NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
cat /proc/partitions
zjistis oddily na disky (pripadne fdisk), windows jsou treba /dev/hda1, tak napis jako root
mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/windows
. pokud jsou to NT nebo W2k, tak mas maler a musis byt zkuseny a odvazny uzivatel, abys je zpristupnil.mala poznamka: RedHat, SuSE i Mandrake ti automaticky zpristupni windows disky.
V /etc/fstab ho musis mit zapsan pouze, kdyz chces automaticky pripojit k /mnt/windows pri startu. jinak je to blbost. A nebo, kdyz ses linej, a ches si napsat jenom
mount /mnt/windows
Jinak do fstab to napis >
/dev/hd?? /mnt/windows vfat rw,user,codepage=852,iocharset=iso-8859-2 0 0
/dev/hdb1 /mnt/win ntfs defaults,users,uid=1000 0 0A na něj zapisovat nejde (jde, ale je to experimetální a pomocí kdejakých toolů). Na FAT32 - třeba flash-disk, foťák normálně zapisuju.
/dev/hda1 /mnt/win vfat quiet,iocharset=iso8859-2,gid=windrive,umask=007,fmask=117 0 0To udělá to, že se po rebootu disk automaticky připojí do adresáře /mnt/win (který musí existovat) a všichni uživatelé ve skupině windrive k ní budou mít plný přístup. Tuto skupinu budeš muset vytvořit a sebe, případně další uživatele do ní přidat (příkazy addgroup, adduser). Např:
addgroup windrive adduser walter windriveToto je celkem bezpečné řešení. Disk po úpravě /etc/fstab mountneš jako root přikazem
mount /mnt/wina přesvědčíš se, že je vše v pořádku. Při budoucím rebootu už bude mountnut automaticky. V případě, že chceš nějaké další volby (např. aby mohl mountnout/umountnout i běžný uživatel -- usb flashdisky), tak si přečti
man mount
Tiskni
Sdílej: