abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | IT novinky

    Mezinárodní nezisková organizace Women Who Code (WWCode, Wikipedie) založena v roce 2011 s cílem usnadnit ženám vstup do světa informačních technologií nečekaně skončila. Došly finance.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 569 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    31.7.2002 10:04 Ondrej Prokop
    Rozbalit Rozbalit vše Umisteni TTF fontu v Mandrake
    TrueType fonty v Mandrake nejsou umisteny v adresari "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/truetype, ale v "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/TTF.
    theo avatar 31.7.2002 11:29 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše Umisteni TTF fontu v Mandrake
    Stejně je tomu i v RedHatu (konkrétně v 7.3 určitě)…
    Sine ira et studio
    6.8.2002 09:20 Jindřich
    Rozbalit Rozbalit vše Poznamky k Red Hatu 7.3
    Asi ve všech sedmičkových verzích. Je ty cesty k fontům jsou v /etc/X11/fs/config. Je vhodné přidat cestu k TTF fontům na začátek. A pak restartovat xfs: service xfs restart
    13.3.2003 00:39 vit novotny
    Rozbalit Rozbalit vše SUPER TIP NA TTF DO LINUXU POKUD VAM TOHLE NEJDE NEBO NEMATE WOKNA !!
    http://corefonts.sourceforge.net tady je super clanecek, spociva to vtom ze stahnete .spec soubor znej postavite rpmko pres rpm-build pri tom staveni rpmka si to samo nasosa ze sourceforge potrebne fonty (a rozbali cabextractem..viz ta stranka) vysledkem je ze to facha.. ihned a je to super. Mne abclinux popis nefachal..nevim proc ale fonty se nikdy nezobrazili a tenhle popis proste funguje a je easy protoze tu RPMku si muzete zazalohovat a nosit ji vsude ssebou a rozsejvat fonty mezi lidi :-DD poznamka : jen nechapu proc je tam napsano ze mate nejdriv rucne stahnout ty fonty z sourceforge a rozbalit cabextractem kdyz si je ta rpmka potom sama sosa.. znova
    31.7.2002 11:13 Liboska
    Rozbalit Rozbalit vše uprava rozmazanosti
    Pokud se vám zdá "vyhlazené" písmo příliš rozmazané, lze nastavením parametrů v níže uvedeném souboru dosáhnout požadované ostrosti.
    Minimálně s Mozillou BID 2002060615 to funguje dokonale:

    /usr/lib/mozilla-1.0.0/defaults/pref/unix.js

    pref("font.scale.tt_bitmap.dark_text.min", 64);
    pref("font.scale.tt_bitmap.dark_text.gain", "0.95");

    1.8.2002 17:49 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uprava rozmazanosti
    Velmi zajimava informace. Diky. Nevite nahodou, jestli nekde neni podobne nastaveni pro KDE, nebo primo pro X server?
    31.7.2002 11:20 polish
    Rozbalit Rozbalit vše 3d games
    Ahoj ! Ja mam jenom takovy maly dotazek na autora clanku. Na prvni m obrazku jeho desktopu jsou videt, ze mam unreala a q3, tak se ptam jestli jsou soucasti distribuce SuSE 8.0 nebo jsem naivni ? Dikes.
    31.7.2002 11:43 Petr Kania
    Rozbalit Rozbalit vše 3d games
    Ne, tyto hry nejsou soucasti distribuce, protoze v nekterych zemich (treba Nemecko) je Quake zakazan. Ale uz se pracuje na tom, aby legalne siritelne hry (napr. Quake2 a nektere multiplayerove mapy) byly umisteny na ftp.suse.cz - zatim tam nic neni:-)
    31.7.2002 12:48 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše poznamky
    tak ted to taky zkousim a musel jsem udelat par uprav pro ten msfetchfonts.
    1. to URL nefunguje. zkuste ftp://ftp.rpmfind.net/linux/rhcontrib/7.1/i386/xf86ttfontool-0.1-6.i386.rpm
    2. ten skript nefunguje. EULA je premistena a i kdyz ji opravim, stejne najde jen jeden soubor. (ze by ochrana?) takze stahl jsem vsechny exe soubory do /tmp/fonts a udelal v souboru /usr/X11R6/bin/fetchmsttfonts nasledujici upravy:
      • FONTS=" \
        /tmp/fonts/webdin32.exe \
        /tmp/fonts/andale32.exe \
        /tmp/fonts/trebuc32.exe \
        /tmp/fonts/georgi32.exe \
        /tmp/fonts/verdan32.exe \
        /tmp/fonts/comic32.exe \
        /tmp/fonts/arialb32.exe \
        /tmp/fonts/impact32.exe \
        /tmp/fonts/arial32.exe \
        /tmp/fonts/times32.exe \
        /tmp/fonts/courie32.exe \
      • EULA="http://www.microsoft.com/info/cpyright.htm"
      • # wget $WGET_OPTIONS $archive
        cp $archive .
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    31.7.2002 13:10 Petr Kania
    Rozbalit Rozbalit vše poznamky
    To je zvlastni. Ted jsem to zkusil a vse probehlo v poradku, tj. EULA je na

    http://www.microsoft.com/typography/fontpack/eula.htm

    a fonty stahne vsechny

    FYI je muj fetchmsttfonts velky 3349, ze bychom meli jine?:-)

    31.7.2002 13:29 hkmaly
    Rozbalit Rozbalit vše ttmkfdir
    Docela by me zajimalo kde se ma schanet ttmkfdir. Prijde mi ze debianni balicek neni oficialni zdroj ...
    31.7.2002 17:13 AnachronyX
    Rozbalit Rozbalit vše ttmkfdir
    V unstable Debianu je jiz tento balicek k dispozici.
    31.7.2002 22:18 AnachronyX
    Rozbalit Rozbalit vše ttmkfdir
    Tak za tuhle odpoved se omlouvam, vas dotaz jsem pochopil ponekud jinak;-) Ale i balicky z Debianu lze pouzit v jine distribuci - staci zkusit konverzni utilitu alien http://www.kitenet.net/programs/alien/ .
    Stanislav Brabec avatar 31.7.2002 19:35 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše ttmkfdir
    http://www.joerg-pommnitz.de/TrueType/ttmkfdir.tar.gz
    theo avatar 31.7.2002 13:34 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše Zjednodušení + pár poznámek
    Člověk je tvor zdechlý a dělat nějáké veliké obštrukce se stahováním .exe a jejich "rozbalováním" se leckomu nechce. Proto jsem se obtěžoval a všechny výše zmíněné fonty jsem nachystal do tar.gz balíčku. Tedy pro ty, kteří jako já na počítadle nemají Windows. Celé je to na http://the.zion.cz/pub/msfonts.tar.gz. Má to sice neco pod 3 MB ale je to pořád lepší než to kopírovat po disketách…

    Jen bych měl jěště poznámku k souboru /etc/X11/XF86Config. Na novějších systémech se jmenuje /etc/X11/XF86Config-4 (resp. na těch, které používají XFree86 verze 4 a výše). V sekci "Files" je většinou řádek

    FontPath "unix/:7100"
    
    Když tam dopisujete ty cesty, tak tenhle řádek musí být až poslední. Jinak se tahají všechny fonty z XFS. Jiná možnost je přidat ty řádky do konfigurace XFS, ale na to už jsem vážně zdechlý…

    A ještě jedna poznámka, tentokrát k autorovi článku:

    Díky, díky, díky!

    Sine ira et studio
    31.7.2002 17:13 Jiri Dobes
    Rozbalit Rozbalit vše Links
    ...a nebo si stahnout Links (http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~clock/twinbright/links/index_cz.html), ve kterem pismo vypada nadherne (vychytany aliasing etc...)
    31.7.2002 22:59 manaz
    Rozbalit Rozbalit vše Links
    hm . jedina skoda, ze som nedosiel na to, ako pouzivat clipboard :( ale ked na to pridem, tak vymazem operu + mozillu ...

    m.

    Stanislav Brabec avatar 31.7.2002 19:38 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Zjednodušení + pár poznámek
    Přečtěte si EULA. Proto se musí stahovat exe soubory.
    theo avatar 31.7.2002 20:52 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše Zjednodušení + pár poznámek
    Tak dobře, já k tomu přibalím EULu a bude to OK? Obávám se, že většině lidí, kterí mají na počítači jen Linux, je najáká EULA víte kde...

    Možná, že Vy máte počítač dostatečně silný na to, abyste si to rozbaloval pod Wine, ale chci vidět jak to někdo bude rozbalovat na nějáke 200 s 32 v lepším případě 64 MB paměti... Dal jsem to tam proto, ne proto abych porušil něčí licenční podmínky (které už beztak všichni známe, že... :-) Mimoto, většina těch fontů je stejně od Monotypu.

    Sine ira et studio
    1.8.2002 00:10 Michal Ambroz | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Zjednodušení + pár poznámek
    OK to praveze nebude, protoze podle EULY nemate pravo ty fonty sirit. Na to ma prava jen Microsoft a ten si ho nechava pro sebe holomek jeden :) - prave proto musite ty fonty tahat od MS.

    Osobne si je radeji stahnu z MS uz jenom proto, ze tak je to legalni (uznavam, ze to asi malokdo pozna), ale ciste z principu.

    Tgz s fonty si pravdepodobne muzete pro svoji potrebu udelat, ale jeho distribuci bych si asi nelajznul :).

    1.8.2002 12:04 LadaS
    Rozbalit Rozbalit vše Rozbaleni
    Skript fetchmsttfonts pouziva na rozbaleni utilitku cabextract, wine neni potreba.
    theo avatar 1.8.2002 12:23 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše Rozbaleni
    Dobře, nechcete? nechcete! Stahuju nabídku…
    Sine ira et studio
    31.7.2002 17:21 RedDragon
    Rozbalit Rozbalit vše velikost pisma ve formularich
    Me trosku zneprijemnuje zivot jina vec, a to je nesouroda velikost pisma a boxu, do kterych se vpisuje text na nekterych strankach. Napr. kdyz chci z Paegasu (nyni T-mobile) poslat smsku, tak informace o poctu znaku a pouzitych smskach nejsou videt, protoze box, do ktereho se informace vypisuje, je prilis uzky. Ve windows pritom zadny problem neni. Nevi nekdo, co s tim?
    31.7.2002 22:45 valy
    Rozbalit Rozbalit vše velikost pisma ve formularich
    nejspis je to tim, ze pokud nastavite sirku vstupniho textove pole v HTML kodu na hodnotu nizsi nez 4 ( napr. < input type="text" size="1" name=....>), tak se v Internet Exploreru pole dale nezuzuje, ale zustava stale stejne siroke. Nejspis je to bug v renderingu Exploreru...
    31.7.2002 17:22 Haja
    Rozbalit Rozbalit vše Opera ?
    Ahojda, v mozille to opravdu funguje priimove ;) Ovsem tedko kdyz jsem se namlsal, tak bych rad mel takove fontiky i v Opere.... vite nekdo jak na to ? Zdravi Michal (toho casu true-typing)
    1.8.2002 07:17 jiri
    Rozbalit Rozbalit vše Opera ?
    Tak to jsem chtel taky. Nasel jsem radu, ze staci exportnout promennou: "export QT_XFT=1". Ale nic to nedela. Mozna zalezi na tom, jestli mate Operu se statickym nebo sdilenym (shared) QT, nebo na verzi QT. Kdyby nekdo vedel jak ten antialiasing Opere vnutit, moc by me to zajimalo.

    Jinak - ja jsem nakonec problemy s fonty vyresil velmi jednoduse pomoci Ovladaciho centra KDE 3.0.1 /systém/fonty (nebo tak nejak - ale urcite v Systému). Prepnul jsem do "administrátorského rezimu", nastavil kde mam TTF fonty k instalaci, kam se maji instalovat, ze se maji pouzit jen iso8859-2 a vsechno se provedlo samo. Je to v poradku i v OpenOffice, coz mi predtim zlobilo. Cetl jsem, ze tato utilitka nefunguje, ale u me zjevne zafungovala perfektne :o), narozdil od fontDraku, ktery predstiral, ze neco dela, ale nic z toho nebylo - pry je v nem nejaka chyba.

    1.8.2002 21:22 Petr Kania
    Rozbalit Rozbalit vše Opera ?
    Nevim, jestli Vas potesim, ale v napr. v SuSE Linuxu 8.0 to opravdu funguje nativne po vyexportovani QT_XFT
    Stanislav Brabec avatar 31.7.2002 19:45 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Rozbalování ve Wine
    No, já jsem našel potřebné odkazy až poté, co jsem vše pracně rozbalil ve Wine.
    31.7.2002 21:44 Ondřej Prokop
    Rozbalit Rozbalit vše Screenshot www.zive.cz
    Casto se uspesnost nastaveni testuje na zobrazeni www.zive.cz, na http://www.sweb.cz/samba/zive.png najdete obrazek 257kb tohoto serveru s Mozillou 1.1a nastavenou podle tohoto clanku.
    31.7.2002 22:18 Lojza Chytil | skóre: 19 | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Trocha zdržení
    Nazdarek. DíKy za tento příspěvek. Sice mě trochu zdrželo (asi 1 hodinu!!!) to že jsem restartoval x server z přihlašovací nabídky a to zjevně nestačí pro natažení fontů. Nakonec jsem restartoval celý system a najednou byly fonty v mozille. Fak je to super a navíc se vyřešilo to dlouhé í.
    Fonty fungují i v Konquerovi.Stačí jen nastavit.
    1.8.2002 11:23 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Trocha zdržení
    v RH7.3 stačí zadat service xfs restart a fontserver se restartuje (to je funkční pouze v případě že je adresář s ttf fonty zapsán v konfiguráku fontserveru a ne v XF86Config).
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    1.8.2002 07:25 Lukáš Kubín
    Rozbalit Rozbalit vše A co fonty v UI Mozilly
    Da se nejak nastavit take alespon velikost fontu dialogovych oken a vubec uzivatelskeho rozhrani Mozilly? Napr. zakladni (stale videtelne) menu File, Edit, ... mam docela zbytecne velke.
    1.8.2002 18:18 RedDragon
    Rozbalit Rozbalit vše A co fonty v UI Mozilly
    Nevim, jestli vam to pomuze, ale zkuste si pohrat s hodnotou DPI v dialogu Edit > Preferences > Appearance > Fonts.
    16.8.2002 18:33 Adam Velebil | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše A co fonty v UI Mozilly
    to je spise zalezitost knihovny pro kterou maz Mozze zkompilovaneho. Bud gtk nebo Qt.
    2.8.2002 00:46 Josef Masek
    Rozbalit Rozbalit vše A v DEBIANU
    stahnout fetchmsttfonts treba z: http://ftp.suselinux.hu/suse/i386/supplementary/X/XFree86/XFree86-4.2.0-SuSE/src/xf86tools/

    doinstalovat baliky apt-get install cabextract ttmkfdir

    ln -s /usr/bin/ttmkfdir /usr/X11R6/bin/ttmkfdir ./fetchmsttfonts

    a v adresari s fontama ttmkfdir > fonts.scale mkfontdir

    6.8.2002 23:14 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše A v DEBIANU!
    No ja bych to delal jednoduseji:

    apt-get install msttcorefonts

    ...ale proc to delat jednoduse kdyz to jde slozite. ze? ;-)

    2.8.2002 22:34 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše nemam adresar TTF ani truetype
    V RH 7,3 nemam adresare TTF ani truetype v adresari fonts. Znamena to, ze nemuzu mit TTF fonty? Musim neco doinstalovat?
    20.11.2002 14:24 IgOr-PePuSoviCZ
    Rozbalit Rozbalit vše nemam adresar TTF ani truetype
    adresar je /usr/share/fonts/default/TrueType
    3.8.2002 12:38 jr
    Rozbalit Rozbalit vše Dotaz
    Vyborny clanek. Jenom mam takovy dotaz - existuji nejake ceske TrueType fonty, srovnatelne co do kvality s temi od Microsoftu, ale volne siritelne ? Resp. existuje nejaky projekt, ktery ma toto v planu ? Diky.
    Stanislav Brabec avatar 3.8.2002 13:37 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Další truetypy zdarma
    Zde jsou odkazy na další zdarma stáhnutelné truetypy:

    Arial Black, Arial Narrow, Book Antiqua, Bookman Old Style, Century Gothic, Comic Sans MS, Garamond, Haettenschweiler, Impact, Monotype Corsiva, Tahoma, Tahoma Bold, Trebuchet MS, Verdana (s českými znaky, 2416 kb): http://office.microsoft.com/downloads/2000/offeurofonts.aspx

    Arial Unicode (s prakticky kompletní znakovou sadou - čeština, ruština, čínština, japonština, vietnamština, thajština, devanagari atd., 13687 kb): http://office.microsoft.com/downloads/2000/aruniupd.aspx

    Rozbaloval jsem je ve wine:

    Před druhým kliknutím je třeba pustit

    cp -a /tmp/IXP000.TMP/*.[Tt][Tt][Ff]

    /usr/share/fonts/Microsoft/

    A na konec:

    cd /usr/share/fonts/Microsoft/

    for i in *.TTF ; do mv -iv $i ${i%%TTF}ttf ; done

    for i in c*.ttf ; do mv -iv $i C${i##c} ; done

    for i in t*.ttf ; do mv -iv $i T${i##t} ; done

    (Před nějakou dobou jsem nedodělal povídání na toto téma na této stránce.)

    10.10.2002 20:57 Tomas Richtr
    Rozbalit Rozbalit vše Rozliseni
    Funguje mi to perfektne pri rozliseni 1024*768 nebo 1280*960, ale pri 1152*864 (coz je pro muj monitor optimalni) jsou fonty opet kostrbate a hur citelne. Netusim proc a co s tim ... nejaky napad ?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.