OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
mencoder -nosound -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg2video:vbitrate=6500: vrc_maxrate=7999:vrc_minrate=4: vrc_buf_size=1835:mbd=2:vpass=$PASS: v4mv:vb_strategy=1:last_pred=50:keyint=132 -vop lavcdeint -of mpeg input.avi -o output.m2vaudio:
mplayer input.avi -vo null -ao pcm -aofile audio.pcm mp2enc -r 48000 -b 128 -o audio.mp2 < audio.pcmslozeni zvuku a videa:
mplex -V -v 0 -f 8 -S 0 -o vysledek.mpg output.m2v audio.mp2pak uz jen dvdauthor, mkisofs a vypalit. Tahle vytvoreny DVD nedodrzuje normu, ale lepsi prehravace by to meli prehrat.
Prusvih je v tom, ze mencoder take pouziva kodek ffmpeg a ten naprosto ignoruje vyse uvedena nastaveni. Vysledkem je nestandardni, tj. nepouzitelny mpeg soubor. Pri pokusech se mi bezne stavalo, ze pri nastavenem bitrate 6000 a max. bitrate 6500 prelezl pouzity bitrate pres 20000. Takovy bitrate patrne zadny normalni DVD prehravac neskousne (maximum pro DVD video podle normy je 10000).vbitrate=6500: vrc_maxrate=7999:vrc_minrate=4:
Vsem zucastnenym dekuji za podporu a pomoc, ale patrne nezbyva nic jineho nez cekani.
Transcode je STEJNE pomale jako mjpegtools a to z duvodu VYSOKE kvality, ta se da ale vypnout a pak transcode enkoduje rychle ....
viz man transcode ... jinak nejlepsi je si udelat skripty a pak je to sranda ...
mplayer ma VYMAKANY prevod do MPEG4 (ffmpeg,divx) XviD nefunguje, respektive neni kompatibilni s Win kodekama, paklize chcete kvalitni XviD vystup (1.0.2) tak ZASE transcode ....
Jinak mam na video Win i Linux, ale pouzivam vyhradne Linux, transcode NEMA chybu ...
Jak zjistim pouzitou bitrate v mpeg2? Mencoder ji pri encodovani vypisuje, ale vzdycky je v zadanym rozsahu. Existuje nejakej program (nejlip pro linux), kterymu bych zadal rozsah (nebo maximum) a on by mi vratil kde to je mimo? IMHO ma mencoder nejlepsi obraz, tak se ho nechci vzdat, ale s poustenim na stolnich prehravacich to je horsi. BTW - maji stolni prehravace nejakej limit na minimalni bitrate?vbitrate=6500: vrc_maxrate=7999:vrc_minrate=4:Prusvih je v tom, ze mencoder take pouziva kodek ffmpeg a ten naprosto ignoruje vyse uvedena nastaveni.
Tiskni
Sdílej: