Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
#!/bin/bash echo "Třeba něco vypisuji."Pokud byste chtěl používat parametry typu
-o abc
, podívejte se na man getopt
.
#!/bin/bash #parsování parametrů příkazové řádky PARAMETRY=`getopt -q -o o:h:s:v: -- "$@"` if [ $? != 0 ] ; then echo "Chybně zadané parametry" ; exit 1 ; fi eval set -- "$PARAMETRY"; #připravení výchozích hodnot proměnných DIR="comments" HOD="hodnoceni.txt" STUD="students.txt" while true ; do case "$1" in -o) DIR="$2" ; shift 2;; -h) HOD="$2" ; shift 2;; -s) STUD="$2" ; shift 2;; -v) if [ -n "$2" ] ; then VAR="$2" ; fi ; shift 2;; --) shift ; break ;; *) echo "Neznámý parametr" ; exit 2 ;; esac done #nyní máte v proměnných $DIR, $HOD, $STUD, $VAR potřebné hodnoty (případně $VAR není definována) echo $DIR echo $HOD echo $STUD echo ${VAR:-"-- nezadáno --"}Pomůžou vám k tomu
man bash
, man getopt
, man test
Zde je žádaný kanón na vrabce
volby="-o tl:" getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1; eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`; ... while [ $# -gt 1 ]; do case $1 in -l) něco, když je -l param; shift 2;; -t) parametr -t; shift 1;; *) něco jíného; shift;; esac done
#!/bin/bash volby="-o t1:" getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1; eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`; while [ $# -gt 1 ]; do case $1 in -l) echo "tohle je parametr l"; shift 1;; -t) echo "parametr -t"; shift 1;; *) echo "něco jiného"; shift;; esac donetakhle jsem to přepsal, ale po spuštění a zadání například ./pokus.sh -l mi to nic nevypíše, ale třeba pro -t ano. nevíte kde je zrada?
volby="-o t1:"tam dej:
volby="-o tl:"(dvojtečka za "l" znamená, že ten přepínač bude chtít argument)
Zrada je také v prvním použití getopt
s parametrem pro tichý výpis a také, že pokud selže, tak se celý skript ukončí (|| exit 1;
).
#!/bin/bash TEMP=`getopt -o o: -n 'ukazka2' -- "$@"` if [ $? != 0 ] ; then echo "Koncim..." >&2 ; exit 1 ; fi eval set -- "$TEMP" while true ; do case "$1" in -o) echo "Volba o, argument \`$2'" ; shift 2 ;; --) shift ; break ;; *) echo "Internal error!" ; exit 1 ;; esac done echo "Zbyvajici argumenty:" for arg do echo '--> '"\`$arg'" ; doneV originalni verzi najdete i spoustu vysvetlujich komentaru. Spis bych doporucil vydat se timto smerem.
A kde je tam vidíte?
Spis bych doporucil vydat se timto smerem.
Naprosto souhlasím, ten můj původní kód jsem totiž pouze vykopíroval z jednoho skriptu a pouze doplnil komentáře - do skriptu se totiž vše předávalo pomocí voleb, takže jsem část za (případným) --
s klidem ignoroval.
getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1; eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`;
getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1;
Spustí getopt
s danými volbami a otestuje jejich správnost (a v případě chyby nic nevypíše) - pokud nastane chyba (neznámý parametr atp.), tak je skript ukončen (spojka ||
).
eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`;
Nastaví upravené parametry (tj. např. -ab
rozdělí na 2 samostatné: -a
a -b
atd.) do proměnných $1
, $2
...
Tiskni
Sdílej: