MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.
Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.
Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
Hledal jsem tuhle nedávno, jak se vytvoří soubor s příponou .img, který pak pomocí protokolů RARP a TFTP poslouží jako bootovací obraz.
Tyto obrazy prokazatelně existují. Například Gentoo a Debian mají takové obrazy pro PowerPC, Sparc nebo SGI MIPS.
Nikde neexistuje žádný návod pro jejich vytváření ani program, který by je tvořil. Jsou podezřele malé. Nemohu je namountovat jako loopback.
Takže mé otázky zní: Co tyhle obrazy obsahují? Kde se vezmou? Jak bych si mohl vytvořit nějaký vlastní obraz s mnou zkompilovaným kernelem?
Jupí!
Existuje skript pro tvorbu těch image. Sice je určený pro Gentoo, ale asi není problém ho upravit.
Ale co je to ten piggyback? Kde se to vezme? O tom jsem nikdy neslyšel...
Jinak grub nebo pxelinux uz mas rozchozeny?
Kdepak, zatím jen zjišťuju, jak na to. Rozdrbat funkční (byť zastaralý) systém bez jistoty rozumného výsledku bych nechtěl.
Vřele díky za radu. Ještě trochu zagooglím a už bych se do toho mohl dát. Jen mě překvapuje, že takový (relativně kompilovaný) postup není nikde podrobně popsaný. V tom skriptu, o kterém jsem psal výše, se obraz vytváří ještě trochu jiným postupem, ale asi půjde v zásadě o totéž.
Teď ještě kdyby se mi podařilo rozchodit ten cross-compiler a už bych skoro mohl instalovat...
Otázka ovšem je, jestli je vůbec možné rozumnou podmnožinu Archových balíčků zkompilovat pro sparc64... U Gentoo jsou na takové portování celé týmy lidí a dělají tam různé úpravy.
Ano, Sparc umí bootovat po síti. Je na to spousta návodů. Dokonce se tím zabývají i někteří lidé kolem ABCLinuxu.
Jen mi není jasné, co to je Stop-A. To je nějaká zázračná klávesová zkratka. Je snad na originálních SUN klávesnicích nějaké magické tlačítko navíc? Co když člověk nemá takovou klávesnici? Třeba je to Ctrl nebo Alt - těžko říct...
Někde nahoře jsem dával odkaz na skript pro Gentoo, který přímo vytvoří ten požadovaný bootovací obraz. Používá se RARP a TFTP. Někde tady na Ábíčku byl dokonce nějaký návod pro Debian + Sparc.
Obrazy pro TFTP netboot se dají stáhnout přímo na stránkách Gentoo nebo Debianu. Člověk si ale hodně zakliká, než je najde...
Já mám v plánu se pokusit o úpravu rozumné podmnožiny ArchLinuxových PKGBUILDů tak, aby byl na cílové platformě i rozumný balíčkovací systém. Pokud jde o hotové obrazy pro Debian a Gentoo, ty zkoušet nechci, protože mi to připadá málo dobrodružné.
Stop-A je zkratka pres kterou se leze do OBP...
Vím, co dělá Stop-A, to už jsem stokrát někde četl. Nevím ale, co to je Stop-A. To tlačítko Stop je na klávesnici? Nebo zvenku na case? Nebo je to prostě jen nějaký speciální znak, který se pošle konzolí?
Slyšel jsem, že na PC klávesnici je podstatná sekvence '~#'. Netuším ovšem, co dělá a jestli nahrazuje Stop-A.
Pro SUN je vzdy specialni SUN klavesnice vcetne sun mysi.
To bych neřekl. Například Sun Netra T1 má sériovou konzoli na portu typu RJ45. Dá se ovládat úplně běžnou klávesnicí pomocí stroje typu PC. Stačí si vyrobit redukci z RJ-45 do klasického devítipinového COM-portu RS-něco. (Návodů je na internetu několik.)
I kdyby se k tomuto stroji dala připojit klávesnice (a jistě dala, neboť má 2 USB porty), nemělo by to žádný smysl, protože nemá grafickou kartu ani jiný výstup na monitor. K jeho ovládání je vždy potřeba další počítač.
Tiskni
Sdílej: