abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    dnes 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (22%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 492 hlasů
     Komentářů: 19, poslední dnes 11:32
    Rozcestník

    Vložit další komentář
    25.3.2003 07:18 Gustav Hájek
    Rozbalit Rozbalit vše inkrementální zálohování
    Tento článek mi přišel velice vhod, protože systém zálohování právě řeším. Prošel jsem si zběžně příkaz tar, a zajímalo by mne zda je možné v jednom archivu uchovávat více verzí jednoho souboru? Např. z pondělí, úterý atd. A jak se k nim potom přistupuje (obnovuje)? Případně zda je možné inkrementální zálohování provádět do různých souborů (archivů)? Je mi jedno zda se použije tar nebo dump či něco jiného.
    25.3.2003 08:31 Tomas Zellerin
    Rozbalit Rozbalit vše inkrementální zálohování
    Je mozne pridat soubor se stejnym jmenem do tar archivu, s tim tar nema problemy. Pri rozbalovani se ulozi naposledy vlozeny. Chceme-li videt vsechny, je treba pouzit tusim --backup --version-control=numbered. Potom se prejmenuji starsi soubory a dostanou pripony ,1 ,2 atd.
    25.3.2003 10:02 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše inkrementální zálohování
    Zkuste se podivat po programu hdup (mozna, ze je dokonce soucasti Vasi distribuce). Umi triurovnove zalohovani (mesicni=uplna zaloha, tydenni=soubory, ktere byly oproti uplne zaloze modifikovany a denni=soubory, ktere byly modifikovany oproti tydenni zaloze). Je to vlastne nadstavba nad tar --listed-incremental a gzip. Umi rozbalovat ke konkretnimu datu (tj. zaroven slouzi jako primitivni system uchovavani verzi) a pro zjednoduseni manipulace umoznuje definovat symbolicke oznaceni "cilu"(=adresar vcetne podadresaru s moznosti vyjmuti podstromu ci souboru s danou priponou). Zaloha pak vypada napr.
    hdup daily config
    a obnoveni jednoho souboru k datu napr.
    hdup restore "16-01-2003" config etc/passwd
    Kombinace tar+gzip ma sice mensi kompresni pomer, nez tar+bzip2 (cca o 10%), ale je rychlejsi (cca o 50%) a archivy se daji prohlizet a rozbalovat i v Total Commanderu ve Windows. (na rozdil od vfs v Midnight Commanderu si poradi i s --listed-incremental). Dump a afio jsou IMHO vhodne spise pro paskove zalohy, zatimco tar+gz je vhodny pro zalohy na CD. (problemy s poskozenim casti archivu se u CD vyskytuji mnohem mene casto)
    25.3.2003 09:53 Zaphod | skóre: 37 | blog: zaphod_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Pozor na dump/restore v Mandrake 9.0
    V RedHate 7.3 som vyrobil programom dump subor 3,8GB. V Mandrake 9.0 ho nebol restore ochotny citat. Skusanim som zistil ze dump/restore v Mandrake9.0 nie je schopny robit so subormi vacsimi ako 2GB.
    25.3.2003 10:05 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Pozor na dump/restore v Mandrake 9.0
    A neni problem v konfiguraci kernelu nebo v rozdilnem souborovem systemu? (podpora extremne dlouhych souboru, popr. struktura i-nodes)
    25.3.2003 10:28 it
    Rozbalit Rozbalit vše cd backup
    Resil jsem problem, jak zalohovat na CD. Kupodivu jsem nemohl v celem Debianu najit zadny vhodny program. Slo mi o jednoduche zalohovani adresaru /etc /root /home a /usr/src s tim, ze se to treba nemusi vejit na jedno cd. Tento problem myslim dobre resi programy cdbkup a nebo dar, ktere lze stahnout ze sourceforge. Ja pouzivam cdbkup. Umi delat uplne i inkrementalni zalohy. Pokud se zaloha nevejde na jedno cd, rekne si sam o dalsi. Posledni cd nechava otevrene, takze na nej muzete pridavat inkrementalni zalohy - proste se udela nova session. Mozna, ze dar je treba lepsi, ale mel jsem problemy s instalaci. Pro Debianisty jeste pripominam diskusi z minuleho dilu, kde se dozvi, jak ukladat konfiguraci systemu.
    26.3.2003 09:56 Michal Medvecký
    Rozbalit Rozbalit vše cd backup
    Check this out: http://www.microwerks.net/~hugo/
    26.3.2003 16:49 SC
    Rozbalit Rozbalit vše Image disku
    A jak by bylo mozne udelat nejakym (pokud mozno) jednoduchym zpusobem image disku? Mam na mysli image celeho disku vcetne /boot swapovaci oblasti atd. Proste tak, abych mohl provadet instalace stanic primo z image.
    26.3.2003 18:36 rajo
    Rozbalit Rozbalit vše Image disku
    dd if=/dev/hda1 of=file.img Alebo sa inspiruj skriptom, ktorym si ja zalohujem Windowsy. Link je tuto: http://www.platon.sk/cvs/cvs.php/scripts/shell/Windows-backup/ Po obnove Windowsov z takejto zalohy mam naspat este aj ikonky na ploche presne tak, ako som ich nechal pred zazalohovanim. ;) V skripte najdes aj zopar tipov, ako zalohu kusok zmensit a ako testovat jej integritu, prip. povolit, aby to mohol spravit bezny user, ked sa nieco doserie.
    28.3.2003 08:30 SC
    Rozbalit Rozbalit vše Image disku
    Mam za to, ze prave dd se pro tento ucel nehodi. Jde prave o to bootovani. dd pouzivam uspesne na vytvareni image "nebootovacich" disku, nebo treba na image disket (a ty mohou byt bootovaci). systemovy hdd jsem zatim nezkousel (nemam k tomu odvahu :-)), ale vyzkousim to (az budu mit cas instalovat linux na nejaky jiny disk). Kazdopadne nemam jistotu, ze dd bude v tomto pripade fungovat, ale nebudu se hadat, protoze to nevim. Diky za skript, podivam se na to a urcite si s tim pohraju.
    28.3.2003 22:00 rajo <rajo AT platon.sk>
    Rozbalit Rozbalit vše Image disku
    Nerozumiem tomu, aky mate problem s "bootvacimi/nebootovacimi" diskami a/alebo disketami. Povedzme si ako priblizne pracuje dd: dd proste priamo pristupuje k datovym blokom na danom zariadeni, takze v linuxe je jedno ci je zariadenim disketova mechanika, disk, alebo CD-ROM. Podla mojich vedomosti je bootovaci zaznam diskov a diskiet ulozeny v 1. bloku, takze ak si chcete zazalohovat bootsektor, malo by podla mna fungovat toto: dd if=/dev/hda of=/zaloha/boot-sektor-datum.img bs=512 count=1 -- skopiruje to 1. blok disku do suboru /zalohy/..., velkost bootsektoru je 512 bajtov, chceme skopirovat jeden blok a nie cely disk (count=1) No a pokial skusate z disku iba citat, a nie zapisovat, nemusite sa nicoho obavat. ;) rajo
    2.8.2007 15:14 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zálohování v Linuxu - II
    U taru na pasku jsem nejcasteji pouzival tyhle prepinace:

    Zaloha na pasku: tar -cvf /dev/mt0 /etc

    Vypsani obsahu pasky: tar -tvf /dev/mt0 /etc

    ev. pretoceni pasky na zacatek (bez ejectu): mt -f /dev/mt0 rew

    Rozbaleni zalohy z pasky: tar -xvf /dev/mt0 /etc

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.