abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 731 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    Shteffi avatar 14.9.2004 08:07 Shteffi | skóre: 21 | blog: Shteffi
    Rozbalit Rozbalit vše reverzní záznamy
    Díky za polopatický výklad..... (konečně někdo) Myslim, že by podobné članky mělo psát více "neúplných odborníků" aby jsme tomu konečně začali všichni rozumět.

    No ale konec chvály. Zaujala mě jedna věc. Vtomto případě kdy se přez DHCP přiřazuje IP podle MAC tak je nastavení reverzních DNS záznamů v pořádku. Jak to ale bude když bude DHCP pracovat skutečně dynamicky? To pak ty reverzní záznamy budou na dvě věci... nebo se mýlím? Jak by to teda mělo být v případě opravdu dynamického DHCP?

    díkes
    14.9.2004 08:58 vader | skóre: 23 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: reverzní záznamy
    V takovem pripade by se pro koordinaci zaznamu mezi DHCP a DNS mel starat Dymamicky DNS (DDNS)...
    Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
    14.9.2004 10:48 sevo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: reverzní záznamy
    To znamena ze to bude iny DNS server alebo treba zmenit len zaznam v DNS configuracii?
    14.9.2004 17:01 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: reverzní záznamy
    no treba k djbdns jsem nekde sehnal takovy skriptik, ktery periodicky kontroluje dhcp.leases a podle nej generuje kousek souboru s dns zaznamy ...musel jsem ho parkrat trosku upravovat, zrovna ted myslim bezi dobre ;-)
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    15.9.2004 16:49 J
    Rozbalit Rozbalit vše Re: reverzní záznamy
    Nikolivek, DHCP umi rict Bindovi ze byla pridelena IP a ten si to prida, jen je treba to povolit v named.conf u prislusny zony + nastavit DHCP aby to delalo (ddns-update-style interim;).
    Shteffi avatar 16.9.2004 07:13 Shteffi | skóre: 21 | blog: Shteffi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: reverzní záznamy
    A jak se to v tom named conf povoluje, to bys už asi nenapsal co?
    Shteffi avatar 16.9.2004 07:36 Shteffi | skóre: 21 | blog: Shteffi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: reverzní záznamy
    našel jsem o toto, ale moc dobře jsem to nepochopil...

    allow-update Defines a list of IP addresses that are allowed to dynamically update this zone. The default behaviour is to NOT allow such updates.

    // allows update from the defined IPs allow-update (192.168.0.15; 192.168.0.16; 10.0.0.1;);
    // allows dynamic updates from no hosts (default) allow-update (none;);

    Mám to chápat jako že se v named.conf nastaví v příslušný zone tenhle allow-update, ale nevim, jestli ty IP adresy mají bejt adresy toho DHCP serveru? a v případě, že to je ten samý stroj, tak tam bude jeho IP? nebo 127.0.0.1 ? a nebo je to jedno? děkuji za nakopnutí......
    17.9.2004 09:53 J
    Rozbalit Rozbalit vše Re: reverzní záznamy
    Ale jo, jen to chce trochu pouzivat hlavu a precist si treba manual.

    Vypada to nako takhle + je treba aby jak DNS tak DHCP znaly prislusny klic. Zbytek si snad najdes ne ?

    // zone "0.0.10.in-addr.arpa" {

    // type master;

    // file "pri/10.0.0.0-255.rev";

    // allow-update { key DHCP_UPDATER; };

    // };

    Chmm, procpak to zrusi odradkovani ? Tak to udelam s mezerama.
    15.9.2004 09:20 eagle
    Rozbalit Rozbalit vše Re: reverzní záznamy
    BIND podporuje dynamické updaty záznamů v DNS a dhcpd lze nakonfigurovat, aby je prováděl. Už si samozřejmě nepamatuju, co přesně se musí nastavit a jak, ale zato si pamatuju, že jsem to našel v dokumentaci k dhcpd a bindu. Pokud se nepletu, mělo by to být i někde v archivu cz.comp.linux.
    14.9.2004 08:16 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše pekny
    Zdravim

    Moc pekny clanek, jen tak dal. Sam uvazuju o nasazeni statickeho DHCP, nejlepe kdyz se to bude vsechno generovat z centralni databaze :-)

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    14.9.2004 10:33 Martin Kratochvil | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Nevytvoreni homu
    CHYBA: nevytvoreni homu nezabrani prihlaseni do systemu.

    Lepsi reseni je zmenit prihlasovaci shell z /bin/bash na /bin/false nebo neco co neni uvedeno v /etc/shells
    14.9.2004 10:36 Martin Kratochvil | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nevytvoreni homu
    Trosku nejasnost v clanku, jo pokud upravime DEFAULT_HOME na NO - tak v pripade neexistence homu neprihlasi, ale jak tam je YES -- sup a uz je v systemu :(
    14.9.2004 10:38 Lubos Kopecky | skóre: 32
    Rozbalit Rozbalit vše Preklep
    nemelo by byt misto "named-checkzone doma.cz /var/named/doma.cz" "named-checkzone doma.cz /var/named/doma.named"?
    14.9.2004 12:27 vader | skóre: 23 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preklep
    ano, je to tak ... diky za upozorneni ... nazev souboru je skutecne doma.named
    Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
    14.9.2004 13:43 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preklep
    opraveno
    Louis de Bussy avatar 14.9.2004 22:41 Louis de Bussy | skóre: 28 | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše lízání DHCP ve Windows
    > DHCP server
    > ...
    > Pokud ne, zkusíme Windows restartovat

    Není nutné kvůli DHCP restartovat Windows. Stačí spustit příkaz "ipconfig /renew" v command line "cmd". Alespoň pro NT based. Na 9x jsem nesáhl, ani nepamatuji.
    -- Help! I'm being held prisoner in chinese laundry!
    14.9.2004 23:36 Geo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lízání DHCP ve Windows
    co mi pamet slouzi, tak ve win9x ipconfig neni, zato tam je winipcfg. tusim ze to je dokonce graficky.
    15.9.2004 10:24 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: lízání DHCP ve Windows

    Tvá paměť je děravá jak ústa staré indiánské ženy ;-). Ve Windows 98 je i command-line ipconfig

    Každý má právo na můj názor!
    Díky za článek, dlouho jsem uvažoval o statickém DNS a zde jsem našel srozumitelný a jednoduchý návod jak na to. Těším se na další díly.

    Martin
    15.9.2004 10:57 vader | skóre: 23 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dobrý návod
    Neni zac. Jsem rad, ze to je pro nekoho prinosne.

    (Tato reakce plati i pro predchozi podobne prispevky)
    Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
    15.9.2004 09:23 eagle
    Rozbalit Rozbalit vše proč nepoužijete hosts?
    Pro dva stroje rozebíhat BIND ... to mi přijde docela zbytečné. Vaše odpověď zřejmě bude, že jste to pojal jako výukový příklad. V tom případě bych se přimlouval, aby v rámci výuky byly uživatelské účty vytvářeny v LDAP. Co třeba v příštím dílu?
    15.9.2004 10:54 vader | skóre: 23 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proč nepoužijete hosts?
    Pro dva stoje je BIND opravdu zbytecny, ale vsichni kdo si tento clanek prectou a budou stavet podobnou sit, tak nemusi mit pouze dve stanice jako ja .. Konfigurace je stejna, staci pouze pridat zaznamy pro dalsi stanice. Pristi dil uz mam napsany - pojednava o Sambe ...
    Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
    21.9.2004 10:09 Nicco | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše CrossLink Linux+Win resp. Linux+Linux
    Zdravim Som v linuxe zaciatocnk. Mam notebook a desktop a obcas si chcem tieto pc spojit medzi sebou pomocou sietovej karty a crosslink kabla a pomocou zdielania adresarov. Ak pouzijem 2 winXP, je to ok. Prednastaveny dhcp sam priradi vsetky nastavenia a pocitace su spojene. Ak ale jeden pc, alebo aj obydva, su linuxove, musim vsetko (ip, masku, ...) nastavovat rucne. Mam suse9.1, sambu klienta aj server a nainstalovany DHCP, ale nie nakonfigurovany spravne, lebo mi to spojenie vobec nejde. Mozete mi niekto poradit, ako ten dhcp rozbehnem? Dakujem
    14.10.2004 22:49 Tomáš K
    Rozbalit Rozbalit vše linux je sqelej
    Čau,

    je úžasnej nápad popsat jak se taková síť v Linuxu staví. Mam na starosti malou firemní síť cca 6 počítačů. NA všech mam xpéčka. Server mam kvůli financím vybudovanej pomocí různejch programů...To je ale nestabilní a nehledě na to, že jsem ani nenašel žádnej pořádnej mail server.Při hledání doménovýho řadiče, kterej je stejně jen v serverových oknech, jsem došel až sem. A v zapšklym micrsofťákovi se něco zvrtlo. Jestli mi tohle bude fungovat, tak to vyřeší veškerý moje problémy...Akorád nevim jak to bude s bespečností, ale stránky si čtu teprve první den, takže se snad něco dozvim... Taky pár slov těm co si hrajou na machry, myslim si že dát dohromady takovýhle články neni zas taková sranda a pokud jsem správně pochopil životní styl Linuxu, tak je to o spolupráci a ne hraní si kdo je víc. S timhle běžte k microsoftu...
    24.12.2004 00:36 woodoomaster
    Rozbalit Rozbalit vše dobry
    Moc mi članek pomohl a nejen tento. Mame sit s 8 PC a jeden router se Slack 9,1 kterej nas vsechny pripojuje k internetu. DHCP mi uz konecne chodi ale zajimalo by me jestly jde přiřazovat automaticky ip brany.?? Prosim o radu. Woodoomaster@centrum.cz
    24.12.2004 01:24 woodoomaster
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dobry
    Staci čist :) option routers 192.168.1.1; už to maka
    19.1.2007 15:01 Daniel Staniek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soukromá síť - II
    předně, super článek - byť ma moje sit 15 compu, tak s notbooky, ktere cestuji, je problem se statickou IP; takze tohle DHCP mi pomohlo

    používám pod WinXP proxy server, který v prohlížeči potřebuje nastavení proxy 192.168.168.106 s portem 4480 ; nevite jestli se to da v dns serveru nejak nastavit, aby se v IE prohlížeči proxy nemusela nastavovat. Moc by mi to pomohlo, protoze nekteri uzivatele v siti pouzivaji notebooky a pripojuji se i jende nez v me siti dik za tipy
    23.2.2007 15:26 asino
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soukromá síť - II
    Super clanocek, mam vsak jednu otazocku, ako je to ked by som chcel mat este jednu domenu? do /etc/bind/named.conf.local pridam este
    zone "test.xx" {
        type master;
        file "test.named";
    };
    zone "0.0.10.inaddr.arpa" {
        type master;
        file "test.rev";
    
    a v adresari /var/cache/bind/ vytvorim subory test.named a test.rev s takou istou konfiguraciou ?

    Dik ;)
    25.4.2007 15:36 Dan
    Rozbalit Rozbalit vše Problém s kvótami
    Ve fstab mám /dev/hda5 /users reiserfs acl,user_xattr,usrquota,quota 1 2 nicméně po restartu se mi disk nepřipojí a pokud chci obnovit připojení pomocí mount -a, tak mi to napíše chybovou hlášku:

    mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/hda5, missing codepage or other error In some cases useful info is found in syslog - try dmesg | tail or so Prosím zkontrolujte, zda je disk zadán správně.

    a disk se nepřipojí.

    Prosím, poraďte, kde dělám chybu? Mám Suse 10.0. Předem děkuji za pomoc.
    14.8.2011 23:10 lukin21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Soukromá síť - II
    Dobrý den, rád bych si něco takvého udělal doma jaký op mám vybrat pro starší pc 400MHz ?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.