V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
krome toho. co by vam pripadalo jako reprezentativni vzorek ceskych uzivatelu linuxu? i celostatni politicke pruzkumy byvaji casto provadeny na sotva polovicnim vzorku. je sice pravda, ze takovy vzorek je peclive pripraveny a vybrany, ale napada vas lepsi zpusob, jak hlasovat, nez umistit anketu na server zabyvajici se linuxem?
jj. podle me az na suse to docela odpovida vzorku lidi, ktery maji pripojku, stahuji si isa sami z netu nebo na podnet tkovych kamaradu jdou a sezenou nekde cds.
konstantni % slackwaru presne odpovida tomu, ze spousta dlouholetych uzivtelu redhatu a pripadne emigrantu k mandraku a zpet k redhatu preslo v poslednim pul roce na slacka, takze s pribyvajicima novackama s redhatem a mandrakem si drzi stejny podil.
docela me prekvapil tak strmy propad redhatu.
mozna to je jen tim, ze to v 95 byla skoro jedina distribuce ktera se dala sehnat v miste miho bydliste a uzivtele uz na ni nasli dost veci co jim vadi, aby ji vymenili. mozna tomu pomohli novacci, ktery taky odkazuju primo na mandrake. i kdyz par jich protestovalo, ze chteji aspon redhat, ze si na slacka netroufaji ale zas nejsou uplne dementni a chteji si linux vysperkovat.
a mandrake... mno slusny. jen by me zajimalo jak dlouho to vydrzi? a kolik maji takovy stroje v souctu uptime... az na par (prave 2) vyjimky to jsou vsechno dualbooty s windowsma co vim. a linux je skutecne az druhy OS a to tak, ze hoodne druhy.
dale vase ps:
"SuSE ČR právě vydalo tiskovou zprávu, ze které vyplývá, že průměrně prodá 1000 krabicových verzí jejich distribuce."
ok, pripojil jste sice odkaz, ale tahle veta sama znamena co? 1000 verzi v prumeru za hodinu? za den? za mesic? za rok? za deset let?
2.
???
"1000 krabic kazde verze". hm. ale za jaky casovy usek?????? ja vim, ze si muzu na ten link kliknout, ale vadi mi, ze publikujete nesrozumitelne veci. ta veta nema proste smysl. nebo co to podle vas znamena?
vam se to tam najit nepodarilo?
o windows jsem ja, ani autor clanku nemluvili. tema hovoru jsou linuxove distribuce. mate-li nejaky psychicky problem, zapricineny pouzivanim produktu firmy microsoft, obratte se na tuto firmu.
ja jsem si na nedostatek software nestezoval, byli to moji oponenti.
moje otazka znela, jestli ke sve kazdodenni praci pouzivate -mineno najednou- 4 www servery atd. jestli vy ano, pak budete velka vyjimka, ale budiz - vy opravdu ty 3 cd (kdyz tedy nemate sit) potrebujete. ftp instalace suse vam zadne restrikce ohledne mnozstvi nainstalovanych www serveru apod. nedela.
free software je siroky pojem, obecne bych to vsak neprekladal "ze si muzete vybrat". v mojich prispevcich nezaznelo nic, co by mohlo budit zdani, ze jsem nespokojeny s moznosti vybrat si z nekolika ruznych aplikaci, ktere delaji totez. nepotrebuju je vsak mit vsechny doma, staci mi moznost stahnout si je ze site.
kdyz nekde vidim nesmyslny/nespravny udaj -zpusobeny napriklad autorovou nepozornosti- a neni mi to lhostejne, snazim se autora o tom informovat. je-li mu to jedno, nebo za zadnou cenu nechape, co je spatne, neda se nic delat.
vyspal jsem se dobre.
Poznamka o prechodu k windows byla pavdepodobne minena ironicky.
Nebudu se poustet do polemiky o tom, nakolik podle vas byla tiskova zprava misinterpretovana. Snad ale uznate, ze i pro toho, kdo ma staly a rychly pristup k internetu, je daleko snazsi si stahnout ISO image a v pripade potreby jej pouzit pro instalaci systemu nebo software, nez pokazde stahovat z netu. Navic ta vyhoda poskytovani _vice_ CD/ISO spociva take v tom, ze ackoliv to 1. CD, jak rikate, vetsinou bohate staci, tak _existuje_ moznost vytvorit si tech CD vice a mit po ruce kompletnejsi distribuci.
Tiskni
Sdílej: