Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
/usr/lib/mozilla-1.0.0/defaults/pref/unix.js
pref("font.scale.tt_bitmap.dark_text.min", 64);
pref("font.scale.tt_bitmap.dark_text.gain", "0.95");
http://www.microsoft.com/typography/fontpack/eula.htm
a fonty stahne vsechny
FYI je muj fetchmsttfonts velky 3349, ze bychom meli jine?
Jen bych měl jěště poznámku k souboru /etc/X11/XF86Config
.
Na novějších systémech se jmenuje /etc/X11/XF86Config-4
(resp. na těch, které používají XFree86 verze 4 a výše).
V sekci "Files"
je většinou řádek
FontPath "unix/:7100"Když tam dopisujete ty cesty, tak tenhle řádek musí být až poslední. Jinak se tahají všechny fonty z XFS. Jiná možnost je přidat ty řádky do konfigurace XFS, ale na to už jsem vážně zdechlý…
A ještě jedna poznámka, tentokrát k autorovi článku:
Díky, díky, díky!
Možná, že Vy máte počítač dostatečně silný na to, abyste si to rozbaloval pod Wine, ale chci vidět jak to někdo bude rozbalovat na nějáke 200 s 32 v lepším případě 64 MB paměti...
Dal jsem to tam proto, ne proto abych porušil něčí licenční podmínky (které už beztak všichni známe, že...
Mimoto, většina těch fontů je stejně od Monotypu.
Osobne si je radeji stahnu z MS uz jenom proto, ze tak je to legalni (uznavam, ze to asi malokdo pozna), ale ciste z principu.
Tgz s fonty si pravdepodobne muzete pro svoji potrebu udelat, ale jeho distribuci bych si asi nelajznul :).
Jinak - ja jsem nakonec problemy s fonty vyresil velmi jednoduse pomoci Ovladaciho centra KDE 3.0.1 /systém/fonty (nebo tak nejak - ale urcite v Systému). Prepnul jsem do "administrátorského rezimu", nastavil kde mam TTF fonty k instalaci, kam se maji instalovat, ze se maji pouzit jen iso8859-2 a vsechno se provedlo samo. Je to v poradku i v OpenOffice, coz mi predtim zlobilo. Cetl jsem, ze tato utilitka nefunguje, ale u me zjevne zafungovala perfektne :o), narozdil od fontDraku, ktery predstiral, ze neco dela, ale nic z toho nebylo - pry je v nem nejaka chyba.
doinstalovat baliky apt-get install cabextract ttmkfdir
ln -s /usr/bin/ttmkfdir /usr/X11R6/bin/ttmkfdir ./fetchmsttfonts
a v adresari s fontama ttmkfdir > fonts.scale mkfontdir
apt-get install msttcorefonts
...ale proc to delat jednoduse kdyz to jde slozite. ze?
Arial Black, Arial Narrow, Book Antiqua, Bookman Old Style, Century Gothic, Comic Sans MS, Garamond, Haettenschweiler, Impact, Monotype Corsiva, Tahoma, Tahoma Bold, Trebuchet MS, Verdana (s českými znaky, 2416 kb): http://office.microsoft.com/downloads/2000/offeurofonts.aspx
Arial Unicode (s prakticky kompletní znakovou sadou - čeština, ruština, čínština, japonština, vietnamština, thajština, devanagari atd., 13687 kb): http://office.microsoft.com/downloads/2000/aruniupd.aspx
Rozbaloval jsem je ve wine:
Před druhým kliknutím je třeba pustit
cp -a /tmp/IXP000.TMP/*.[Tt][Tt][Ff]
/usr/share/fonts/Microsoft/
A na konec:
cd /usr/share/fonts/Microsoft/
for i in *.TTF ; do mv -iv $i ${i%%TTF}ttf ; done
for i in c*.ttf ; do mv -iv $i C${i##c} ; done
for i in t*.ttf ; do mv -iv $i T${i##t} ; done
(Před nějakou dobou jsem nedodělal povídání na toto téma na této stránce.)
Tiskni
Sdílej: