Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
$ sed -n '1p' < ./soubor
První řádek
$ sed -n '$p' < ./soubor
Poslední řádek
$ sed -n '1!p' < ./soubor
Druhý řádek
Třetí řádek
Poslední řádek
Chce ještě někdo zodpovědět nějaký konkrétní příklad?
#!/bin/bash mv $1 $1.old sed 's/ahoj/nazdar/' $1.old > $1 #rm $1.old exit 0 $ find -type f | xargs -i ../skript.sh {}
$ cat soubor nazdarahojnazdarahojnazdarahojnazdar $ sed 's/ahoj/\n/g' < ./soubor nazdar nazdar nazdar nazdar $ sed 's/\(ahoj\)/\n\1\n/g' < ./soubor nazdar ahoj nazdar ahoj nazdar ahoj nazdar
$ cat soubor Řádek 1 Error 2 Řádek 3 Error 4 $ egrep -v '^Error.+$' < ./soubor Řádek 1 Řádek 3
Můžeš např. všechno kromě čísel a mezer smazat.
$ echo "1234 ahoj 4321" | sed -n 's/[^0-9 ]//gp' 1234 4321
Ale podle mě bude lepší zkontrolovat všechny argumenty a v případě, že uživatel v některém z nich zadá cokoliv jiného než číslo, zakřičí se na něj a program se ukončí.
for argument in $@; do if [ $(echo $argument | grep '[^0-9]' | wc -l) -ne 0 ]; then echo "Argument '$argument' není číslo!!!" exit 1 fi done
Rádi Ti pomůžeme, ale specifikuj prosím Tvůj problém jednoznačně, nejlepší bude když uvedeš konkrétní příklad, co máš a co z toho chceš dostat.
$ cat pocet_tagu.sh
#!/bin/bash
if [ $# -ne 1 ]; then
echo "Usage: $0 file.xml"
exit
fi
echo -e "\n$1:"
tags_all=$(cat $1 |sed -n 's/[^>]*\(<[^ >]\+[ >]\)/\1\n/gp' |grep "^<[^\/]" |sort)
tags_uniq=$(echo $tags_all |sed 'y/ /\n/' |uniq)
for tag in $tags_uniq; do
count=$(echo $tags_all |sed 'y/ /\n/' |grep $tag |wc -l)
printf " %-20s %10i\n" $tag $count
done
$ find -type f -regex ".*\.xml" |xargs -i ./pocet_tagu.sh {}
./soubor02.xml:
<accelerator 2
<!DOCTYPE 1
<glade-interface> 1
<child> 236
<child 250
<packing> 206
<placeholder/> 2
<property 2521
<signal 36
<widget 258
<?xml 1
./soubor01.xml:
<kocka> 2
<pes> 2
<xml> 1
<zvire> 2
IFS="<"; set -- $(cat "$1"); for tag in "$@" ; do IFS=" >"; set -- $tag; echo "$1"; done | sort | uniq -c
IFS="<"; set -- $(cat "$1"); for tag in "$@" ; do echo "${tag%%[ >]*}"; done | sort | uniq -c
$ echo ~ /home/jozef $ echo a~ a~ $ echo a\ ~ a ~
$ ./configure --prefix=~/myprogs configure: error: expected an absolute directory name for --prefix: ~/myprogs $ ./configure --prefix=$HOME/myprogs checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c checking whether build environment is sane... yes ... atd. (takhle mi to už funguje) ...P.S. Takhle kompiluju software pokud nechci spouštět
make install
jako root. Prostě jsem si do .bash_profile
přidal příkaz který přidal ~/myprogs/bin
do PATH
a můžu takhle zkompilovaný a nainstalovaný programy normálně spouštět jako kdyby byli kompilované instalované "normálním způsobem". Zatím mi všechny takhle kompilované a instalované programy fungovali bez problémů (mezi nimi jsou i takové fajnové vychytávky jako třeba mplayer
). Dělám to tak, protože jsem poněkud paranoidní co se týče poskytování ROOT
oprávnění neznámým skriptům a programům (čti: normální sysadmin).
Tiskni
Sdílej: