Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Protože ImageMagic lze do jisté míry považovat za standartní součást většiny distribucí což o xnview bych netvrdil ani náhodou. Je to jednak knihovna pro manipulaci s grafikou, ale taky sada utilit (animate, compare, composite, conjure, convert, display, identify, import, mogrify a montage), které tuto knihovnu používají a (animate(1), ImageMagick(1)) je slušnější způsob jak napsat RTFM. To čílo v závorce znamená sekci v manuálových stránkách. Jesliže chceš vidět animate(1), prostě napíšeš
man 1 animate(ta jednička jde vynechat) a už to vidíš (teda na slušných distribucích). Utilita animate ti umožní spustit zobrazení sekvence obrázků, kde si můžeš nastavit mezeru mezi jednotlivými snímky (jednotlivě i pro všechny) v setinách sekundy.
Jinak co se týká spouštění, tak to prostě hodíš do cronu, ale nezapomeň, že to musí vědět na který display to má kreslit ty obrázky(nastavená proměná DISPLAY) a taky že na ten display musím mít právo zapisovat(buď vypnuté magic cookies, nebo správně nastavené XAUTH). Jinak shutdown v cronu bych zrovna moc nedoporučoval, třeba u anacronu po pár dnech vypnutí by to mohlo dělat zajímavé kousky a MDK když jsem používal naposledy, tak užíval zrovna anacron. To je myslím rozumější ve sriptu, který spustí tu animaci, předtím naplánovat pomocí příkazu at
vypnutí PC/ukončení animace, xsession a PC by se mohlo vypnout tak jak to dělají některé live CD
Otázka je, jesli se to PC vůbec musí vypínat a zase zapínat, když stejně poběží většinu dne. To je lepší pomocí xset dpms force vždycky vypnout obrazovku a pomocí xset dpms off ji zase zapnout
animate -window root
Tiskni
Sdílej: