Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
ping adresa_pocitace_ktery_se_ma_ozvat
Takže default gateway (pomineme-li pokročilejší záležitosti, jako ToS, metriky a policy routing) je jen jedna. Ve vašem případě bude bohatě stačit, když nastavíte na obou rozhraních adresy a masky, venku podle providera, vevnitř si ji zvolte tak, aby se lišila od ostatních PC. Default gateway nastavte podle providera. Pokud tomu moc nerozumíte (vypadá to tak), udělejte to v YaSTu, není to o nic složitější než ve Windows. V tom okamžiku byste se měl z PC1 dostat jak na Internet, tak na kamarády ve vnitřní síti. Vidět je myšleno ve smyslu IP konektivity, ne nějakých okolních počítačů (NetBIOS browsing), na to by bylo potřeba zprovoznit aspoň kousek Samby (ale i na to je v YaSTu nějaký modul).
Chcete-li se dostat na Internet i z PC2 a PC3, bude potřeba jednak povolit IP forwarding (checkbox na stránce, kde nastavujete směrování resp. default gateway) a nejspíš (škudlí-li váš provider i privátní adresy) i NAT. Vzhledem k tomu, že se jedná o naprosto standardní konfiguraci, měl by to opět zvládnout i modul pro SuSEfirewall2 v YaSTu. PC1 (jeho vnitřní adresu) pak na PC2 a PC3 nastavte jako default gateway.
Pokud budete chtít vědět, co děláte, nezbyde než se v problematice trochu zorientovat. Tedy přečíst si něco o fungování TCP/IP obecně, o tom, jak fungují sítě v Linuxu, jak se to konfiguruje apod. Pak už bude příslušné nastavení hračka (i bez berliček typu YaST).
Tiskni
Sdílej: