Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
ifconfig wlan0 down
ifconfig wlan0 up
iwconfig wlan0 essid nazov_siete
2. pripadne niektore sitovky este potrebuju :
ifconfig wlan0 down
ifconfig wlan0 up
iwconfig wlan0 mode Managed
iwconfig wlan0 key open
#pockaj 2sekundy
iwconfig wlan0 essid nazov_siete
3. Niektore sietovky potrebuju asociovat pomocou
iwconfig wlan0 ap MAC:00:00:565546
Předevšim před přiřazenim ajpiny musíš vidět linkovou vrstvu ... tedy nesmí tam být
eth0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000 link/ether 00:0a:e4:3f:37:3b brd ff:ff:ff:ff:ff:ffale něco jako
ath0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue link/ether 00:16:ce:0c:92:7b brd ff:ff:ff:ff:ff:ffa dmesg atd. by mohlo taky napovědět ... je skutečně konfigurace ta samá, připojuješ se s wepem na wep či wpa na wpa?
Přesně tak, i když chci nastavit jiný essid pro provoz, tak musim nastavit wifi aspoň nějak, abych se dozvěděl, co je venku, tedy jaké sítě jsou dostupné ... navíc jsem si ověřil, že ve skriptu musim dát mezi nastavováním essid, klíče atd. asi tak 2s pauzu, jinak neuspěju.
To si myslim, že nebude mít moc vliv, ifconfig mi zatím vždy fungovalJe ale poněkud zbytečné zkoušet to, jestli náhodou funguje i v tomto případě. Protože předpokládám, že vám zatím
ifconfig
na Linuxu vždycky fungoval, ale nedokážete dopředu předpovědět, kdy fungovat bude a kdy ne. Ano, je dost možné, že chyba bude v něčem jiném, ale použít pro konfiguraci nástroj, který je k tomu určen, je první věc, která se dá snadno udělat.
To by mohlo bejt, prej se přesunul/změnil kus stromu ... já mam 2.6.22-suspend2-r2, čili zatim v daném kontextu v pohodě.
co vypise iwconfig ?
Nieje problem iba v prideleni ip adresy ?
dhcpcd wlan0
PS: pises polovicu po cesky polovicu po slovensky :)
PS: ten zvysok ,vyvracat nebudem mohlo by sa to zvrhnut do diskusii ktore nemusim - typu CZvsSK
ifconfig
prostě není spolehlivý a není až tak dobré jej používat.
"Nastavte si síť: # ifconfig ..."Dokud to tak bude, tak se bude ifconfig používat. Nebo dokud se na něho distributoři konečně úplně nevykašlou.
Tiskni
Sdílej: