Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
ifconfig wlan0 down
ifconfig wlan0 up
iwconfig wlan0 essid nazov_siete
2. pripadne niektore sitovky este potrebuju :
ifconfig wlan0 down
ifconfig wlan0 up
iwconfig wlan0 mode Managed
iwconfig wlan0 key open
#pockaj 2sekundy
iwconfig wlan0 essid nazov_siete
3. Niektore sietovky potrebuju asociovat pomocou
iwconfig wlan0 ap MAC:00:00:565546
Předevšim před přiřazenim ajpiny musíš vidět linkovou vrstvu ... tedy nesmí tam být
eth0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000 link/ether 00:0a:e4:3f:37:3b brd ff:ff:ff:ff:ff:ffale něco jako
ath0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue link/ether 00:16:ce:0c:92:7b brd ff:ff:ff:ff:ff:ffa dmesg atd. by mohlo taky napovědět ... je skutečně konfigurace ta samá, připojuješ se s wepem na wep či wpa na wpa?
Přesně tak, i když chci nastavit jiný essid pro provoz, tak musim nastavit wifi aspoň nějak, abych se dozvěděl, co je venku, tedy jaké sítě jsou dostupné ... navíc jsem si ověřil, že ve skriptu musim dát mezi nastavováním essid, klíče atd. asi tak 2s pauzu, jinak neuspěju.
To si myslim, že nebude mít moc vliv, ifconfig mi zatím vždy fungovalJe ale poněkud zbytečné zkoušet to, jestli náhodou funguje i v tomto případě. Protože předpokládám, že vám zatím
ifconfig
na Linuxu vždycky fungoval, ale nedokážete dopředu předpovědět, kdy fungovat bude a kdy ne. Ano, je dost možné, že chyba bude v něčem jiném, ale použít pro konfiguraci nástroj, který je k tomu určen, je první věc, která se dá snadno udělat.
To by mohlo bejt, prej se přesunul/změnil kus stromu ... já mam 2.6.22-suspend2-r2, čili zatim v daném kontextu v pohodě.
co vypise iwconfig ?
Nieje problem iba v prideleni ip adresy ?
dhcpcd wlan0
PS: pises polovicu po cesky polovicu po slovensky :)
PS: ten zvysok ,vyvracat nebudem mohlo by sa to zvrhnut do diskusii ktore nemusim - typu CZvsSK
ifconfig
prostě není spolehlivý a není až tak dobré jej používat.
"Nastavte si síť: # ifconfig ..."Dokud to tak bude, tak se bude ifconfig používat. Nebo dokud se na něho distributoři konečně úplně nevykašlou.
Tiskni
Sdílej: