8ee259d8:14122aa7 # zbytek konfigurace
/var/lib/mdadm/CONF-UNCHECKED
dpkg-reconfigure linux-image-2.6.18-4-486
(dosaď si název nainstalovaných balíčků s jádry)mdadm --stop /dev/md*V
/proc/mdstat ověř, že jsou všechna pole vypnutá
/dev/md*
zařízení odpovídaly tvé konfiguraci. Pokud je dané pole v pořádku, stačí něco na způsob:
mdadm --assemble /dev/md0 /dev/hda1 /dev/hdc1Pokud v pořádku není, je potřeba pole spustit postupně (samozřejmě jako první spustit partišnu se zdravými daty). V mém případě to vypadá takto:
mdadm --assemble /dev/md0 /dev/hda1 mdadm --add /dev/md0 /dev/hdc1Pole se automaticky začne synchronizovat. Pokud je potřeba synchronizovat i jiné pole, tak čeká, až se dokončí sync prvního. Postup lze sledovat v
/proc/mdstat
cd /mnt; mkdir md1 mount /dev/md1 md1 cd md1 for dir in dev proc sys; do mount /$dir $dir ;done chroot .
/dev/sda
(b, c, d) je pokaždé stejný fyzický disk? Není nakonec problém skutečně v tom, co jsem naznačoval hned v první odpovědi?
Zkusím to ještě jednou, zdá se, že mi pořád nerozumíte. Všechno, co jste zatím napsal, podle mne naznačuje, že problém není v tom, že by se vám po restartu pole sestavilo z jiných disků/oddílů, než z kterých jste ho původně vytvořil (opravdu nevěřím, že by mdadm
něco takového bez velké míry přemlouvání udělal), ale spíš na to, že se vám po restartu jinak přiřadila bloková zařízení /dev/sd?
jednotlivým fyzickým diskům. Zkuste např. porovnat výstup
scsi_id -g -s /block/sda scsi_id -g -s /block/sdb scsi_id -g -s /block/sdc scsi_id -g -s /block/sdd
při jednotlivých spuštěních systému.
V tom případě doporučuji podívat se na Writing udev rules. Nedávno jsem podobný problém řešil u jednoho zákazníka (tam šlo o jeden interní SCSI disk a externí pole s multipath přístupem) a řešením bylo právě nastavení udev rules tak, aby se fixovala jména speciálních souborů. Měli tam ale SLES, kde stačilo po změně udev rules přegenerovat initial ramdisk, aby to fungovalo i s kořenovým filesystémem, nevím, jestli to na Debianu půjde stejně snadno.
Pokud byste nenašel dostatečné rozlišovací prvky ve výstupu udevinfo
, zkuste tenhle článek, tam jen ukázka, jak se dá použít výstup scsi_id
(jen tam nerozlišují '==
' a '=
').
Tiskni
Sdílej: