Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Mělo by stačit
DEVICES /dev/sd* ARRAY /dev/md0 uuid=...
kde místo tří teček doplníte UUID toho pole, zjištění např. pomocí 'mdadm --detail /dev/md0
'.
Není problém v tom, že se vám systém po startu nedetekuje disky pokaždé ve stejném pořadí? Pak byste měl dvě možnosti: za prvé se s tím smířit - mdadm
podle persistentních bloků správně pozná, která partition patří do kterého pole a jakou tam má funkci a to, že je jednou pole složeno z /dev/sdb1
a /dev/sdc1
a podruhé z /dev/sdb1
a /dev/sdd1
, vás trápit nemusí. Za druhé můžete persistentní pojmenování blokových zařízení zajistit nastavením pravidel pro udev.
Ja jen tvrdim, ze autoraid a prekompilovane jadro tim padem, mi dnes pripada lepsi. a ten problem by treba nemel/vyresil. Vy ne?
Ale ano. Jenže původně jste tvrdil něco trochu jiného než teď:
v pripade hellgasta by ale toto pomohlo
Netvrdil jsem, že to pomoci nemůže. Jen jsem se zeptal, proč tak kategoricky tvrdíte, že to pomůže, když není vůbec jasné, jaký má tazatel problém, a dokonce ani to, jestli už to právě takhle nemá.
mdadm
bez hrubého násilí sestaví pole z disků/oddílů, které do něj nepatří, zbývá mi jediný závěr: že celý problém (je-li to vůbec problém) není v tom, že by se pole nesestavilo, ale v tom, že přiřazení jednotlivých disků blokovým zařízením /dev/sd*
není persistentní. Proto jsem hned na začátku doporučil řešení pomocí udev rules a proto se vám celou dobu (zatím marně), snažím vysvětlit, že vaše přesvědčení, že nastavení id oddílů problém vyřeší, je neodůvodněné, tím spíš, že je dost dobře možné (a při použití automatických nástrojů dokonce pravděpodobné), že už to tak tazatel má.
/usr/share/doc/mdadm/README.upgrading-2.5.3.gz
.
Pokud je už raid rozbitý, zde je postup, jak ho spravit jen s pomocí ramdisku:
/dev
break=mount
echo
a přesměrování) jednoduchý /etc/mdadm/mdadm.conf
. V mém případě vypadal takto:
DEVICES=/dev/hd[ac][1235] ARRAY /dev/md0 devices=/dev/hda1,/dev/hdc1 # podobně pro zbytek polí
/usr/share/mdadm/mkconf
si vygeneruj nový popis RAIDových polí. Ten je založený na UUID, takže ho nerozhodí případné příští změny v pořadí disků a přitom zachová jména zařízení /dev/md*
podle toho, jak jsi je nastavil v ramdisku. Podle nich uprav svůj /etc/mdadm/mdadm.conf
. V mém případě vypadá nějak takto:
DEVICES partitions ARRAY /dev/md0 level=raid1 num-devices=2 UUID=ea27fba0:2b3e1587:8ee259d8:14122aa7 # zbytek konfigurace
/var/lib/mdadm/CONF-UNCHECKED
dpkg-reconfigure linux-image-2.6.18-4-486
(dosaď si název nainstalovaných balíčků s jádry)mdadm --stop /dev/md*V
/proc/mdstat ověř, že jsou všechna pole vypnutá
/dev/md*
zařízení odpovídaly tvé konfiguraci. Pokud je dané pole v pořádku, stačí něco na způsob:
mdadm --assemble /dev/md0 /dev/hda1 /dev/hdc1Pokud v pořádku není, je potřeba pole spustit postupně (samozřejmě jako první spustit partišnu se zdravými daty). V mém případě to vypadá takto:
mdadm --assemble /dev/md0 /dev/hda1 mdadm --add /dev/md0 /dev/hdc1Pole se automaticky začne synchronizovat. Pokud je potřeba synchronizovat i jiné pole, tak čeká, až se dokončí sync prvního. Postup lze sledovat v
/proc/mdstat
cd /mnt; mkdir md1 mount /dev/md1 md1 cd md1 for dir in dev proc sys; do mount /$dir $dir ;done chroot .
/dev/sda
(b, c, d) je pokaždé stejný fyzický disk? Není nakonec problém skutečně v tom, co jsem naznačoval hned v první odpovědi?
Zkusím to ještě jednou, zdá se, že mi pořád nerozumíte. Všechno, co jste zatím napsal, podle mne naznačuje, že problém není v tom, že by se vám po restartu pole sestavilo z jiných disků/oddílů, než z kterých jste ho původně vytvořil (opravdu nevěřím, že by mdadm
něco takového bez velké míry přemlouvání udělal), ale spíš na to, že se vám po restartu jinak přiřadila bloková zařízení /dev/sd?
jednotlivým fyzickým diskům. Zkuste např. porovnat výstup
scsi_id -g -s /block/sda scsi_id -g -s /block/sdb scsi_id -g -s /block/sdc scsi_id -g -s /block/sdd
při jednotlivých spuštěních systému.
V tom případě doporučuji podívat se na Writing udev rules. Nedávno jsem podobný problém řešil u jednoho zákazníka (tam šlo o jeden interní SCSI disk a externí pole s multipath přístupem) a řešením bylo právě nastavení udev rules tak, aby se fixovala jména speciálních souborů. Měli tam ale SLES, kde stačilo po změně udev rules přegenerovat initial ramdisk, aby to fungovalo i s kořenovým filesystémem, nevím, jestli to na Debianu půjde stejně snadno.
Pokud byste nenašel dostatečné rozlišovací prvky ve výstupu udevinfo
, zkuste tenhle článek, tam jen ukázka, jak se dá použít výstup scsi_id
(jen tam nerozlišují '==
' a '=
').
Tiskni
Sdílej: