Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Hledal jsem tuhle nedávno, jak se vytvoří soubor s příponou .img
, který pak pomocí protokolů RARP a TFTP poslouží jako bootovací obraz.
Tyto obrazy prokazatelně existují. Například Gentoo a Debian mají takové obrazy pro PowerPC, Sparc nebo SGI MIPS.
Nikde neexistuje žádný návod pro jejich vytváření ani program, který by je tvořil. Jsou podezřele malé. Nemohu je namountovat jako loopback.
Takže mé otázky zní: Co tyhle obrazy obsahují? Kde se vezmou? Jak bych si mohl vytvořit nějaký vlastní obraz s mnou zkompilovaným kernelem?
Jupí! Existuje skript pro tvorbu těch image. Sice je určený pro Gentoo, ale asi není problém ho upravit.
Ale co je to ten piggyback
? Kde se to vezme? O tom jsem nikdy neslyšel...
Jinak grub nebo pxelinux uz mas rozchozeny?
Kdepak, zatím jen zjišťuju, jak na to. Rozdrbat funkční (byť zastaralý) systém bez jistoty rozumného výsledku bych nechtěl.
Vřele díky za radu. Ještě trochu zagooglím a už bych se do toho mohl dát. Jen mě překvapuje, že takový (relativně kompilovaný) postup není nikde podrobně popsaný. V tom skriptu, o kterém jsem psal výše, se obraz vytváří ještě trochu jiným postupem, ale asi půjde v zásadě o totéž.
Teď ještě kdyby se mi podařilo rozchodit ten cross-compiler a už bych skoro mohl instalovat...
Otázka ovšem je, jestli je vůbec možné rozumnou podmnožinu Archových balíčků zkompilovat pro sparc64... U Gentoo jsou na takové portování celé týmy lidí a dělají tam různé úpravy.
Ano, Sparc umí bootovat po síti. Je na to spousta návodů. Dokonce se tím zabývají i někteří lidé kolem ABCLinuxu. Jen mi není jasné, co to je Stop-A. To je nějaká zázračná klávesová zkratka. Je snad na originálních SUN klávesnicích nějaké magické tlačítko navíc? Co když člověk nemá takovou klávesnici? Třeba je to Ctrl nebo Alt - těžko říct...
Někde nahoře jsem dával odkaz na skript pro Gentoo, který přímo vytvoří ten požadovaný bootovací obraz. Používá se RARP a TFTP. Někde tady na Ábíčku byl dokonce nějaký návod pro Debian + Sparc.
Obrazy pro TFTP netboot se dají stáhnout přímo na stránkách Gentoo nebo Debianu. Člověk si ale hodně zakliká, než je najde...
Já mám v plánu se pokusit o úpravu rozumné podmnožiny ArchLinuxových PKGBUILDů tak, aby byl na cílové platformě i rozumný balíčkovací systém. Pokud jde o hotové obrazy pro Debian a Gentoo, ty zkoušet nechci, protože mi to připadá málo dobrodružné.
Stop-A je zkratka pres kterou se leze do OBP...
Vím, co dělá Stop-A, to už jsem stokrát někde četl. Nevím ale, co to je Stop-A. To tlačítko Stop je na klávesnici? Nebo zvenku na case? Nebo je to prostě jen nějaký speciální znak, který se pošle konzolí?
Slyšel jsem, že na PC klávesnici je podstatná sekvence '~#
'. Netuším ovšem, co dělá a jestli nahrazuje Stop-A.
Pro SUN je vzdy specialni SUN klavesnice vcetne sun mysi.
To bych neřekl. Například Sun Netra T1 má sériovou konzoli na portu typu RJ45. Dá se ovládat úplně běžnou klávesnicí pomocí stroje typu PC. Stačí si vyrobit redukci z RJ-45 do klasického devítipinového COM-portu RS-něco. (Návodů je na internetu několik.)
I kdyby se k tomuto stroji dala připojit klávesnice (a jistě dala, neboť má 2 USB porty), nemělo by to žádný smysl, protože nemá grafickou kartu ani jiný výstup na monitor. K jeho ovládání je vždy potřeba další počítač.
Tiskni
Sdílej: