abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: SuSE a síťování

    25.2.2005 00:43 Jan Pilný
    SuSE a síťování
    Přečteno: 274×
    Dobrý den,
    dnes jsem si nainstaloval SuSE Linux 9.2 a narazil jsem na problém se sítí. Mám toto:

    PC1(SuSE 9.2)-2 síťovky-připojení na internet a na switch
    PC2(WinXP)-potřebuju net a vzájemný přístup na PC1 a PC3
    PC3(MDK 10)-potřebuju net a vzájemný přístup na PC1 a PC2

    Dokud jsem měl na PC1 WinXP...POHODA a teď...N.I.C. - ani net, ani data. Mezi PC2 a PC3 komunikovat můžu přes SAMBA. Na domácí síti používám IP 192.168.0.x, masku 255.255.255.0, brána poskytovatele netu je 10.0.8.1.

    Mohl by mi PROSÍM někdo pomoci???
    Děkuji za každou pomoc!!!
    ps: nejsem žádný přeborník, chci jen SuSE Linux a funkční síť

    Odpovědi

    25.2.2005 01:27 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SuSE a síťování
    Nevím co vám nechodí ?

    Ping funguje ? Správně nastavit routování, firewall takže man iptables. Nastvit správně DNS server.

    Takže co přesně nefunguje?
    25.2.2005 01:39 Jan Pilný
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SuSE a síťování
    Na PC se SuSE funguje jen internet. V XP jsem měl nastavenou pro každou síťovku jinou bránu (LAN1-net-10.0.8.1, LAN2-síť-bez brány) a vše fungovalo výborně. Tady když nastavím bránu pro jednu síťovku, tak se sama nastaví i pro druhou. Možná to vysvětluju špatně-nejsem v tom moc profík, ani nevím jak se používá PING :-(
    25.2.2005 16:21 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SuSE a síťování
    Takže pokud jsem to pochopil správně na tom PC co je připojen k internetu internet funguje na ostatních ne?

    Jinak se všechny PC vidí ping na všechny odkudkoliv funguje ?

    Proste na tom suse si musíte zajistit nat aby i ostatní pc mohly do internetu. Na tom suse si můžete nechat vypsát parametry příkazy route, a ip.

    Vypsat si je můžete takto:

    Routovací tabulku: route -n

    Rozhraní sítovek: ip addr (nebo postaru) ifconfig

    S největší pravděpodobností tam máte nějaké klikátko kde to nastavit yast nebo tak něco.

    A jak nastavit nat můžete třeba prostudovat zde nat HOWTO ale asi to pude taky možná naklikat.

    Takže se stím poperte a případně když nebudete něco vědět tak popište co přesně nefunguje jaké IP kde máte a výpisy route -n a ip addr a jak máte nastaven firewall.

    Jinak: man iptables, man route, man ip
    25.2.2005 16:39 Jack | skóre: 21 | blog: Od_vseho_trochu | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SuSE a síťování
    Ping slouzi k vynuceni odpovedi od posictace. Pouziva se jednoduse.
    ping adresa_pocitace_ktery_se_ma_ozvat
    
    25.2.2005 23:27 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SuSE a síťování
    Když jsem viděl, že se ve Windows XP se nastavuje brána pro každé rozhraní zvlášť, pokoušely se o mne mrákoty. Koncepce Linuxu je přesně opačná (a IMHO logičtější): podle cílové adresy (v základní variantě) najdete odpovídající položku ve směrovací tabulce a tím určíte, kam se má paket poslat, tedy na které rozhraní a případně přes kterou gateway.

    Takže default gateway (pomineme-li pokročilejší záležitosti, jako ToS, metriky a policy routing) je jen jedna. Ve vašem případě bude bohatě stačit, když nastavíte na obou rozhraních adresy a masky, venku podle providera, vevnitř si ji zvolte tak, aby se lišila od ostatních PC. Default gateway nastavte podle providera. Pokud tomu moc nerozumíte (vypadá to tak), udělejte to v YaSTu, není to o nic složitější než ve Windows. V tom okamžiku byste se měl z PC1 dostat jak na Internet, tak na kamarády ve vnitřní síti. Vidět je myšleno ve smyslu IP konektivity, ne nějakých okolních počítačů (NetBIOS browsing), na to by bylo potřeba zprovoznit aspoň kousek Samby (ale i na to je v YaSTu nějaký modul).

    Chcete-li se dostat na Internet i z PC2 a PC3, bude potřeba jednak povolit IP forwarding (checkbox na stránce, kde nastavujete směrování resp. default gateway) a nejspíš (škudlí-li váš provider i privátní adresy) i NAT. Vzhledem k tomu, že se jedná o naprosto standardní konfiguraci, měl by to opět zvládnout i modul pro SuSEfirewall2 v YaSTu. PC1 (jeho vnitřní adresu) pak na PC2 a PC3 nastavte jako default gateway.

    Pokud budete chtít vědět, co děláte, nezbyde než se v problematice trochu zorientovat. Tedy přečíst si něco o fungování TCP/IP obecně, o tom, jak fungují sítě v Linuxu, jak se to konfiguruje apod. Pak už bude příslušné nastavení hračka (i bez berliček typu YaST).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.