Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
cat /proc/partitions
zjistis oddily na disky (pripadne fdisk), windows jsou treba /dev/hda1, tak napis jako root
mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/windows
. pokud jsou to NT nebo W2k, tak mas maler a musis byt zkuseny a odvazny uzivatel, abys je zpristupnil.mala poznamka: RedHat, SuSE i Mandrake ti automaticky zpristupni windows disky.
V /etc/fstab ho musis mit zapsan pouze, kdyz chces automaticky pripojit k /mnt/windows pri startu. jinak je to blbost. A nebo, kdyz ses linej, a ches si napsat jenom
mount /mnt/windows
Jinak do fstab to napis >
/dev/hd?? /mnt/windows vfat rw,user,codepage=852,iocharset=iso-8859-2 0 0
/dev/hdb1 /mnt/win ntfs defaults,users,uid=1000 0 0A na něj zapisovat nejde (jde, ale je to experimetální a pomocí kdejakých toolů). Na FAT32 - třeba flash-disk, foťák normálně zapisuju.
/dev/hda1 /mnt/win vfat quiet,iocharset=iso8859-2,gid=windrive,umask=007,fmask=117 0 0To udělá to, že se po rebootu disk automaticky připojí do adresáře /mnt/win (který musí existovat) a všichni uživatelé ve skupině windrive k ní budou mít plný přístup. Tuto skupinu budeš muset vytvořit a sebe, případně další uživatele do ní přidat (příkazy addgroup, adduser). Např:
addgroup windrive adduser walter windriveToto je celkem bezpečné řešení. Disk po úpravě /etc/fstab mountneš jako root přikazem
mount /mnt/wina přesvědčíš se, že je vše v pořádku. Při budoucím rebootu už bude mountnut automaticky. V případě, že chceš nějaké další volby (např. aby mohl mountnout/umountnout i běžný uživatel -- usb flashdisky), tak si přečti
man mount
Tiskni
Sdílej: