Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Protože ImageMagic lze do jisté míry považovat za standartní součást většiny distribucí což o xnview bych netvrdil ani náhodou. Je to jednak knihovna pro manipulaci s grafikou, ale taky sada utilit (animate, compare, composite, conjure, convert, display, identify, import, mogrify a montage), které tuto knihovnu používají a (animate(1), ImageMagick(1)) je slušnější způsob jak napsat RTFM. To čílo v závorce znamená sekci v manuálových stránkách. Jesliže chceš vidět animate(1), prostě napíšeš
man 1 animate(ta jednička jde vynechat) a už to vidíš (teda na slušných distribucích). Utilita animate ti umožní spustit zobrazení sekvence obrázků, kde si můžeš nastavit mezeru mezi jednotlivými snímky (jednotlivě i pro všechny) v setinách sekundy.
Jinak co se týká spouštění, tak to prostě hodíš do cronu, ale nezapomeň, že to musí vědět na který display to má kreslit ty obrázky(nastavená proměná DISPLAY) a taky že na ten display musím mít právo zapisovat(buď vypnuté magic cookies, nebo správně nastavené XAUTH). Jinak shutdown v cronu bych zrovna moc nedoporučoval, třeba u anacronu po pár dnech vypnutí by to mohlo dělat zajímavé kousky a MDK když jsem používal naposledy, tak užíval zrovna anacron. To je myslím rozumější ve sriptu, který spustí tu animaci, předtím naplánovat pomocí příkazu at
vypnutí PC/ukončení animace, xsession a PC by se mohlo vypnout tak jak to dělají některé live CD
Otázka je, jesli se to PC vůbec musí vypínat a zase zapínat, když stejně poběží většinu dne. To je lepší pomocí xset dpms force vždycky vypnout obrazovku a pomocí xset dpms off ji zase zapnout
animate -window root
Tiskni
Sdílej: