OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tahanice o to, čemu se smí říkat Mozilla (Mandrake, Red Hat, SuSE) naopak příliš dětinské nejsou. Firma musí eliminovat riziko, že někdo přebalí jejich produkt, udělá při tom nějakou botu a příjemce si samozřejmě řekne: "U toho ... jsou ale mameluci, vždyť to nejde ani nainstalovat/spustit."
Ale vůbec ne. Na SuSE a konkrétní technické nedostatky bych mohl (kvalifikovaně) nadávat hodně dlouho. Pravděpodobně i déle než u jiných distribucí, které nepoužívám tak často. Přijde-li v diskusi řeč na takové místo, samozřejmě se o tom zmíním. Nejsem ani zaměstnancem ani PR agentem SuSE.
Stejně tak se zastanu kterékoli jiné distribuce, bude-li se do ní někdo navážet a budu-li vědět, že argumentuje nepravdivými informacemi nebo že je interpretuje zavádějícím způsobem. Protože si nemyslím, že existují zlé a hodné distribuce (ve smyslu morálním). To jen SuSE je nejčastějším terčem podobných invektiv, protože ji určitá skupina lidí vnímá jako moc komerční. Připomíná mi to jeden vtip: Kolik folkových hudebníků je potřeba na zašroubování žárovky? Sto. Jeden bude šroubovat a 99 bude nadávat, že je elektrická...
riziko se eliminuje tim, ze zakazuju nekomu prodavat na mediu vypaleny obraz stazeny z FTP?
Zkuste si znovu projít diskusi, v níž jste svou otázku položil. Je třeba ještě něco dodávat? :-)
Zkuste si znovu projít diskusi, v níž jste svou otázku položil. Je třeba ještě něco dodávat? :-)Eh? SUSE ma na FTPkach vadne ISO a tim chrani svuj trademark? Neco mi uniklo?
Navíc některé z těchto obchodů (nevím, jestli se to týká i zde zmíněného) prodávají pod původním názvem DVD, které nevzniklo jen vypálením stažené image. Často se jedná buď o instalaci vytvořenou z FTP instalace, někdy i doplněnou o další software nebo updatovanou. Tam je samozřejmě riziko chyby podstatně vyšší.
Samozřejmě že ne. Ty cesty jsou relativní a vyhodnocují se vůči kořeni instalačního stromu. Může to být v libovolném adresáři a zadává se cesta vůči kořeni příslušného filesystému.
Pokud máte po ruce druhý počítač, prakticky stejně se dá instalace provést i přes HTTP, FTP nebo SMB.
Tiskni
Sdílej: