Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
0) nachystat si na harddisku volne misto pro instalaci Linuxu
1) stahnout si obraz ISO z prislusneho FTP (nejlepe nekde v Cesku kvuli vyssi rychlosti pori stahovani) popr. zkopirovat si cely adresar z ftp tykajici se Suse 9.2 (vyjma podslozky ISO) k sobe na harddisk
2) z ftp na HD zkopirovany ISO soubor napr. pomoci WinRaru ci UltraISO rozbalit - vznikne stejna struktura archivu jako pokud stahujeme z ftp (na ftp vsak byvaji aktualnejsi verze)
3)stahnout si z ftp ISO pro tzv. miniinstalaci (ma cca 63 Mb)
4) vypalit si stazene ISO pro tzv. miniinstalaci na CD (napr. v Neru), a to tak, aby bylo bootovatelne.
5) nepovedlo se mi nainstalovat Suse ze systemu souboru NTFS, ktery standartne pouzivaji WinXp (i kdyz asi to pujde, nicmene nemel jsem az tolik casu se s tim detailne zaobirat), proto viz bod 6
6) Vytvorit si napr. pomoci Partition Magic na harddisku 3 az 4 GB partition se systemem souboru FAT32, do ni nakopirovat obsah rozbaleneho ISO ci FTP, a to tak, aby byly vsechny soubory a podadresare z rozbaleneho ISO ci zkopirovane z adresare Suse9.2. na FTP v korenovem adresari tohoto partition(tzn. napr. E:/, ne E:/adresar/)
7. Restartovat PC, nechat bootovaci CD v mechanice, az po restartu PC nabehne uvodni obrazovka se Suse, dat rucni instalaci, zvolit prislusnou cast harddisku, kde se rozbalene ISO ci obsah FTP nachazi a jako cestu zadat "/" (ale samozrejme bez uvozovek). Proto je treba zkopirovat rozbalene ISO ci FTP do korenoveho adresare (viz bod 6), v opacnem pripade, nebudou-li vsehny soubory a podadresare v korenovem adresari, museli byste napsat cestu k nemu; nejsem si ale jisty, jestli byste v tomto pripade nemuseli menit i instalacni cestu v souboru "content", ktery se nachazi v korenovem adresari rozbaleneho ISO ci FTP. Mne kupr., pokud jsem se snazil instalovat z jineho nez korenoveho adresare, to vzdycky pri konfiguraci balicku vypsalo onu neprijmenou zpravu o chybe v instalacnich baliccich, proto instalace z korenoveho adresare to jisti)
8. Ridit se dal pokyny instalace a bez problemu Suse nainstalovat!
Jen bych si na vašem místě přehodil disky, sice utratíte pár desítek korun za jeden ATA kabel navíc, ale stojí to za to. Dejte si je třeba na hda
a hdc
.
install=ftp://ftp.sh.cvut.cz/SuSE/i386/9.2
Nemusíte ho ale stahovat celý, určitě můžete vynechat adresáře iso
a suse/x86_64
(pokud neinstalujete 64-bitovou verzi). Asi by mělo být možné vynechat i pár dalších věcí, ale tím už tolik neušetříte.
src
se obejdete, pokud nebudete chtít instalovat zdrojáky. Když je pak budete chtít u některého balíčku nainstalovat, můžete je instalovat přímo z původního zdroje. Ale suse/noarch
potřebovat budete.
Tak, tohle byl muj prvni kontakt s Linuxem, zatim jsem zjistil jenom to, co znamena cislovka 9.2. Devetkrat to zkus, a pak si nadvakrat prostrel hlavu. Anebo si muzete otevrit Wokno a zarvat Xakru Proc :)
suse/i686
by to možná taky šlo, ale neriskoval bych to; jsou tam sice jen optimalizované verze glibc
, db
, db41
a odpovídající -devel
, ale nejsem si jistý, jestli je instalátor natolik prozíravý, aby když mu je seberete, nainstaloval automaticky i586
.
Adresář suse/setup
je ale naprosto nepostradatelný, protože v suse/setup/descr
jsou selection files, tedy popisy jednotlivých sad balíčků. To vysvětluje vaši chybu.
root
, dejte 'init 3
', potom 'SaX2 -l
' a nastavte si X Window správně.
Do Linuxu jsem se postil protoze jsem si koupil novy pocitac, a tak nez ten stary nadobro postavim do skrine, tak jsem si chtel trochu rozsirit obzory. Mozna jsem si ukousnul velke sousto.
Tiskni
Sdílej: