Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
c
. Já osobně nejčastěji začínám vkládní textu cw, cW, c}, cG, c%
a podobně, dokonce i ct
znak a cf
znak používám poměrně často. Oproti tomu je např. popsané s
celkem k ničemu.
vE~
pro změnu velikosti písmen ve slově funguje, ale je proti logice vi, protože zbytečně leze do visuálního módu, logické je (i když na stejný počet kláves) g~E
, resp. jen ~E
, pokud máte zapnutý option tildeop. Např. g~iw
resp. g~iW
změní velikost znaku slově, ať jste v něm kdekoli, ne jen na začátku, obecně něcoiw
(W
) udělá něco se slovem, ať jste v něm kdekoli.
Dál:
Stálo by za to rozlišit, co funguje v kterém módu. Např. můj oblíbený (insert) Ctrl-O, který na jeden příkaz přepne do normálního módu, tam není, a z článku by si člověk myslel, že to někam skočí (což dělá v normálním módu)
:set syntax offneexistuje, má to být
:syn off
{, }
skáčou po odstavcích
'"
skáče na místo, kde jsme byli v souboru naposledy (vhodné jako autocommand při otevření souboru)
'[, ']
skáčou na začátek a konec naposledy změněného textu
r
funguje i na bloky (stejně jako x, s, c, ...) zejména u sloupcových se to často hodí.
gd, gD
hledá deklarace, Ctrl-]
hledá v tags.
Doplňování je zrovna jedna z věcí, kde se vyplatí používat funkce, normální je doplňovat cokoli inteligentním tabulátorem, příklad viz :h ins-completion
%
funguje i na #if
a spol.
K Ctrl-v
bych asi doplnil, že s x
lze psát hexadecimálně, a s u
lze zadat Unicodový znak (očekává to čtyři hexadecimální čislice).
Než gf
, který otevře soubor ve stejném okně, spíš používám Ctrl-wf
, ale Ctrl-w
něco by asi chtělo samostatný odstavec...
:set syntax=offpoužije soubor syntaxe off.vim
:set syntax=foobarprotože žádný fooobar.vim v defaultní distribuce není.
c
je super vec.pouzivam taky.s/,/\r/
Skôr toto:
s/,/\n/
Tiskni
Sdílej: